بررسی نرم‌افزار های طراحی سه‌بعدی در صنعت

نرم‌افزار های طراحی سه‌بعدی در صنعت

نرم‌افزارهای مرسوم مدل‌سازی سه‌بعدی در صنعت

قدم اول پس از ایده پردازی و تجسم یک مدل برای چاپ با پرینترهای سه‌بعدی ، طراحی آن با یکی از نرم‌افزارهای مدل‌سازی می‌باشد که در این مقاله قصد داریم تا به بررسی نرم‌افزار های طراحی سه‌بعدی در صنعت بپردازیم .

ترتیب قرارگیری نرم‌افزار های طراحی سه‌بعدی در صنعت در متن ارتباطی با محبوبیت آن‌ها ندارد .

3DsMax -1

شاید آشناترین نرم‌افزار های طراحی سه‌بعدی در صنعتکه شنیده‌اید 3dsmax باشد . این نرم‌افزار یک برنامه‌ی جامع است که کاربردهای بسیار زیادی دارد و برای طراحی ساختمان اعم از سه‌بعدی سازی نمای ساختمان و طراحی داخلی و دکوراسیون برای ساخت انواع مبلمان و اشیاء  مورداستفاده قرار می‌گیرد همچنین این نرم‌افزار دارای قابلیت ساخت انیمیشن نیز می‌باشد .

یکی از قابلیت‌های منحصربه‌فرد اجرای طرح‌های منحنی و قوس‌دار است و  دارای آرشیو بسیار قوی می‌باشد که برای اجرای یک پروژه حرفه‌ای برای هیچ‌یک از المان‌ها اعم از انواع ساختمان‌های اداری ،تجاری و مسکونی دچار مشکل نخواهید بود .

از ویژگی‌های بارز در این نرم‌افزار امکان دریافت ورودی از تمام نرم‌افزارهای دوبعدی و سه‌بعدی مانند نرم‌افزار autocad با  فرمت dwg و نرم‌افزارهای سه‌بعدی مثل revit را دارا می‌باشد.

فرمت فایل نرم‌افزار(.max) 3dmax  است.

محیط نرم افزار 3dsmax

محیط نرم افزار 3dsmax

وب سایت رسمی نرم افزار 3DsMax

Rhino -2

نرم‌افزار Rhinoceros به‌اختصار به آن Rhino راینو نیز میگویند .یک نرم‌افزار تجاری مدل‌سازی ، گرافیک سه‌بعدی و طراحی به کمک کامپیوتر ( CAD ) است که توسط شرکت رابرت مک نیل و همکارانش توسعه‌یافته است که یک شرکت خصوصی آمریکایی است و در سال ۱۹۸۰ تأسیس‌شده است. هندسه نرم‌افزار راینو برخلاف برنامه‌های مبتنی بر Mesh  چندضلعی ، بر اساس مدل ریاضیاتی NURBS می‌باشد که روی نمایش دقیق منحنی‌ها ازنظر ریاضیات و سطوح آزاد در گرافیک کامپیوتری تمرکز دارد .

نرم‌افزار راینو حیطه‌های طراحی و تولید به کمک کامپیوتر ( CAD-CAM )، نمونه‌سازی سریع ، پرینت سه‌بعدی و مهندسی معکوس در صنایع ، طراحی صنعتی مانند : طراحی خودرو ، طراحی محصولات مانند طراحی طلا و جواهرات و همچنین در طراحی گرافیکی و امور رسانه استفاده می‌شود.

فرمت فایل نرم‌افزار (.3DM) Rhino است.

نمایی از محیط نرم افزار Rhino

نمایی از محیط نرم افزار Rhino

نمایی از محیط نرم افزار Rhino


وب سایت رسمی نرم افزار Rhino

Revit -3

نرم‌افزار رِویت برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد ، همچنین ویژگی‌های جدید و تنظیمات موجود در این نرم‌افزار استفاده از آن را در انواع مدل‌سازی‌ها و طراحی‌های گوناگون آسان‌تر می‌کند ، نرم‌افزار رِویت یک ابزار کاربردی برای رشته نیز معماری می‌باشد

نرم‌افزار رِویت ، ابتدا فقط به‌صورت اجاره ماهیانه منتشر می‌شد و خرید ممکن نبود. فرایند مجوز دهی توسط یک فرایند کاملاً اتوماتیک کنترل می‌شد که در آن زمان یک نوآوری محسوب می‌شد.

