سیستم Auto Bed Leveling چیست؟

سیستم Auto Bed Leveling چیست؟

از بین راه حل های بی شماری که برای تعداد زیادی از مشکلات رایج پرینت سه بعدی ارائه شده است، توصیه هایی برای تراز کردن Bed تقریباً همیشه ذکر می شود، همانطور که بسیاری از افرادی که به پرینت سه بعدی علاقه دارند می دانند، نکته ی یک پرینت سه بعدی خوب،چاپ مطلوب اولین لایه است. منطقی است که یک Bed با تراز مناسب یک جزء کلیدی برای به دست آوردن اولین لایه خوب باشد، در این مقاله به معرفی و بررسی سیستم Auto Bed Leveling میپردازیم.

 

سوال بعدی اکنون این است که چگونه باید تخت را تراز کرد؟ آیا روش دستی به اندازه کافی خوب است یا باید همیشه از ویژگی تسطیح خودکار تخت (ABL) استفاده شود ؟

نازل و سنسور تنظیم سطح

نازل و سنسور تنظیم سطح

 

تفاوت روش سیستم Auto Bed Leveling با روش دستی

روش های سیستم Auto Bed Leveling  با روش دستی بسیار متفاوت است. بیشتر پرینترهای سه بعدی باید از طریق مجموعه ای از پیچ های تنظیم، پیش بینی هایی برای حرکت دستی در سطح تخت داشته باشند. هنگامی که این روش انجام شد، بستر چاپ به صورت فیزیکی جابجا می شود تا فاصله تنظیم شده از نازل را در نقاط مختلف حفظ کند.

 

روش ABLhttps://3dinsider.com/3d-printer-auto-leveling/ از این جهت متفاوت است که تخت را به صورت فیزیکی حرکت نمی دهد. در عوض، یک سنسور در اطراف تخت چاپ حرکت می کند تا اندازه گیری فاصله را انجام دهد. سپس سفت‌ افزار بر اساس این اندازه ‌گیری‌ها با تغییر تنظیمات Z سر چاپ در صورت لزوم، تنظیماتی را انجام می‌دهد. روش ABL را می توان به عنوان روش پویا تر توصیف کرد که قادر به تنظیم انحرافات جزئی در سطح تخت چاپ است.

سنسور تنظیم سطح پرینتر سه بعدی

سنسور تنظیم سطح پرینتر سه بعدی

 

دقت، درستی

تسطیح تخت یک کار یکبار مصرف نیست – اگر می خواهید همه پرینت های سه بعدی شما خوب ظاهر شوند، باید این کار را به صورت دوره ای انجام دهید. با توجه به این موضوع، شما موظف به دریافت نتایج سازگارتر با ABL نسبت به روش دستی هستید. تکیه بر یک الگوریتم تراز از پیش برنامه ریزی شده به سادگی قابل اعتماد تر از چسباندن یک تکه کاغذ بین نازل و تخت چاپ است. یک سنسور همچنین می‌تواند به راحتی انحرافات بسیار کوچک را روی سطح تخت چاپ شما تشخیص دهد.

 

سنسور تنظیم سطح پرینتر سه بعدی

سنسور تنظیم سطح پرینتر سه بعدی

 

سرعت

همانطور که از نام آن پیداست، متدهای سیستم Auto Bed Leveling  به طور خودکار با کمترین مداخله کاربر اجرا می شوند. شما می توانید ABL را روی پرینتر سه بعدی خود اجرا کنید، در حالی که با فیلامنت خود کار می کنید یا در آخرین لحظه آماده چاپ می شوید. در مقابل، باید چند دقیقه را برای تسطیح دستی تخت اختصاص دهید. هیچ مسابقه ای در مورد زمان وجود ندارد – ABL برنده این بازی دستی است.

 

پیچیدگی

می توان استدلال کرد که تسطیح تخت دستی گزینه ساده تری از این دو است. فقط باید یک بار این کار را انجام دهید تا بفهمید چگونه کار می کند، سپس به یک کار معمول معمول تبدیل می شود. سیستم Auto Bed Leveling ممکن است یک روش خودکار باشد، اما باید آن را در سیستم عامل چاپگر خود تنظیم کنید. این کار می تواند کار اضافی زیادی را بطلبد، به خصوص اگر در حال نصب یک حسگر ABL ثانویه روی چاپگر خود هستید. اگر دانش فنی فراتر از سطح مهارت فعلی شما باشد، باید تلاش زیادی برای تنظیم یک ویژگی ABL انجام دهید.

 

هزینه

چه در حال خرید یک سنسور ABL یا یک چاپگر سه بعدی با ABL داخلی باشید، به ناچار حدود 10 تا  20 درصد بیشتر هزینه خواهید کرد.

 

سیستم Auto Bed Leveling چگونه کار می کند؟

مانند هر فرآیند خودکار، ABL به یک الگوریتم از پیش تنظیم شده برای انجام تنظیمات آن بستگی دارد. راه‌های مختلفی برای پیاده‌سازی ABL وجود دارد، اما همه آن‌ها به یکی از دو دسته تقسیم می‌شوند:

تسطیح مش

همانطور که از نام آن پیداست، تسطیح بستر مش شامل این است که چاپگر بستر چاپ را از طریق خطوط شبکه ای با فاصله مساوی به یک مش تقسیم می کند. سپس ارتفاع هر مربع شبکه اندازه گیری می شود تا بتوان انحرافات را جبران کرد.

یک ویژگی ABL مبتنی بر روش مش می‌تواند بخش‌های تاب‌ دار یک تخت چاپی را که یک وضعیت رایج در پرینترهای سه‌بعدی پرکاربرد است، در نظر بگیرد.

برخی از چاپگرها همچنین می‌توانند از الگوریتم تسطیح مبتنی بر مش برای تکنیک تسطیح تخت دستی-خودکار ترکیبی استفاده کنند. سنسور چاپگر اندازه گیری ارتفاع را بر اساس یک شبکه از پیش تعریف شده انجام می دهد و به کاربر آموزش می دهد که چگونه ارتفاع تخت چاپ باید تنظیم شود. این روش نسبتاً خوب عمل می کند، به خصوص اگر ترجیح می دهید تنظیمات واقعی و فیزیکی ارتفاع Bed را انجام دهید.

تسطیح مش

تسطیح مش

 

تسطیح مش

تسطیح مش

تراز ماتریسی

در روش ترازسازی مبتنی بر ماتریس، چاپگر در چندین نقطه مختلف اندازه‌ گیری می‌کند و بر اساس این اندازه‌ گیری‌ها یک صفحه منفرد تولید می‌کند. اگر صفحه کج تشخیص داده شود، چاپگر با چرخاندن محورهای مختصات آن را جبران می کند. این روش برای جبران تخت های چاپ کج شده بهترین است. با این حال، زمانی که تخت تاب برداشته است، ممکن است بهترین نتیجه را از آن نگیرید.

 

هدف از روش ترازسازی مبتنی بر ماتریس، تنظیم ارتفاع هد چاپ است تا چاپ عمود بر بستر چاپ باشد، حتی اگر کج باشد. این ممکن است به این معنی باشد که چاپ ممکن است لزوماً با محور Z چاپگر تراز نباشد. اگر مدل شما دارای ویژگی های زیادی باشد ، چاپ روی تخت کج ممکن است مشکل ساز باشد.

در ادامه با ما همراه باشید …