بهترین چسب برای پرینت سه بعدی

 

موارد زیادی در پرینت سه بعدی وجود دارد که باید چندین قطعه را که جداگانه چاپ شده اند به هم بچسبانید. این کار می تواند به دلیل محدودیت اندازه ساخت چاپگر شما باشد یا صرفاً به این دلیل باشد که جدا کردن قطعات در حین چاپ راحت تر است. در هر صورت، چسب مطمئناً باید بخشی ضروری از جعبه ابزار شما باشد، حال سوال این است که از چه نوع چسبی باید استفاده کنید؟ پاسخ تا حد زیادی به نوع فیلامنتی که با آن چاپ می کنید و مورد استفاده پروژه چاپ سه بعدی شما بستگی دارد . در اینجا بهترین چسب برای پرینت سه بعدی، همراه با عواملی که باید در نظر بگیرید را معرفی میکنیم .

 

چسب قطره ای 123

چسب سیانواکریلات، که بیشتر به عنوان چسب 123 شناخته می شود، گزینه پیش فرض برای چسباندن نه تنها چاپ های سه بعدی، بلکه عملاً هر چیز در اطراف خانه است. حتی اگر قصد ندارید از چسب 123 برای چسباندن پرینت های سه بعدی خود استفاده کنید، باز هم ایده خوبی است که یکی از این چسب ها را در کنار هم داشته باشید.

چسب قطره ای 123

چسب قطره ای 123

 

نکته جالب در مورد چسب 123 این است که می توانید آن را بسیار نازک پخش کنید و همچنان چسبندگی خوبی داشته باشد. اگر می خواهید درزهای چاپ نهایی خود تا حد امکان نامرئی باشند، این ایده آل است. چسب قطره ای 123زمانی که روی سطوح تمیز و صاف اعمال می شود بهترین عملکرد را دارد، بنابراین برای آماده سازی سطح باید کمی سنباده و صیقل کاری انجام دهید.

 

هنگام خشک شدن، چسب قطره ای 123 یک لایه نازک اما سفت ایجاد می کند. این باعث می‌شود که چسب قطره ای برای مواد منعطف، یا هر قسمت چاپ‌شده سه بعدی که برای خم شدن، خم شدن یا پیچیدن است، مناسب نباشد.

 

یکی از مشکلات کار با چسب قطره ای این است که خیلی سریع خشک میشود . این به شما زمان کمتری برای دستکاری و قرار دادن یک قطعه در جای خود می دهد. همچنین احتمالاً با تکه هایی از چسب روی دستان خود مواجه خواهید شد. هنگام کار با چسب قطره ای ، مطمئن شوید که یک روکش میز شما را پوشانده باشند . چسب قطره ای بسیار سیال است و در همه جا پخش می شود.

 

رزین اپوکسی

  • بهترین برای: PETG، ABS، اما قابل استفاده برای تقریبا تمام مواد

رزین اپوکسی یکی دیگر از چسب های رایج است که در اکثر خانه ها یافت می شود. رزین اپوکسی معمولاً به عنوان دو ترکیب بسته بندی می شود که باید قبل از شروع سفت شدن رزین با هم ترکیب شوند. اپوکسی معمولاً زمان زیادی برای سخت شدن نیاز دارد، بنابراین پس از مخلوط شدن دو جزء، فشار زیادی برای عملکرد سریع وجود ندارد.

 

مزیت اصلی رزین اپوکسی این است که یک لایه بسیار سخت و سفت ایجاد می کند که بادوام تر از آنچه با چسب قطره ای بدست می آورید. این باعث می شود رزین اپوکسی برای کاربردهای سنگین تر باشد. اگر با مواد سختی مانند PETG و ABS چاپ می کنید، رزین اپوکسی ممکن است یکی از بهترین چسب ها برای تکمیل آنها باشد.

