بهترین صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

بهترین صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

اغلب گفته می شود که اولین لایه ی چاپ یکی از مهم ترین اجزای یک جسم ساخته شده توسط پرینتر سه بعدی است. موارد زیادی برای چاپ بهتر و بدون ایراد این لایه وجود دارد، مواردی ماننده : دمای بسترچاپ، نوع چسب استفاده شده، و میزان z-offset نازل از مهم ترین مواردی است که برای انتخاب بهترین صفحه ساخت پرینتر سه بعدی باید به آنها دقت کرد.

با این حال، یکی از مهم ‌ترین تصمیم ‌هایی که باید بگیرید این است که از چه نوع صفحه چاپ یا صفحه ساخت استفاده کنید. در حالی که چاپگر سه بعدی شما دارای صفحه ساخت پیش فرض است، گزینه ها یا جایگزین های ثانویه ی زیادی وجود دارد و اما سوال اینجاست کدام یک را باید استفاده کنید؟

اهمیت صفحه ساخت

صفحه ساخت یک چاپگر سه بعدی، سطح صافی است که اولین لایه فیلامنت مذاب روی آن قرار می گیرد. ثبات و دقت ابعاد را برای کل پروژه فراهم می کند حتی اگر واقعاً با لایه اول تماس داشته باشد.

با این حال، لایه اول پایه و اساس کل پروژه است و باید کامل باشد، در غیر این صورت، بسیاری از موارد ممکن است اشتباه پیش بروند و فرایند چاپ با مشکل مواجه شود.

صفحه ساخت نیز سطحی است که اولین لایه چاپ به آن می چسبد. اگر چسبندگی ضعیف باشد، لایه ها تمایل به جابجایی دارند و کل مدل ممکن است فرو بریزد یا در نهایت خراب شود.

راه های مختلفی برای دستیابی به چسبندگی خوب وجود دارد، مانند گرم کردن صفحه ساخت یا استفاده از چسب هایی مانند نوار چسب یا اسپری مو.

کیفیت سطح صفحه ساخت نیز بر نتیجه یک پروژه چاپ سه بعدی تأثیر می گذارد. اگر صفحه ساخت کاملا صاف بود، این ویژگی به پایین چاپ سه بعدی نیز منتقل می شود. از طرف دیگر، یک صفحه ساخت ناهموار سطحی را فراهم می کند که چسبیدن به آن آسان تر است. ایجاد تعادل بین اهمیت چسبندگی و کیفیت سطح یکی از ملاحظات بسیاری در هنگام انتخاب بین صفحات ساخت مختلف است.

اگر مشکلاتی در رابطه با تاب برداشتن، چسبندگی صفحه چاپ ، جابجایی لایه یا دقت ابعاد دارید، ممکن است ایجاد چند تغییر در تنظیمات صفحه ساخت خود راه حل این مشکل باشد.

گزینه های بهترین صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

چاپگر سه بعدی شما به طور پیش‌فرض دارای صفحه اصلی است که معمولاً از آلومینیوم ساخته شده است. صفحه ساخت پیش فرض هنوز یک گزینه قابل اجرا است و در لیست ما گنجانده شده است.

با این حال، نکته مهم در مورد صفحات ساخت جایگزین این است که آنها را می توان فقط در روی صفحه ساخت پیش فرض چاپگر شما قرار داد.. جابجایی بستر چاپ از یکی به دیگری تقریباً آسان و بدون دردسر است.

مانند بسیاری از اجزای چاپگر سه بعدی، یک انتخاب برتر واحد برای صفحه ساخت وجود ندارد. با نگاه کردن به مزایا و معایب هر گزینه، ما باید بتوانیم به شما کمک کنیم تا بهترین انتخاب را برای شرایط خود تعیین کنید.

آلومینیوم

صفحه ساخت آلومینیومی کلاسیک یکی از مواردی است که اکثر کاربران با آن آشنا هستند.