فرمت فایل نرم‌افزار  (.RVT) Revitاست.

نمایی از محیط نرم افزار Revit

نمایی از محیط نرم افزار Revit

نمایی از محیط نرم افزار Revit


وب سایت رسمی نرم افزار Revit

Catia -4

یک نرم‌افزار طراحی به‌وسیله کامپیوتر (CAD)، مهندسی تحلیل با کامپیوتر (CAE) و ساخت به کمک رایانه (CAM) است که شرکت داسو سیستم (Dassault System) آن را تولید کرده است.

نرم‌افزار کتیا CATIA یکی از نرم‌افزار های طراحی سه‌بعدی در صنعت، محبوب دنیا می‌باشد که در صنایع مختلف نظیر خودروسازی، هوافضا، لوازم‌خانگی، عمران، مکانیک دریایی و… کاربرد فراوان دارد.

نرم‌افزار کتیا توانایی ترسیم و تحلیل در اکثر گرایش‌های فنی مانند :مکانیک، عمران، تأسیسات، برق صنعتی، الکترونیک، و … را دارد.

از توانایی‌های دیگر آن در قسمت قطعات مکانیکی، با تولید G-code می‌توان به دستگاه‌های تراشکاری cnc متصل تا قطعه ساخته شود.

مدل‌سازی قطعات ساده تا پیچیده از ماوس گرفته تا بدنه خودرو و هواپیما و همچنین شرکت‌های هواپیماسازی همچون بوئینگ و شرکت‌های خودروسازی همچون فورد و نیسان نیز از نرم‌افزار به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌کنند.

فرمت فایل نرم‌افزار (.stp) Catia است.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره این نرم‌افزار با زدن دکمه زیر وارد صفحه‌ی اختصاصی Catia شوید.


کتیا چیست ؟

نمایی از محیط نرم افزار Catia

نمایی از محیط نرم افزار Catia

نمایی از محیط نرم افزار Catia


وب سایت رسمی نرم افزار Catia

SolidWorks -5

سالیدوُرکس یک نرم‌افزار مهندسی طراحی به کمک رایانه است که بر روی ویندوز اجرا می‌شود و توسط شرکت فرانسوی داسو سیستمز ارائه و همچنان توسعه داده می‌شود. در حال حاضر نرم‌افزار سالید ورکس توسط ۱٫۳ میلیون مهندس در بیش از ۱۳۰٬۰۰۰ شرکت در سراسر جهان در حال استفاده است. این نرم‌افزار دارای سه محیط به نام‌های پارت (part) اسمبلی (assembly) و دراوینگ (drawing) می‌باشد.

سالیدورکس یک مدل‌ساز برای مدل‌سازی جامدات است که مبتنی بر پارا سالید بوده و از رویکرد پارامتری مبتنی بر ویژگی برای ساخت مدل‌ها و مونتاژها استفاده می‌کند.

پارامتر به ثابت‌های اطلاق می‌شود که مقدار آن‌ها شکل یا هندسه مدل یا مونتاژ را تعیین می‌کند. پارامترها هم به‌صورت پارامترهای عددی نظیر طول خطوط یا قطر دایره بوده و هم به‌صورت قیدهای هندسی نظیر مماس، موازی، متقارن، هم‌مرکز و غیره هستند.

پارامترهای عددی می‌توانند از طریق استفاده روابط با یکدیگر مرتبط بوده که امکان برآورده ساختن خواسته‌های طراحی را فراهم می‌کند. خواسته‌های طراحی به این معناست که طراح مایل است تا مدل نسبت به تغییرات و به‌روزآوری‌ها به چه صورت پاسخ دهد. به‌عنوان‌مثال ممکن است که شما بخواهید تا سوراخ در یک قوطی بدون توجه به ابعاد و اندازه‌های قوطی همواره در بالای آن قرار گیرد. سالیدورکس به شما اجازه می‌دهد تا سوراخ را به‌عنوان یک مشخصه درروی سطح تعریف نموده و بدون توجه به مشخصات قوطی که بعداً معلوم می‌گردد خواسته خود را برآورده سازید.