رزین اپوکسی

رزین اپوکسی

رزین اپوکسی هنگام استفاده بسیار ضخیم است و اگر بخواهید درزها نامرئی باشند، آن را کمتر از حد ایده آل می کند. با این حال، برای پر کردن هر شکاف و فضای خالی در مفاصل چاپ سه بعدی شما عالی است. همچنین نیازی به آماده سازی سطح ندارد.

 

پس از پخت، رزین اپوکسی سخت شده را می توان صاف، صیقلی و رنگ آمیزی کرد. اگر به هر حال قصد دارید روی پرینت سه بعدی خود نقاشی کنید، رزین اپوکسی بهترین انتخاب است.

 

حلال ABS

  • بهترین برای: ABS، HIPS

حلال ABS  از این نظر منحصر به فرد است که واقعاً یک چسب نیست. در عوض، این یک حلال است که می تواند رشته های خاص پرینت سه بعدی – ABS و HIPS را حل کند. اگر تا به حال یک پرینت ABS را با استفاده از حمام بخار حلال ABS  به پایان رسانده اید، احتمالاً از قبل می دانید که چگونه کار می کند.

 

محصول حلال ABS

محصول حلال ABS

 

برای استفاده از حلال ABS  به عنوان چسب کافی است یک لایه نازک از آن را روی سطوحی که قرار است به هم بچسبند بمالید. این یک لایه نازک از پلاستیک را ذوب می کند و به آنها اجازه می دهد پیوندهایی در مقیاس مولکولی با یکدیگر ایجاد کنند. حلال ABS  به طور طبیعی در دمای اتاق تبخیر می شود و پلاستیک بدون هیچ اثری باقی می ماند.

 

مزیت اصلی استفاده از حلال ABS  این است که فقط یک رابط نیست که دو سطح را در کنار هم نگه می دارد. در عوض، حلال ABS  به مولکول‌های پلاستیک اجازه می‌دهد تا با یکدیگر پیوند ایجاد کنند و یک پیوند بسیار قوی و دائمی ایجاد کنند.

 

اشکال حلال ABS  این است که می توان از آن فقط به صورت بسیار انتخابی استفاده کرد. خارج از رشته های مبتنی بر ABS یا HIPS، واقعاً هیچ راه دیگری وجود ندارد که بتوانید از حلال ABS  برای چسباندن پرینت های سه بعدی خود به یکدیگر استفاده کنید.

 

چسب حرارتی تفنگی

  • بهترین برای: مواد سفت و سخت

احتمالاً همه از تفنگ چسب حرارتی برای پروژه های هنری و صنایع دستی دیگر استفاده کرده اند. این همچنین می تواند برای چسباندن قطعات پرینت سه بعدی به هم مفید باشد، تنها با چند نکته.

دستگاه چسب حرارتی

دستگاه چسب حرارتی

چسب حاصل از تفنگ چسب حرارتی ضخیم و بسیار چسبناک است. این امر آن را برای کارهای با دقت بالا، مانند فیگورهای کوچک و مینیاتورها نامناسب می کند. با این حال، یک تفنگ چسب حرارتی بسیار آسان است که به سرعت در یک منطقه بزرگ اعمال می شود. همچنین سریع تنظیم می شود، معمولاً در کمتر از یک دقیقه. اگر با قطعات بزرگ کار می کنید، یک تفنگ چسب حرارتی ممکن است کار را بسیار آسان تر کند.

تفنگ چسب گرم نیازی به آماده سازی سطح زیادی ندارد. فقط تمیز کردن سطح با یک پارچه خشک باید خوب باشد، فقط برای از بین بردن باقی مانده پودر. تفنگ چسب داغ تمایل دارد تا سطح پلاستیک پرینت سه بعدی را تا حدی ذوب کند، بنابراین مطمئن شوید که از آن در جزئیات بسیار ظریف مدل خود استفاده نکنید.

