ربات فضانورد Spacehopper

ربات فضانورد Spacehopper

موسسه فناوری فدرال سوئیس (ETH) زوریخ با شرکت مهندسی کامپوزیت Scheurer Swiss GmbH همکاری کرده است تا یک ربات فضایی جهشی را تولید کند که از یک حرکت جهشی برای عبور از یک سیارک با گرانش کم استفاده می کند، ربات فضانورد Spacehopper بسیار شبیه به ربات های ژاپنی MINERVA-II-1 در حال پرش که در سال 2016 در امتداد سطح سیارک ریوگو جهش کرد.

ربات فضانورد Spacehopper توسط ETH Zurich طراحی شده است و توسط Scheurer Swiss با استفاده از چاپ کامپوزیت فیبر کربن به صورت سه بعدی چاپ خواهد شد، این ربات را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

تصویر ربات فضانورد Spacehopper

تصویر ربات فضانورد Spacehopper

 

ربات فضانورد Spacehopper تنها سه پا دارد، زیرا مشخص شد که از نظر کاهش وزن طراحی بهینه است و می تواند در هر جهتی فرود بیاید.

جهش و فرود بر خلاف قیف های سیارکی قبلی کاملاً کنترل می شود و برای پرش بهینه با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری تقویت عمیق در روی زمین آموزش دیده است.

توانایی های ربات Spacehopper

توانایی های ربات Spacehopper

 

به گفته مدیر این پروژه : یکی از چالش‌ها این بود که پاها را تا حد ممکن با دیواره نازک بسازیم تا وزن کلی ربات به حداقل برسد. با این حال، آنها باید در برابر نیروهای ضربه جهشی مقاومت کنند.

ما خوشحالیم که Scheurer Swiss را به عنوان یک متخصص طراحی سبک وزن در کنار خود داریم. تخصص شایسته در زمینه فناوری های پیشرفته کامپوزیت فیبر و چاپ سه بعدی و همچنین شبکه بزرگ Scheurer Swiss برای ما بسیار ارزشمند بود و از همان ابتدا به موفقیت پروژه متمرکز ما کمک کرد.

اهداف ربات Spacehopper

هدف احتمالی ربات فضانورد Spacehopper سیارک های Ceres، Psyche و Ryugu هستند .

سیارک Ceres ( سرس ) دارای آب است که می تواند به عنوان پیشران برای ربات استفاده شود، Psyche دارای یک هسته فلزی است و می تواند حاوی فلزاتی مانند طلا و پلاتین باشد، و Ryugu نزدیک به زمین است، بنابراین زمینه آزمایش خوبی برای ربات های آزمایشی مانند Spacehopper را فراهم  می کند.

اهداف ربات Spacehopper

اهداف ربات Spacehopper

پرینت سه بعدی تقویت شده با کربن

Dominik Scheurer، مدیر عامل Scheurer Swiss گفت: «پرینت سه بعدی تقویت شده با کربن برای اجزای ربات فضانورد Spacehopper بسیار مناسب است، زیرا تقریباً هر شکلی را می توان تولید کرد.

بدن‌های توخالی، مانند پاهای ربات، می‌توانند با ساختارهای پشتیبانی برای تثبیت آن‌ها بدون سنگین کردن بی فایده آن‌ها فراهم شوند .

پرینتر های سه بعدی و تولید افزودنی فرآیند تولید ایده آل برای این کار است و بسیار مقرون به صرفه است.

از موارد مطبوعاتی و عمومی مشخص نیست که برای ساخت ربات فضانورد Spacehopper چه نوع چاپ CF در این برنامه استفاده می شود، با این حال، صفحات رسانه های اجتماعی شرکت تعداد زیادی قطعات چاپ شده CF ترموپلاستیک را نشان می دهد که احتمالاً از نوعی ترموپلاستیک CF خرد شده مانند PEEK CF و چاپ شده با آن استفاده می شود و طی یک فرآیند چاپ سه بعدی از نوع FDM/FGM ساخته میشود.

اگرچه به نظر می‌رسد که پایه‌های موجود در عکس تنها قطعه‌ای هستند که پرینت سه‌بعدی شده است، اما وب‌سایت این ربات اعلام کرده است که محفظه الکترونیکی را نیز می‌توان با یک کامپوزیت CF نیز چاپ کرد.