بسیاری از پرینترهای سه بعدی به طور پیش فرض دارای صفحه آلومینیومی هستند، به ویژه به دلیل اینکه چقدر گرما را جذب می کنند. برای تخت های گرم شده، آلومینیوم ممکن است به دلیل سرعت گرم شدن مواد مفید باشد. با این حال، همچنین می تواند “نقاط داغ” کوچکی را در مناطقی از تخت چاپ که به عناصر گرمایش بسته است ایجاد کند.

صفحه ساخت آلومینیومی

صفحه ساخت آلومینیومی

یک صفحه ساخت آلومینیومی می تواند مقدار زیادی از سوء استفاده را تحمل کند.

این زمانی مفید است که برای جدا کردن یک قطعه ی تمام شده از صفحه ساخت مشکل دارید.

بله، آلومینیوم هنوز هم می تواند خراشیده شود، اما احتمالاً آنقدر به آن آسیب نخواهید زد که مجبور به تعویض آن باشید . این مقاومت در برابر سایش و پارگی، همراه با هزینه کم صفحات ساخت آلومینیوم، آلومینیوم را به یکی از گزینه های مقرون به صرفه تبدیل می کند.

مزایا :

 • مستحکم و ماندگار
 • به سرعت گرم می شودا
 • رزان

معایب :

 • مستعد انبساط حرارتی است
 • ممکن است نقاط داغ موضعی ایجاد کند

شیشه

شیشه احتمالاً محبوب ترین صفحه ساخت مورد استفاده در جامعه چاپ سه بعدی است. برای استفاده از صفحه شیشه ای، به سادگی یک تکه شیشه بوروسیلیکات را به اندازه Bed چاپگرسه بعدی خود ببرید. سپس می‌توان آن را با گیره‌ها به صفحه اصلی چاپگر سه بعدی شما متصل کرد. این ساده، ظریف و ارزان است.

صفحه ساخت شیشه ای

صفحه ساخت شیشه ای

شیشه مزایای منحصر به فرد زیادی دارد . درهنگام گرم شدن منبسط نمی شود و تمایل صفحه ساخت به تاب برداشتن و ایجاد عدم دقت در ابعاد را از بین می برد. سطح کاملاً صاف یک صفحه ساخت شیشه ای همچنین به این معنی است که سطوح پایین پرینت های سه بعدی شما به همان اندازه صاف خواهند بود.

صفحه شیشه ای یک محیط عالی برای استفاده از چسب است. اگر صفحه ساخت شما با چسب باقی مانده است، فقط تکه شیشه را بردارید و آن را با صابون و آب گرم تمیز کنید. با مراقبت مناسب، یک صفحه شیشه ای می تواند چند سال بدون نیاز به تعویض دوام بیاورد.

شیشه با همه شایستگی‌هایش، هنوز یک ماده صفحه ساخت کامل نیست. اگر با جدا کردن قطعات پرینت شده مشکل دارید، ممکن است به راحتی یک صفحه شیشه ای را خراش دهید. همچنین مسئله شکننده بودن شیشه وجود دارد، به خصوص اگر هنگام تمیز کردن یا دست زدن به آن دچار حادثه شوید.

مزایا :

 • سطح صاف
 • توزیع یکنواخت گرما
 • تمیز شوندگی آسان
 • تاب نمی خورد
 • ارزان

معایب :

 • مستعد خراشیدگی
 • شکننده

صفحه ساخت انعطاف پذیر

صفحه ساخت انعطاف پذیر از نظر فنی به یک چسب نزدیکتر از صفحه ی ساخت است. این قطعه مستقل از مواد انعطاف پذیر برای اتصال به صفحه ساخت موجود با استفاده از سیستم آهنربا طراحی و ساخته شده است.

این یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این صفحه است و اگر مجبور باشید گردش کار سریع چاپ سه‌ بعدی را برای سفارش‌های با حجم بالا حفظ کنید، ممکن است سودمند باشد.