مشخصات (Features) به عناصر اصلی سازنده قطعات اطلاق می‌شود. مشخصات اشکال و عملیاتی هستند که قطعه را به وجود می‌آوردند. مشخصات مبتنی بر شکل نظیر برآمدگی‌ها (Bosses)، سوراخ‌ها (Holes)و غیره معمولاً با یک نقشه دوبعدی یا سه‌بعدی آغاز می‌شوند.

فرمت فایل نرم‌افزار  (.SLDPRT) Solid workاست.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره این نرم‌افزار با زدن دکمه زیر وارد صفحه‌ی اختصاصی Solid work شوید.


سالیدورکس چیست ؟

محیط نرم افزار سالیدورکس

نمایی از محیط نرم افزار Autocad

نمایی از محیط نرم افزار Solidworks


وب سایت رسمی نرم افزار Solidworks

Autocad -6

نرم‌افزار AutoCAD  یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزارهای طراحی‌های دو و سه‌بعدی و همچنین ترسیم فنی است. درواقع، وجود عبارت CAD در نام این نرم‌افزار مخففی است از عبارت Computer Aided Design به معنی طراحی به کمک نرم‌افزار است. البته در منابع مختلف دیگر CAD را به‌عنوان کلمه اختصاری عبارت Computer Aided Drafting و به معنای ترسیم فنی به کمک نرم‌افزار نیز معرفی کرده‌اند. به زبان ساده بگویم، بجای اینکه یک شی را با خط کش یا دست بکشید، با اتوکد همان را به‌صورت دقیق و سریع، با رایانه ترسیم می‌کنید.

از امکانات این نرم‌افزار می‌توان به ابزار طراحی و ترسیم آزاد سه‌بعدی و دوبعدی، کیفیت بالا در پردازش و چاپ طراحی‌ها، محیط برنامه‌نویسی پیشرفته برای کاربردهای خاص، اشتراک‌گذاری طرح‌ها با حداقل حجم و حداکثر کیفیت، انتقال آسان تنظیمات بین کامپیوترهای مختلف، انعطاف‌پذیری بالای محیط کاربری و جلوگیری از انجام تغییرات ناخواسته اشاره کرد .

فرمت فایل نرم‌افزار  Autocad (.DWG) است.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره این نرم‌افزار با زدن دکمه زیر وارد صفحه‌ی اختصاصی Autocad شوید.


اتوکد چیست ؟

محیط نرم افزار اتوکد

نمایی از محیط نرم افزار Autocad

نمایی از محیط نرم افزار Autocad


وب سایت رسمی نرم افزار Autocad

Inventor -7

اینونتور یک نرم‌افزار سه‌بعدی مکانیکی است این نرم‌افزار توسط شرکت  Autodeskبرای ایجاد نمونه‌های دیجیتال سه‌بعدی ساخته‌شده است.

از این نرم‌افزار برای طراحی مکانیکی، ارتباطات و تداخل‌های طراحی و ایجاد قاب و شبیه‌سازی محصول استفاده می‌شود، همچنین این نرم‌افزار کاربران را قادر می‌سازد تا مدل‌های سه‌بعدی دقیق را قبل از ساخته‌شدن محصول تجسم و شبیه‌سازی کنند.

Autodesk Inventor دارای محیط‌های کاری با فرمت‌هایparts ، assemblies، drawing views  می‌باشد. این نرم‌افزار با انواع فرمت‌های مختلف سازگاری دارد و می‌توانید فایل‌ها را منتقل یا مستقیماً وارد نرم‌افزار کنید. یکی از توانایی‌های این نرم‌افزار قدرت تبادل فایل‌ها با نرم‌افزار Revit می‌باشد که به کاربران در این زمینه کمک بسیاری می‌کند.