 

چسب سیلیکون

  • بهترین برای: همه مواد

چسب سیلیکون اغلب برای سطوحی که باید ضد آب و از نظر حرارتی پایدار باشند استفاده می شود. در صورتی که نیاز به ایجاد درزهای چسباننده داشته باشید که در برابر آب و هوا مقاوم باشند و در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کنند، ارزش آن را دارد که در نظر داشته باشید.

چسب سیلیکونی

چسب سیلیکونی

 

باز هم، چسب های سیلیکونی زیادی وجود دارد. چسب سیلیکون کاملاً ضخیم است و کاربرد کنترل شده را کمی دشوار می کند. با این حال، می توانید با استفاده از لوله هایی که دارای اپلیکاتورهای کوچک و نازک هستند، این مشکل را برطرف کنید. برعکس، سیلندرهای بزرگی از چسب سیلیکونی وجود دارد که برای چسباندن قطعات بزرگ مناسب تر است.

چسب سیلیکونی می تواند مدت زیادی طول بکشد تا سفت شود . هنگام استفاده از چسب سیلیکونی، باید راهی برای چسباندن قطعات به طور موقت در زمانی که چسب سفت می شود، بیاندیشید. خوبی آن این است که زمان زیادی برای تنظیم و قرار دادن قطعات در صورت نیاز به شما می دهد.

 

قلم سه بعدی

بهترین برای: بهترین چسب برای پرینت سه بعدی PLA، اما مواد دیگر ممکن است اگر شما می توانید رشته های مشابه پیدا کنید

قلم سه بعدی دقیقاً به عنوان یک ابزار چسب طراحی نشده است، اما در برخی موارد به خوبی عمل می کند. یک خودکار سه بعدی به شما کنترل بسیار دقیقی را بر جایی که پلاستیک ختم می‌شود، می‌دهد و آن را برای حفظ ارزش زیبایی‌شناختی چاپ‌های سه بعدی شما ایده‌آل می‌کند.

قلم سه بعدی 3Dsimo

قلم سه بعدی 3Dsimo

 

بهترین راه برای استفاده از قلم سه بعدی برای چسباندن قطعات، استفاده از رشته ای است که با مواد چاپ سه بعدی مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، چسباندن قطعات PLA به یکدیگر بسیار آسان است زیرا تقریباً همه قلم های سه بعدی می توانند از PLA استفاده کنند.

متأسفانه حتی با وجود این مزیت، قطعات چسبانده شده با قلم سه بعدی چندان بادوام نیستند. اگر در حال طراحی قطعاتی هستید که قرار است عملکردی داشته باشند، پس قلم سه بعدی بهترین ابزار نیست. توصیه می کنیم فقط از قلم های سه بعدی برای چسباندن قطعاتی که قرار است نمایش داده شوند استفاده کنید. همانطور که گفته شد، کنترل دقیقی که قلم های سه بعدی ارائه می دهند، آنها را برای حفظ جذابیت بصری پروژه شما عالی می کند.

 

نتیجه گیری

چسب یکی از چیزهایی است که افرادی که به پرینت سه بعدی علاقه دارند باید در دسترس باشند. با این حال، همه چسب ها یکسان ساخته نمی شوند. اگر در تمام پروژه های چاپ سه بعدی خود فقط از چسب قطره ای استفاده کرده اید، ممکن است جایگزین های به همان اندازه خوب یا بهتر را از دست بدهید.

 

چسباندن فقط هدف از کنار هم قرار دادن قطعات را برآورده نمی کند. با توجه به مواد مناسب، می توانید از چسب برای پر کردن شکاف ها، فضاهای خالی و سایر عیوب استفاده کنید. می‌توانید چسب زدن را به عنوان بخش دیگری از فرآیند پس از پردازش، مانند سنباده زدن یا پرداخت، در نظر بگیرید. ابزارهای زیادی در دسترس هستند – فقط باید ابزار مناسب را برای موقعیت خود انتخاب کنید.