راهنمای انتخاب فیلامنت

راهنمای انتخاب فیلامنت

پرینت سه بعدی یک فناوری همه جانبه است. با استفاده از آن، می توانید طیف وسیعی از اجسام و وسایل کاربردی و تخصصی را با طیف گسترده ای از مواد اولیه بسازید.اما قبل از شروع کار شاید برای شما مهم باشد که بدانید این مواد چیست؟ چه کاری می توانند انجام دهند؟ مواد اولیه پرینتر های سه بعدی ازچه چیزی ساخته شده اند ؟ ما در راهنمای انتخاب فیلامنت به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ میدهیم .

مقدمه ای بر راهنمای انتخاب فیلامنت

با پرینتر سه بعدی چه کاری می توانید انجام دهید؟

چاپ سه بعدی FDM یا ساخت توسط فیلامنت ذوب شده، یک فرآیند تولید افزودنی است که در آن مواد ترموپلاستیکی از طریق یک نازل دارای حرارت متناسب، برای ایجاد اشیاء لایه به لایه روی هم قرار می گیرند.

کاربردهای اصلی پرینت سه بعدی FDM عبارتند از:

  • کمک به ساخت قطعات و اشیاء ، با دقت بالا و زمان تحویل سریعتر از برون سپاری
  • قابلیت چاپ طیف وسیعی از مواد مهندسی، تخصصی و عمومی
  • بالا بردن حداکثری زمان کار و بهره وری بالا در خط تولید
  • نتیجه گیری سریع تر نسبت به سایر روش های تولید موجود در صنعت
  • انعطاف پذیری بالا در طراحی محصول

مزایای پرینتر های سه بعدی FDM

از پرینت سه بعدی می توان برای تولید قطعات سفارشی در تیراژ پایین استفاده کرد. این انعطاف پذیری بیشتر در تولید را به کاربران این فناوری ارائه میکند و کسب و کارها را قادر می سازد تا تعداد کمی از قطعات را بدون خطرات ناشی از تولید به صورت انبوه و گسترده تولید کنند.

همچنین پرینتر های سه بعدی سرعت تولید محصولات را نسبت به سایر روش های موجود در صنعت بسیار بالا برده است .

نمونه سازی با مواد کم هزینه در کوتاه ترین زمان ممکن ، چاپ سه بعدی FDM را برای فرآیند طراحی تکراری ایده آل می کند.

نمونه های اولیه تولید شده توسط پرینتر سه بعدی می توانند بصری باشند و صرفا جنبه ی نمایشی داشته باشند.

قطعاتی که نزدیک به محصول نهایی به نظر می رسند ، یا عملکرد قطعاتی که قابلیت آزمایش عملکرد فنی را دارند میتوانید با این فناوری در کوتاه ترین زمان ممکن بسازید.

کاربران پرینتر های سه بعدی FDM

پرینتر های سه بعدی با فناوری FDM به دلیل قیمت پایین تر از سایر فناوری های چاپ سه بعدی و کارایی بالای آنها از جایگاه ویژه ای برای استفاده اساتید، دانشجویان، پژوهشگران دارد .

حتی افراد عادی که علاقه زیادی به استفاده از این فناوری در زندگی روزمره را دارند به راحتی و با کمترین هزینه میتوانند یکی از کاربران این فناوری در سراسر جهان باشند .

فیلامنت پرینتر سه بعدی از چه چیزی ساخته شده است؟

فرآیند ایجاد فیلامنت پرینت سه بعدی “ترکیب” نامیده می شود. ابتدا مواد پلاستیک خام به صورت گلوله یا گرانول تولید می شود. گرانول ها را می توان با مواد افزودنی مخلوط کرد تا خواص نهایی را تغییر داد .

سپس مخلوط خشک می شود و به قطر مورد نظر (معمولاً 1.75 یا 2.85 میلی متر) اکسترود می شود و روی یک قرقره پیچیده می شود. پس از خشک شدن ، این ماده برای استفاده در چاپ سه بعدی آماده است.

فیلامنت چیست؟

اعمال تنظیمات مختلف برای مواد پرینت سه بعدی

خواص هر ماده متفاوت است. ویژگی های هر پرینتر سه بعدی موجود در بازار نیز همین است، اندازه، محفظه، نوع نازل و بسیاری از ویژگی های دیگر بر نحوه چاپ مواد تأثیر می گذارد.

ویژگی های کار چاپی مانند سرعت چاپ مورد نظر یا هندسه و پیچیدگی قطعه شما نیز در این امر تأثیر است.

در راهنمای انتخاب فیلامنت ما به طور دقیق به بررسی و معرفی فیلامنت ها و شیوه استفاده آنها می پردازیم.

