با اولین های فناوری پرینتر سه بعدی دنیا آشنا شوید – قسمت دوم

اولین های فناوری پرینتر سه بعدی دنیا

اولین های فناوری پرینتر سه بعدی دنیا (قسمت دوم)

خلاصه

در این مقاله قصد داریم تا اولین های فناوری پرینتر های سه بعدی در جهان را معرفی و بررسی کنیم .

همانطور که در قسمت قبلی گفته شد به طور کلی شروع فناوری پرینت سه بعدی را می توان سال ۱۹۸۶ در نظر گرفت یعنی تا زمانی که اولین حق ثبت اختراع برای دستگاه استریو لیتوگرافي (SLA) صادر شد.

در این مطلب به عنوان قسمت دوم قصد داریم تا رشد و تکامل فناوری پرینتر های سه بعدی از سال 2000 به بعدی یعنی دقیقا پس از معرفی تکنولوژی Selective laser melting یا به اختصار (SLM) توسط کمپانی MCP Technologies را معرفی و بررسی کنیم .

پرینتر های سه بعدی پس از سال 2000

در سال ۲۰۰۲ شرکت Envision Tec تاسیس شد، ExOne در سال ۲۰۰۵ بعنوان محصول فرعی شرکت Extrude Hone ثبت شد و Sciaky Inc، به دلیل تکنولوژی جوشکاری پرتو الکترونی اختصاصی خود در فرایند ساخت افزایشی پیشگام بود.

این سه شرکت همگی به بالا بردن رتبه های شرکت های غربی عامل در میان بازار جهانی کمک کردند.

اصطلاح تولید فزایشی یا Additive Manufacturing نیز همراه با تکثیر کاربردهای تولیدی ایجاد شد و اصطلاح غالب همه ی این نوع فرایندها تولید افزایشی (AM) بود.

لازم است بگوییم که بسیاری توسعه های موازی همزمان در نیمکره ی غربی رخ دادند. اما این تکنولوژیها گرچه به خودی خود مهم بودند و به برخی موفقیت های محلی دست یافتند ولی در آن زمان تاثیرچندانی بر بازار جهانی نداشتند .

Envision Tec

وب سایت رسمی کمپانی envisiontec

مدلسازی مفهومی

ابتدا تکنولوژی های پرینت سه بعدی سیستم های بسیار گرانی بودند که برای تولید بخش قطعات پیچیده، با ارزش و با مهندسی بالا طراحی شده بودند.

این امر همچنان ادامه دارد و در حال رشد است ولیکن نتایج این تکنولوژی اکنون در کاربردهای تولیدی در میان بخش های جواهرات ظريف، هوا و فضا، صنعت اتومیبل سازی و پزشکی در حال نمایان شدن هستند.

در سوی دیگری از طیف، برخی از تولیدکنندگان سیستم پرینت سه بعدی به قول خودشان در حال ایجاد و توسعه ی «مدلسازهای مفهومی» بودند و مخصوصا، پرینترهای سه بعدی وجود داشتند که بر بهبود توسعه مفهوم و نمونه سازی کاربردی تاکید داشتند.

این پرینترها مخصوصا بعنوان سیستم های اداری، کاربرپسند و مقرون به صرفه توسعه داده می شدند و مقدمه ی ماشین های دسکتاپی امروزه بودند.

به هر حال، این سیستم ها هنوز خیلی خاص بودند و به درد کاربردهای صنعتی نمی خوردند. با نگاهی به گذشته درمی یابیم که این امر آرامش قبل از توفان بوده است.

شروع رقابت و جنگ قیمت بر سر پرینتر های سه بعدی

در رده های با قیمت پایین تر در بازار پرینتر های سه بعدی که هم اکنون در حیطه ی متوسط قیمت ها هستند. همرا با بهبودهای دقت چاپ، سرعت و مواد اولیه، جنگ قیمتی و رقابت نیز پدیدار شد.

در سال ۲۰۰۷، بازار اولین پرینتر سه بعدی زیر ۱۰۰۰۰ دلاری محصول 3D System را به چشم دید اما این سیستم تقریبا هیچگاه آنطور که انتظار می رفت به موفقیت دست نیافت.

بخشی از این عدم موفقیت به دلیل خود سیستم بود اما دیگر تاثیرات بازار نیز در این امر دخیل بودند.

نمایی از پرینتر سه بعدی desktop factory

نمایی از پرینتر سه بعدی desktop factory

برای بسیاری در آن سال، ورود Desktop Factory که به شدت مورد انتظار بود و بسیاری پیش بینی می کردند که ورود آن با استقبال مواجه می شود.

از آنجایی که این سازمان از رسیدن به تولید بازماند، این سیستم به جایی نرسید. Desktop Factory و رهبر آن، کتي لوييس (Cathy Lewis) در سال ۲۰۰۸ توسط D systems۳ خریداری شد .

همانطور که مشخص شد، سال ۲۰۰۷ در واقع سالی بود که در تکنولوژی پرینت سه بعدی قابل دسترس، نقطه عطفی را نشان داد. گرچه در آن زمان سیستم های معدودی رشد کردند و بستر RepRap توسعه یافت .

ادامه در قسمت بعدی