فرمت فایل نرم‌افزار  INVENTOR (.ipt – .iam) است.

محیط نرم افزار INVENTOR

محیط نرم افزار INVENTOR

نمایی از محیط نرم افزار INVENTOR


وب سایت رسمی نرم افزار INVENTOR

Blender -8

این نرم‌افزار در سال ۱۹۹۵ ساخته شد ، Blender در ابتدا به‌عنوان نرم‌افزاری برای مصارف داخلی شرکت هلندیِ نئوجئو بود این نرم‌افزار ، یکی از نرم‌افزارهای رایگان و متن بازِ طراحی سه‌بعدی است.

با این نرم‌افزار می‌توانید  به‌صورت زنده از طرح خود رندر بگیرید و نیز مایعات را شبیه‌سازی کنید.

همچنین این نرم‌افزار دارای ۲۰ ابزار مختلف برای براش‌های حجم‌سازی است و شمارا قادر می‌کند مش‌های خود را بکشید یا فشار دهید، حکاکی کنید یا قالب آن را بسازید.

فرمت فایل نرم‌افزار  Blender (.Blend) است.

محیط نرم افزار blender

محیط نرم افزار blender

نمایی از محیط نرم افزار Blender


وب سایت رسمی نرم افزار Blender

Siemens PLM NX -9

این نرم‌افزار محصولی از شرکت PLM Software محصول کمپانی معروف زیمنس آلمان می‌باشد این نرم‌افزار یکی از پیشرفته‌ترین و یکپارچه‌ترین نرم‌افزار های طراحی سه‌بعدی در صنعت ، ساخت و مهندسی به کمک کامپیوتر  (CAD / CAM / CAE) و همچنین یکی از پیشگامان جهانی درزمینه مدیریت چرخه عمر محصول PLM و مدیریت عملیات تولید در جهان می‌باشد.

از  قابلیت‌های این نرم‌افزار می‌توان به کارایی زیاد آن درزمینه طراحی، شبیه‌سازی و تولید محصولات اشاره کرد . همچنین کاربردهای فراوانی در صنایع مختلفی ازجمله: هوافضا، خودروسازی، ماشین‌سازی، عمران، بیومکانیک، فناوری‌های برتر و… را دارد .

فرمت فایل نرم‌افزار  Siemens NX  (.prt) است.

نمایی از محیط نرم افزار Siemens NX

نمایی از محیط نرم افزار Siemens NX

نمایی از محیط نرم افزار Siemens NX


وب سایت رسمی نرم افزار Siemens NX

ProENGINEER – CREO Elements -10

این نرم‌افزار محصول شرکت PTC می‌باشد. این نرم‌افزار قابلیت‌های زیادی جهت مدل‌سازی و ویرایش فایل‌ها دارد. همچنین ماژول همگذاری (Assembly) و مدل‌سازی سطح و جامدات (Surface & Solid) آن بسیار قوی می‌باشد. همچنین این نرم‌افزار قابلیت ماژول ماشین‌کاری (CAM) در خود جای‌داده است و قابلیت اتصال به انواع ماشین‌های CNC را دارد.

نرم‌افزار ProENGINEER دارای محیط‌های تخصصی مختلفی مانند مدل‌سازی، قالبسازی، نقشه‌کشی، مونتاژ، ماشین‌کاری، آنالیز و… می‌باشد که تمامی این محیط‌ها به هم متصل می‌باشند. در محیط‌های مدل‌سازی نرم‌افزار امکان مدل نمودن انواع اشکال و قطعات هندسی و غیر هندسی به روش‌های توپر (SOLID) و پوسته‌ای (SURFACE)میسر می‌باشد .

فرمت فایل نرم‌افزار  ProENGINEER (.ASM) است.

محیط نرم افزار ProENGINEER
نمایی از محیط نرم افزار ProENGINEER
نرم افزار های مرسوم مدل سازی سه بعدی در صنعت

نرم افزار های مرسوم مدل سازی سه بعدی در صنعت


وب سایت رسمی نرم افزار ProENGINEER