تنظیمات چاپ توصیه شده به عنوان یک دستورالعمل کلی برای چاپگرهای سه بعدی FDM ارائه شده است و توصیه می کنیم همیشه توصیه های سازنده را قبل از چاپ بررسی کنید.

PETG چیست؟

PETG یک ماده پرینت سه بعدی است که مزایای رشته های PLA و ABS را ترکیب می کند.

این سخت‌تر از PLA است، با مقاومت ضربه‌ای بالا، استحکام مکانیکی و انعطاف‌پذیری بالا همچنین مقاومت در برابر دما، مواد شیمیایی و سایش را ارائه می دهد. هنگامی که چاپ می شود، ظاهری براق می دهد.

نمونه کار فیلامنت PETG برند یوسو قطر 1.75 میلی متر

از نظر کاربرد، PETG یک ماده همه جانبه عالی است که باید در دسترس باشد. مقاومت آن در برابر سایش و محیط های خشن آن را برای ایجاد ابزار، سایر قطعات مصرفی نهایی و نمونه های اولیه کاربردی مناسب می کند.

این تطبیق پذیری مقیاس و استانداردسازی را آسان می کند، به این معنی که تغییرات پیکربندی کمتر و بهره وری بیشتر است.

فیلامنت PETG برند یوسو قطر 1.75 میلی متر

نحوه چاپ با PETG

محدوده دمای اکستروژن معمولی برای یک رشته فیلامنت PETG بین 220 تا 250 درجه سانتیگراد است.

در حالی که صفحه ساخت گرم شده برای همه رشته ها و چاپگرهای PETG ضروری نیست، برای اطمینان از چسبندگی و کیفیت چاپ بسیار توصیه می شود.

جدول فیلامنت PETG

جدول فیلامنت PETG

TPU چیست؟

TPU یک ماده نیمه انعطاف پذیر است که می تواند در طیف گسترده ای از کاربردهای مهندسی استفاده شود که در آن عملکرد مهمتر از کیفیت های زیبایی شناختی است.

TPU هنگامی که دوام و انعطاف پذیری ضروری است، یک ماده پرینت سه بعدی ایده آل است، زیرا دارای مقاومت در برابر سایش و پارگی استثنایی و انعطاف پذیری لاستیک مانند است.

نمونه کار فیلامنت انعطاف پذیر

نمونه کار فیلامنت انعطاف پذیر

نحوه چاپ با TPU

هنگام پرینت سه بعدی با TPU، اکثر تولیدکنندگان فیلامنت دمای نازل را در حدود 220-240 درجه سانتیگراد توصیه می کنند.

دمای صفحه ساختمان می تواند متفاوت باشد، بنابراین توصیه سازنده را بررسی کنید.

برای بهترین چسبندگی، اغلب توصیه می شود که یک لایه نازک از چسب را روی صفحه ساخت قرار دهید. رطوبت نسبی کم نیز برای جلوگیری از جذب رطوبت توصیه می شود.

فیلامنت TPU

جدول فیلامنت TPU

ABS چیست؟

ABS انتخاب خوبی برای ایجاد نمونه های اولیه کاربردی و قطعات مصرفی نهایی است. این اغلب یکی از اولین موادی است که مردم هنگام شروع چاپ سه بعدی برای کاربردهای فنی بیشتر به دلیل خواص مکانیکی و حرارتی خوب آن امتحان می کنند.

نحوه چاپ با ABS

ABS باید بر روی یک صفحه ساخت گرم شده چاپ شود. ABS نسبت به سایر رشته ها به دمای نازل بالاتری نیاز دارد و سازندگان معمولاً بین 220-260 درجه سانتیگراد را توصیه می کنند.

بسیاری از رشته‌های ABS هنگام چاپ مستعد تاب برداشتن هستند، علاوه بر این، ABS زمانی که در همه طرف محصور شده باشد بهترین چاپ را می کند، زیرا ممکن است مستعد لایه برداری باشد.

PLA چیست؟

PLA یکی از رایج ترین مواد پرینت سه بعدی FDM است. با دقت ابعادی بالا و سطحی با کیفیت چاپ می کند. این آن را به یک ماده ایده آل برای طیف وسیعی از کاربردهای بصری تبدیل می کند، از نمونه های اولیه دقیق گرفته تا مدل های آموزشی.

نحوه چاپ با PLA

PLA در دماهای متوسط، عمدتاً در حدود 190-210 درجه سانتیگراد چاپ می کند.

برای صفحه ساخت، دمای حدود 50 تا 60 درجه سانتیگراد برای صفحات ساختمانی گرم شده ایده آل است. اما چاپ PLA روی سطح ساختمان سرد نیز امکان پذیر است.

منتظر قسمت های بعدی “راهنمای انتخاب فیلامنت” باشید …