صفحه ساخت انعطاف پذیر

صفحه ساخت انعطاف پذیر

صفحه ساخت انعطاف پذیر به یک صفحه ساخت پیش رفرض متصل می شود و سطحی را فراهم می کند که چسبندگی بستر بسیار بهتری را فراهم می کند.

سطح  این صفحه چاپ  صاف نیست، بلکه دارای بافتی است که به طور خاص برای کمک به چسبندگی بهتر فیلامنت طراحی شده است. با صفحه ساخت انعطاف پذیر، دیگر نیازی به استفاده از چسب، اسپری مو یا نوارچسب نخواهید داشت.

این صفحه را می توان بر روی صفحات شیشه ای یا فلزی استفاده کرد و می تواند در صورت قرار گرفتن مداوم در تخت های گرم شده مقاومت کند.

هنگامی که پرینت انجام شد، صفحه ساخت انعطاف پذیر را می توان برداشته و خم کرد تا جداسازی قطعه چاپ شده آسان شود. این یک فرآیند بدون خطا است که این مرحله مهم در چاپ سه بعدی را بسیار ساده می کند.

یک صفحه ساخت انعطاف پذیر را می توان چندین بار استفاده کرد اگر با احتیاط کار شود. با این حال، سطح آن نیز می تواند به راحتی توسط کاردک و دیگر ابزار فلزی خراشیده شود.

مزایا :

 • چسبندگی بستر عالی
 • قابل جدا شدن از روی تخت چاپ
 • قابل استفاده با شیشه یا آلومینیوم

معایب :

 • گران
 • مستعد خراشیدگی

ورق PEI

پلی‌ترایمید (PEI) ماده‌ای است که در پرینت سه بعدی نیز استفاده می‌شود، البته به مقدار کم. به عنوان یک ماده صفحه ساخت، ورق های PEI چسبندگی بستر عالی را حتی برای رشته های چالش برانگیز فراهم می کنند.

یک ورق PEI می تواند جایگزین تمام چسب ها و نوارهایی شود که احتمالاً در کارگاه خود ذخیره کرده اید و شاید بهترین صفحه ساخت پرینتر سه بعدی باشد .

صفحه ساخت PEI

صفحه ساخت PEI

دو نوع ورق PEI وجود دارد که می توانید برای صفحه ساخت خود استفاده کنید. نسخه ارزان تر به سادگی یک ورق PEI با یک لایه چسب در قسمت زیرین است.

برای کسب بهترین نتیجه پیشنهادمیشود که این ورق را روی یک صفحه شیشه ای برای استفاده نیمه دائمی بچسبانید.، اما استفاده از برگه PEI به طور کامل می تواند کمی مشکل باشد.

همچنین نسخه ای از ورق PEI وجود دارد که روی یک بستر فولادی انعطاف پذیر عرضه می شود. این صفحه توسط یک ورقه زیرین مغناطیسی به صفحه ساخت می‌چسبد که با چسب به صفحه ساخت موجود شما نیز چسبیده است.

این به طور کلی ورق PEI را قابل جابجایی و تغییر می کند. اگر چاپ شما جدا نشود ، می توانید صفحه فولادی را به آرامی خم کنید تا شل شود.

این صفحه در هنگام چاپ با  ABS نیز به خوبی عمل میکند . با این حال، PEI در هنگام چاپ با فیلامنت نایلون ضعیف عمل می کند. اگر ورق PEI و فیلامنت نایلون دارید، شاید هنوز چسب یا نوار بهترین نتیجه را میدهند.

مزایا :

 • چسبندگی بستر عالی
 • قابل استفاده روی شیشه یا آلومینیوم
 • قابل سمباده زدن جهت سطح صاف تر

معایب :

 • کمیاب و دشوار برای خرید
 • عدم بازدهی مناسب در هنگام استفاده از فیلامنت نایلون

ورق پلی پروپیلن PP

ورق پلی پروپیلن (PP) توسط بسیاری به عنوان جایگزین ارزان ‌تر و سبک ‌تر برای صفحه شیشه ‌ای در نظر گرفته می‌شود. می توان آن را مستقیماً بر روی صفحه ساخت موجود چاپگر سه بعدی شما قرار داد و سطح چسبناک قابل اطمینان تری را ایجاد کرد.

