4/ خراب شدن اولیه لایه

مشکلات چاپ سه بعدی خراب شدن اولین لایه

خراب شدن اولین لایه & عدم تزريق مواد در اولين لايه پرینت &

Print Not Sticking to the Bed

 

خلاصه

خراب شدن اولین لایه در این حالت اولین لایه به درستی به صفحه نمی چسبد قسمت پایینی مدل به هم ریخته می شود و خطوطی اضافی در قسمت زیرین مدل قابل مشاهده خواهند بود.


توضیحات کلی:

خراب شدن اولین لایه

اين ايراد يکي از معمولي ترين ايرادهاي پرينت مي باشد ولي خوشبختانه راه حل رفع اين مشکل بسيار آسان مي باشد. اگر اکسترودر در زمان پرينت لايه اول هيچ موادي را تزريق نمايد ممکن است يکي از چهار حالت زير اتفاق افتاده باشد:
عدم وجود مواد در نازل اکسترودر:
در بيشتر اکسترودرهاي پرينتر هاي سه بعدي اين امکان وجود دارد که وقتي نازل بصورت طولاني مدت گرم بماند مواد ذوب شده و شروع به ريزش نمايند. با ريزش مواد ذوب شده از دهانه نازل، مخزن نازل از مواد ذوب شده خالي مي شود و در شروع پرينت تا پر شدن دوباره مخزن هيچگونه موادي تزريق نخواهد شد. پر شدن دوباره مخزن با مواد معمولاً چند لحظه اي بطول مي انجامد. در چنين مواقعي بهتر است قبل از شروع پرينت لايه اول مقداری فیلامنت بصورت دستي تزريق شود تا مخزن نازل پر گردد. همچنين مي توانيد اين موضوع را با فعال نمودن گزينه Skirt نيز حل نمائيد چرا که با فعال نمودن اين گزينه حاشیه ای دور مدل شروع به پرينت مي شود.
کم بودن فاصله نازل با صفحه ساخت:
در صورتي که فاصله نوک نازل با صفحه ساخت کم باشد فضاي کافي براي بيرون آمدن مواد از نازل وجود نخواهد داشت. در چنین مواقع، سوراخ موجود در سر نازل بسته شده و هيچ اکسترودي انجام نخواهد شد. يکي از راحت ترين کارها براي پي بردن به اين مشکل آن است که نازل را به اندازه چند ميليمتر بالا برده و اجازه دهيد عمل پرينت در آنجا انجام شود. در صورت انجام عمل تزريق، متوجه خواهيد شد که ايراد کم بودن فاصله نازل با صفحه ساخت مي باشد و مي بايست کاليبراسيون صفحه ساخت پرينتر را دوباره انجام دهيد.
خورده شدن مواد در چرخدنده اکسترودر:
مي توان گفت که در تمامي اکسترودرهاي پرينترهاي سه بعدي از يک چرخدنده کوچک جهت جلو و يا عقب بردن فيلامنت استفاده مي شود. نوک دنده هاي اين چرخدنده تيز مي باشد و تيز بودن دندانه ها باعث مي شود تا اين دنده ها در فلامنت فرو رفته و عمل تزريق به دقت انجام گيرد. در برخي موارد مشاهده مي شود که اين دندانه ها مقداري از روي فيلامنت رو از بين بردند و با توجه به اين نکته که دنده ها ديگر نمي توانند فيلامنت را به جلو و عقب فشار دهند لذا هيچ تزريقي انجام نمي شود. جهت حل اين مشکل بهتر است فيلامنت را از اکسترودر خارج نموده و قسمت خراب شده را بريده و سپس دوباره آن را در اکسترودر قرار دهيد. همچنين مي توانيد بصورت دستي مقداري مواد اکسترود نمائيد تا قسمت خراب شده از دنده ها فاصله بگيرد.
مسدود شدن نازل اکسترودر:
در صورتي که هيچ يک از موارد بالا اتفاق نيافته باشد و مشکل بوجود آمده حل نشده است، مي توان نتيجه گرفت که نازل دچار گرفتگي شده است. گرفتگي نازل ممکن است به علت عوامل خارجي مانند گرد و غبار که وارد اکسترودر شده اند و يا به علت تماس بيش اندازه نوک نازل با صفحه ساخت اتفاق افتاده باشد. گرفتگي نازل همچنين ممکن است به علت خوب کار نکردن فن خنک کننده اکسترودر نیز اتفاق بيافتد. در صورت کافي نبودن عمل خنک کنندگي اکسترودر، گرماي نازل به قسمتهاي بالايي نازل و لوله رابط منتقل شده و فيلامنت را در آن قسمت ذوب نموده و باعث گرفتگي لوله نازل شود. جهت رفع اين مشکل مي توانيد از مته هاي مخصوص نازل جهت باز نمودن سوراخ نازل استفاده نمائيد.

resolution
❌علت:
?این نوع مشکلات نشانه این هستند که صفحه پرینت به درستی تنظیم نشده است.?اگر نازل از صفحه دور باشد در لایه زیری خطوطی اضافی ایجاد خواهد شد?اگر نازل بیش اندازه به صفحه نزدیک باشد فیلامنت به درستی به صفحه نخواهد چسبید.

✅راه حل:
?صفحه پرینتر را صاف کنید.?ارتفاع نازل تنظیم کنید.?صفحه پرینتر را تمیز کنید?از چسب استفاده کنید ✅ با انجام دادن این کارهای میتوانید از پدیده خراب شدن اولین لایه تا حدود زیادی جلوگیری کنید.

Print-Not-Sticking-To-Bed