نازل پرینتر سه بعدی قسمت هفتم

نازل پرینتر سه بعدی قسمت هفتم

قطر دهانه نازل موضوع مهم بعدی

خلاصه

قطر دهانه نازل (دیامتر) بر روی سطح کیفیت جزئیات پرینت شما تاثیری بسیار مهم دارد. این تاثیر نه فقط بر روی عرض خطوط لایه ها بلکه در ارتفاع لایه ها نیز وجود دارد.

قطر دهانه نازل:

قطر نازل
نازل انواع مختلفی دارد و هر دستگاه پرینت سه بعدی از نوع خاصی نازل پشتیبانی میکند. همچینین نوع و ضخامت فیلامنت چاپ هم تاثییر زیادی در انتخاب نازل دارد به اعنوام مثال در صورتی که قطر فیلامنت شما 3 میلیمتر باشد باید حتما نازل مناسب با این فیلامنت انتخاب و استفاده شود. از نظر قطر و فیلامنت مورد استفاده میتوان نازل را به دو نوع 1.75 میلیمتر و 2.85 میلیمتر تقسیم کرد.
قطر دهانه نازل (دیامتر) بر روی سطح کیفیت جزئیات پرینت شما تاثیری بسیار مهم دارد. این تاثیر نه فقط بر روی عرض خطوط لایه ها بلکه در ارتفاع لایه ها نیز وجود دارد.

برای شروع، یک نازل پرینتر ۰٫۱۵ میلیمتری در مقایسه با نازل استاندارد ۰٫۴ میلیمتری برتری مشهودی در رزولوشن محور های X و Y دارد. خطوط بهتر به معنی مرزها و گوشه های واضح تر است. با این وجود ما فکر می کنیم این بیشتر برای پرینترهای سه بعدی که به خوبی نصب و تنظیم شده باشند صدق می کند.

البته منظور ما این نیست که اگر شما فکر می کنید دستگاهتان به آن خوبی که ما اشاره کردیم تنظیم نیست باید قید نازل های کوچکتر را بزنید چرا که مزیت های دیگری نیز در پرینت با خطوط بهتر این نازل ها وجود دارد.

به عنوان یک قاعده نسبی شما باید نسبت به هدف چاپ خود دیامتر نازل را انتخاب کنید. ارتفاع لایه ها تقریبا ۲۵ الی ۵۰ درصد قطر نازل است.

این کار در کنار یک بستر چاپ کالیبره شده شما را خاطر جمع می سازد که لایه ها بهتر روی هم قرار بگیرند. برای مثال با یک نازل ۰٫۴ میلیمتری هدف شما باید لایه های با ارتفاع ۰٫۱ الی ۰٫۲ میلیمتر باشد.

پس برای این که بتوانید یک چاپ موفق با ارتفاع لایه های زیر ۰٫۰۵ میلیمتر داشته باشید بهتر است از گزینه نازل های ۰٫۲ میلیمتری استفاده کنید. مانند هر قانون نسبی دیگری این قاعده حتمی نیست. ممکن است نتیجه کار و آزمایشات شما متفاوت باشد و موفقیت چاپ شما به تنظیمات و دیگر چیز ها نیز وابسته است.

نکته: یکی از معایب استفاده از نازل های کوچک تر احتمال گرفتگی است. طبیعتا نازل های کوچکتر مسیر عبور کوچک تری نیز دارند که این موجب می شود خرده هایی که از نازل های بزرگ تر به راحتی عبور میکنند در آنها باعث گرفتگی شود. پس برای تمیز کاری و رفع گرفتگی باید آماده باشید.

به ایرادات محتمل استفاده از نازل پرینت کوچک تر این را هم اضافه کنید که زمان چاپ به شدت افزایش می یابد زیرا Print Head باید بیشتر کار کند در حالی که همان مسیر را با نازل های بزرگ تر در حرکت های کمتری انجام میداد.

روی دیگر سکه اندازه نازل پرینتر سه بعدی، افزایش سایز نازل است. این کار نیز می تواند تاثیرات مثبتی روی چاپ داشته باشد. اکستروژن عریض تر می تواند زمان را در حد زیادی کوتاه کند. به طور مثال ساخت یک دیواره با ۰٫۸ میلیمتر نیمی از زمان ساخت همان دیوار با ۰٫۴ میلیمتر را نیاز دارد.

به علاوه یک مزیت دیگر اکستروژن بزرگ تر این است که پرینت قوی تری حاصل می شود. این برتری ها باعث می شود که نازل های بزرگ تر برای کارهایی مانند نمونه سازی که در آن جزئیات اهمیت کمتری دارند، مناسب باشند.

nozzle