ساخت موتور موشک با پرینت سه بعدی

ساخت موتور موشک با پرینت سه بعدی

شرکت تولید موتور موشک Ursa Major مستقر در کلرادو از ساخت موتور موشک با پرینت سه بعدی با سوخت اکسیژن مایع/متان و قابلیت استفاده مجدد استفاده رونمایی کرد که قادر به ارائه 200000 پوند نیروی رانش است.

موتور موشک Arroway

این موتور که “Arroway” نام دارد تا حدودی از مس و مواد دیگر چاپ شده است و خلاء کمبود موتورهای روسی RD-180 و RD-181 را که در حال حاضر در دسترس نیستند را پر می کند که تا اخیراً در موشک اطلس V آمریکایی استفاده می شد.

موتور موشک مدل arroway

موتور موشک مدل arroway

نمایی از چاپ مس با پرینتر سه بعدی

نمایی از چاپ مس با پرینتر سه بعدی

در اینجا یک نمونه از موتور Arroway در برابر یک فضانورد را مشاهده میکنید .

در جدید ترین بیانیه مطبوعاتی توسط شرکت Ursa Major این شرکت اعلام کرد که این شرکت دارای سرمایه خصوصی است و صرفاً بر تولید پیشرانه موشک تمرکز میکنند و تمامی موتور موشک خود را با پرینتر سه بعدی تولید میکند ، این شرکت اعلام کرد از این پس میتواند سفارشات موتور Arroway خود را دریافت کند و آماده ی تولید آنها است .

موتور Hadley  و Ripley

شرکت Ursa Major در مسیرساخت موتور Arroway موفق به سخت دو موتور موشک دیگر به نام های Hadley با قابلیت تولید نیروی رانش 5000 پوندی  و موتور رانش 50000 پوندی Ripley  را با فناوری پرینتر های سه بعدی تولید کرده اند.

هدلی (Hadley) اولین موتور ساخته شده با پرینتر سه بعدی با احتراق مرحله ‌ای غنی از اکسیژن ساخت آمریکا بود که مورد آزمایش آتش داغ قرار گرفت.

موتور موشک مدل Hadley

موتور موشک مدل Hadley

موتور موشک مدل Ripley

موتور موشک مدل Ripley

جو لورینتی، بنیانگذار و مدیر عامل  Ursa Major، گفت: Arroway موتور آینده آمریکاست.

ظرفیت پرتاب متوسط ​​و سنگین همان چیزی است که پرتابگرهای ناسا در حال حاضر شدیداً به آن نیاز دارند، و از آنجایی که Ursa Major صرفاً بر روی نیروی محرکه تمرکز دارد، در موقعیتی منحصر به فرد برای ارائه موتورهای با کارایی بالا، قابل اعتماد و مقرون به صرفه هستند تا تقاضای فزاینده بازار را برآورده کنند .

این شرکت دارای میراث غنی از تجربه پیشرانه پروازهای فضایی در تیم خود است زیرا بیش از 1000 سال تجربه جمعی در این حوزه با دارا بودن مشاورانی از سراسر صنعت هوافضا دارد.

جف تورنبورگ، مدیر پیشرانه سابق اسپیس ایکس و مشاور این شرکت، گفت: «آرووی موتور موشکی است که صنعت به آن نیاز دارد و Ursa Major شرکت مناسبی برای ساخت آن است.

سازمان‌های فضایی باید در نظر بگیرند که آیا تجربه داخلی، تخصص، زمان، هزینه، امکانات تست و قدرت سازمانی برای ساخت موتورهای خود را دارند یا خیر، این شرکت همه اینها را به خوبی ثابت کرده است و نتیجه ی آن ارائه محصول سریعتر و قوی تر به بازار است.

آزمایش های متداول

موتورهای این شرکت تا کنون بیش از 36000 ثانیه مورد آزمایش بی وقفه قرار گرفته اند که این مقدار بسیار بیشتر از یک موتور معمولی قبل از اولین پرواز آزمایش شده است.

صنعت فضایی روز به روز قابل رشد است و در حال یادگیری این است که توسعه موتور های پیشرانه چقدر می‌تواند دشوار باشد و واقعاً چقدر طول می‌کشد تا سخت‌افزار داخلی واجد شرایط شود که این یک فرصتی باورنکردنی برای آزمایش  Arroway برای خدمت به صنعت است و

این شرکت تا به امروز بیش از 50 موتور موشک را با پرینتر های سه بعدی ساخته و آزمایش کرده است و 24 مورد از آنها را تا پایان سال 2022 تحویل خواهد داد.

آنها قصد دارند موتورهای موشکی را به مشتریان از جمله ناسا، شرکت های پرتاب ماهواره های تجاری و ایستگاه های فضایی مداری بفروشند.