دوچرخه برای ماه با پرینتر سه بعدی

دوچرخه برای ماه با پرینتر سه بعدی

شرکت موتورسیکلت سازی Hookie اخیراً مدل مفهومی را برای دوچرخه برای ماه با پرینتر سه بعدی معرفی کرده است که دارای چرخ های پلیمری ساخته شده توسط پرینتر های سه بعدی است.

دوچرخه برای ماه با پرینتر سه بعدی

دوچرخه برای ماه با پرینتر سه بعدی

نامگذاری عجیب Tardigrade

این دوچرخه Tardigrade نامگذاری شده است، به خاطر این موجود کوچک که به دلیل توانایی خود در زنده ماندن در خلاء سخت و محیط تشعشع فضا مشهور است.

تصویر یک موجود تاردیگراد

تصویر یک موجود تاردیگراد

به گفته این شرکت نام این دوچرخه به این دلیل است که تاردیگرادها بازمانده های واقعی هستند که سختی های فضای بیرونی را نیز تحمل کرده اند و ما حدس می زنیم که دوچرخه نیز می تواند همین کار را انجام دهد.

بدیهی است که دوچرخه کاملاً برقی است، زیرا با کمبود اکسیژن ، بنزین و…، با یک موتور احتراق داخلی در ماه کار می کند.

اطلاعات فنی

از نظر سایر آمار، دوچرخه مفهومی دارای طول 2.6 متر، برد 110 کیلومتر، حداکثر سرعت 15 کیلومتر در ساعت و تحمل وزن 134 کیلوگرم است.

دوچرخه برای ماه با پرینتر سه بعدی

این باعث می‌شود که آن را سبک‌تر از Moon Buggy قبلی (که 210 کیلوگرم جرم داشت)، که در آپولو 15 به سطح ماه رفت ، سبک‌تر است.

البته، Moon Buggy برای دو نفر طراحی شده است، در حالی که به نظر می رسد دوچرخه Tardigrade برای یک سرنشین طراحی شده است.

تصویر خودروی Moon Buggy

تصویر خودروی Moon Buggy

قیمت دوچرخه برای ماه با پرینتر سه بعدی

می‌توان حدس زد که این دوچرخه بسیار ارزان‌تر است، زیرا Moon Buggy اصلی گران‌ترین خودرویی است که تا کنون ساخته شده است و هزینه توسعه آن 38 میلیون دلار است.

در ابتدا 19 میلیون دلار در نظر گرفته شده بود، اما پروژه های فضایی ارزان نیستند و در نهایت هزینه های بسیار بالای آن ، قیمت را تا حد زیادی افزایش میدهد.

تصویر چرخ های دوچرخه ی Tardigrade

تصویر چرخ های دوچرخه ی Tardigrade

لاستیک های این دوچرخه که بدون هوای داخلی هستند با متریال پلی اورتان توسط پرینتر های سه بعدی چاپ می شوند و هر چرخ شامل 12 بخش چاپ شده است که برای تشکیل لاستیک به هم متصل می شوند.

متریال مورد استفاده

جای تعجب است که این شرکت، متریال پلی اورتان را برای این کاربرد انتخاب کرده است ، زیرا پلی اورتان در برابر اشعه ماوراء بنفش و حتی نور مرئی تجزیه می شود.

پلی اورتان همچنین در نسخه های ترموست و ترموپلاستیک عرضه می شود،با توجه به اینکه سطح ماه گاهی اوقات بسیار گرم است (تا 130 درجه سانتیگراد)، این نگرانی وجود دارد متریال پلی اورتان نتواند پاسخگوی نیاز های این دوچرخه ی ویژه ی کره ماه باشد.

البته بسیاری از محققان پیشنهاد استفاده از پلاستیک گرماسخت را به جای ترموپلاستیک با نقطه ذوب پایین را به شرکت موتورسیکلت سازی Hookie داده اند.

فناوری استفاده شده

در حالی که این شرکت جزئیات صریحی از نوع چاپی که برای توسعه تایرهای Tardigrade استفاده کرده است، منتشر نکرده است.

اما نشان می دهد که با شرکت آلمانی Additive Elements که متخصص در چاپگرهای بایندر جت است، شریک شده است. بنابراین ممکن است آنها از آنها استفاده کرده باشند.

قطعاتی ماننده : پایه فرمان و کلاهک چرخ ها با تکنولوژی پرینتر های سه بعدی چاپ شده اند .

بخش عمده ای از ساختار دوچرخه متشکل از لوله های آلومینیومی و فولادی با فناوری برش لیزری ساخته شده است.

دوچرخه برای ماه با پرینتر سه بعدی