ورق های PP بسیاری از ویژگی های مشابه شیشه را دارند. گرم شدن آن به کندی انجام می شود و این امکان توزیع یکنواخت دما را برای تخت های گرم شده فراهم می کند.

صفحه ساخت پلی پروپیلن

صفحه ساخت پلی پروپیلن

همچنین دارای سطح صافی است که سطح بهتری را روی چاپ های بهبود یافته ایجاد می کند. اگر با فیلامنت PP چاپ می کنید ( یکی از سخت ترین فیلامنت ها برای چاپ) ورق PP بهترین صفحه ساخت پرینتر سه بعدی برای چسبندگی خوب است.

متأسفانه، هنگام استفاده از ورق PP، چسبندگی بستر می‌تواند یک اشتباه باشد. برخی از کاربران گزارش کرده اند که حتی هنگام چاپ با انواع خاص PLA با مشکل مواجه شده اند. اگر این مشکلات را دارید، ممکن است لازم باشد قبل از چاپ یک لایه چسب روی ورق PP بزنید. تمیز کردن ورق PP نیز به آسانی تمیز کردن شیشه نیست و احتمالاً باید آن را به صورت دوره ای صاف کنید تا سطح آن تازه شود.

مزایا :

 • با فیلامنت PP به خوبی کار می کند
 • سبک و بادوام
 • سطح صاف

معایب :

 • به اندازه گزینه های دیگر چسبناک نیست
 • تمیز کردن سخت و دشوار

ورق گارولیت

گارولیت Garolite  یکی دیگر از صفحات ساخت تخصصی است که احتمالاً کمترین محبوبیت را در بین گزینه های این لیست دارد. در درجه اول به عنوان صفحه ساخت انتخابی برای چاپ با نایلون شناخته می شود ( ماده ای که اکثر صفحات ساخت دیگر با آن مشکل دارند) گارولیت همچنین برای چاپ با سایر رشته های رایج از جمله PETG، ABS و TPU مفید و بهترین صفحه ساخت پرینتر سه بعدی برای این فیلامنت ها است.

صفحه ساخت گارولیت

صفحه ساخت گارولیت

از نظر چسبندگی، Garolite باید در بالای لیست گزینه های صفحه ساخت قرار گیرد. پلاستیک آنقدر به گارولیت می‌چسبد که حتی می‌توانید با نایلون بدون تخت گرم چاپ کنید. اگر ورق گارولیت خراشید یا بیش از حد کثیف شد، می توانید به راحتی سطح را با سمباده 200 گریت تازه کنید.

بزرگترین اشکال Garolite این است که به راحتی گران ترین ورودی در این لیست است. همچنین خرده‌ فروشی ‌های زیادی وجود ندارند که ورق‌های Garolite را برای چاپ سه‌بعدی ارائه ‌کنند، زیرا به اندازه سایر گزینه‌های صفحه ساخت رایج نیست.

مزایا :

 • با نایلون فوق العاده خوب کار می کند
 • چسبندگی بسیار قوی را فراهم می کند

معایب :

 • گران
 • نایاب

بهترین صفحه ساخت پرینتر سه بعدی کدام است ؟

انتخاب صفحه ساخت شما نقش مهمی در تجربه پرینت سه بعدی و کیفیت محصول نهایی شما دارد. اگر تا به حال نتوانسته اید صفحات ساخت مختلف را استفاده و تست کنید، ارزش وقت گذاشتن برای آزمایش آنها را دارد. این به شما کمک می کند تا ماهیت چسبندگی بستر و نحوه تعامل مواد با یکدیگر را درک کنید.

نکته مهم در مورد صفحات ساخت مختلف این است که معمولاً می توانید یکی را با دیگری تعویض کنید و از چاپ سه بعدی لذت ببرید.