انتخاب مکان مناسب پرینتر سه بعدی

انتخاب مکان مناسب پرینتر سه بعدی

اگر شما قصد خرید یک پرینتر سه بعدی را دارید یا آن را قبلاً تهیه کردید و در حال استفاده از پرینتر های سه بعدی هستید، باید چند نکته درباره انتخاب مکان مناسب پرینتر سه بعدی را در نظر داشته باشید.
برخلاف سایر لوازم الکترونیکی، پرینتر های سه بعدی می توانند بزرگ و پر سر و صدا باشند و گاهی نیز به لوازم جانبی دیگری نیاز داشته باشند که میتواند فضای زیادی را اشغال کند.

فرقی نمیکند در چه محیطی از آنها استفاده میکنید، خانه، مدرسه یا در دفتر کار انتخاب مکان مناسب پرینتر سه بعدی می تواند از خطرات و مضرات احتمالی جلوگیری کند.
چه عواملی را باید در نظر بگیرید؟ آیا قرار دادن چاپگر سه بعدی روی زمین بی خطر است یا باید بالای میز باشد؟ و … اینها سوالاتی است که در این مقاله به آنها پاسخ می دهیم .

انتخاب مکان مناسب پرینتر سه بعدی

انتخاب مکان مناسب پرینتر سه بعدی

نکاتی که باید برای انتخاب مکان مناسب پرینتر سه بعدی خود در نظر بگیرید :

زمان چاپ

فرآیند چاپ قطعات توسط پرینتر سه بعدی معمولا بیشتر از 12 تا 24 ساعت طول می کشد. این حتی زمان جدایی از زمانی است که اپراتور برای راه اندازی پرینتر سه بعدی، تمیز کردن اجزای آن و تنظیمات اسلایسر سپری می شود.

به همین دلیل، انتظار نداشته باشید که چاپگر سه بعدی شما فقط در طول روز کار کند و بتوانید قبل از خواب یا اتمام ساعت اداری آن را خاموش کنید .

سر و صدا

اگر در حال خرید یک چاپگر FDM هستید، یک نکته مهم که باید در مورد آن بدانید این است که این دستگاه میتواند بسیار پر سر و صدا باشد. این صداها به دلیل وجود چندین قسمت متحرک مانند نازل ، چرخ دنده ها و استپر موتور ها است. این سر و صدا در طول پروژه پرینت سه بعدی وجود دارد و میتواند آزار دهنده باشد .

اگر از چاپگر سه بعدی در خانه یا در مکانی استفاده می کنید که ممکن است با سر و صدای زیاد باعث ایجاد مزاحمت شوند، این عاملی است که باید در نظر بگیرید.

دود و بخارات سمی

پرینتر چاپ سه بعدی رومیزی یا همان FDM شامل ذوب یک ماده پلاستیکی یا ایجاد یک واکنش شیمیایی برای پلیمریزاسیون ترموپلاستیک ها است. در هر صورت، این فرآیند همواره بخارات و ذرات را در هوا آزاد می کند. در برخی موارد، این بخارات می تواند بسیار ناخوشایند باشد. حتی اگر بخار های مضر وجود نداشته باشند، استنشاق ریزذرات منتشر شده توسط پرینت سه بعدی برای سیستم تنفسی انسان مفید نیست .

این دلیل دیگری برای نگهداری پرینتر سه بعدی شما در یک اتاق ایزوله است. چاپگر سه بعدی را در اتاقی که افراد معمولاً برای مدت طولانی در آن می مانند، مانند اتاق خواب یا اتاق نشیمن، قرار ندهید.

این خطر در مورد حیوانات خانگی نیز صدق می کند. مواردی وجود داشته است که افرادی که به طور منظم در اطراف پرینترهای سه بعدی هستند، دچار بیماری هایی مانند تنگی نفس شده اند.

فن تهویه هوای مطبوع

فن تهویه هوای مطبوع

برای جلوگیری از تجمع دود و ریز ذرات، بهتر است چاپگر سه بعدی را در اتاقی با تهویه مناسب قرار دهید. شما می توانید این کار را با یک فن پنجره برقی یا تنها با باز کردن چند پنجره به دست آورید.

حرارت

اگر با یک چاپگر FDM کار می کنید، گرمای منتشر شده از آن می تواند برای تأثیرگذاری بر دمای اتاق کافی باشد. این می تواند در مناطق گرمسیری مشکل ایجاد کند.

حفظ گرما معمولاً در پرینت سه بعدی چیز خوبی است زیرا به افزایش چسبندگی لایه ها کمک می کند و به جلوگیری از مشکلاتی مانند تاب برداشتن کمک می کند. با این حال، ماندن یا کار در یک اتاق بسیار گرم ممکن است ناراحت کننده باشد.

تحمل بیشتر در شرایط محیطی یکی دیگر از مزایای داشتن تهویه خوب در اتاقی است که چاپگر سه بعدی خود را در آن نگهداری می کنید. فقط مراقب باشید که باد های خنک به چاپگر سه بعدی شما هدایت نشود، زیرا خنک شدن بیش از حد نیز می تواند به همان اندازه بد باشد.

کپسول های خاموش کننده آتش

کپسول های خاموش کننده آتش

 

از آنجایی که بخش‌های چاپگر سه بعدی ممکن است بسیار داغ شوند، مطمئن شوید که هیچ چیز قابل اشتعال نزدیک یا اطراف آن نباشد. این می‌تواند شامل پرده‌ها یا تکه‌های کاغذی باشد.

تجهیزات جانبی

پرینت سه بعدی دستگاهی است که شما را مجبور به خرید لوازم جانبی زیادی می کند. از ابزارهای برش و نوارهای چسب گرفته تا ده ها قرقره رشته یا بطری رزین، به ناچار به فضای بیشتر و بیشتری در منطقه پرینت سه بعدی خود نیاز خواهید داشت. این چیزی است که ممکن است بخواهید هنگام انتخاب مکانی برای چاپگر سه بعدی خود برنامه ریزی کنید.

سطح ثابت و صاف

اکثر مردم پرینترهای سه بعدی را روی میز یا کنار میز قرار می دهند. دیگران ممکن است ترجیح دهند به جای میز، آن را روی زمین بگذارند. در هر صورت، می‌خواهید مطمئن باشید که چاپگر سه بعدی شما روی سطحی قرار می‌گیرد که هم پایدار و هم کاملاً تراز است.

پرینترهای سه بعدی به دلیل حرکت موتورهای پله ای خود، لرزش زیادی در حین کار از خود ایجاد می کنند. باید مطمئن شوید که ارتعاشات، میز یا کانتری را که چاپگر سه بعدی روی آن قرار دارد حرکت نمی دهد. یک سطح کار متلاطم می‌تواند باعث شود لایه ‌های چاپگر سه‌ بعدی به مرور زمان نا مرتب شوند و در نهایت باعث ایجاد مشکلاتی در تغییر لایه می‌شوند.

تراز کردن یک جزء کلیدی در پرینت سه بعدی است. تراز کردن منظم صفحه ساخت چاپگر سه بعدی، یکی از بهترین نکاتی است که باید به آن توجه شود . با این حال، فرض بر این است که سطحی که چاپگر سه بعدی روی آن قرار دارد نیز کاملاً تراز است.

فضای کار

انتخاب مکان مناسب پرینتر سه بعدی

انتخاب مکان مناسب پرینتر سه بعدی

به ندرت وقتی پرینتر سه بعدی کار نمی کند، پروژه پرینت سه بعدی تمام شده در نظر گرفته می شود. در بیشتر موارد، هنوز کارهایی مانند برداشتن ساپورت، سنباده زدن سطح چاپ و اعمال مقداری رنگ روی آن وجود دارد. شما فضای کافی برای انجام همه این ها را می خواهید.

سنباده زدن می تواند یک مرحله مشکل ساز به خصوص باشد. اگرچه ممکن است کار ساده ای به نظر برسد، سنباده زدن سطح قطعات، پلاستیک را خرد کرده و ذرات بسیار ریز را آزاد می کند. جدا از خطرات تنفسی، ماهیت الکترواستاتیکی این ذرات تمیز کردن آنها را سخت می کند. به همین دلیل، توصیه می کنیم یک قطعه ی چاپ شده را را در نزدیکی فن  تهویه هوا سمباده بزنید تا تمام این ذرات بسیار ریز از فضا خارج شوند.

بهترین مکان برای قرار دادن پرینتر سه بعدی کجاست؟

اگر در خانه پرینت سه بعدی می کنید، بهترین حالت این است که چاپگر سه بعدی خود را در گاراژ یا کارگاه زیرزمین قرار دهید. اگر هیچ کدام از آنها را ندارید، قرار دادن آن در یک اتاق جدا خوب است. قرار دادن چاپگر سه بعدی در اتاق خواب یا اتاق پذیرایی توصیه نمی شود.

قرار دادن یک چاپگر سه بعدی روی زمین، نیاز به سطح صاف و پایدار را برآورده می کند. با این حال، مطمئن شوید که پرینتر سه بعدی در یک نقطه امن قرار دارد و خطری برای زمین خوردن نخواهد داشت. یک مشکل بالقوه این تنظیم این است که چاپگر سه بعدی روی زمین ممکن است بیشتر مستعد تجمع سریعتر گرد و غبار باشد.

در یک اداره یا مدرسه، بهتر است یک اتاق اختصاصی برای پرینت سه بعدی داشته باشید. اگر قرار است از پرینتر سه بعدی به عنوان یک سرویس حرفه ای یا به عنوان یک ابزار آموزشی استفاده شود اتاق باید مجهز به تهویه مناسب، تجهیزات ایمنی و حفاظت در برابر آتش باشد.

بهتر است چاپگر سه بعدی را در مکانی ایزوله با تهویه مناسب و دور از هرگونه خطر احتمالی آتش سوزی نگهداری کنید. اگر از تماشای پرینتر سه بعدی خود در حین کار ناراحت هستید، ممکن است مجبور شوید برای نظارت از یک دوربین مدار بسته استفاده کنید .

هشدار؛ پرینترهای سه بعدی هرگز نباید بدون مراقبت رها شوند. آنها مستعد خطر آتش سوزی هستند.