فایل igs یا iges چیست ؟

فایل igs یا iges چیست ؟

بدون شک یکی از پر مصرف ترین فایل های سه بعدی ، فایل های با پسوند igs است ، چرا !؟

خلاصه

فرمت گرافیک های برداری دو بعدی/سه بعدی براساس مشخصات تبادل گرافیک ابتدایی (IGES) است؛ توسط بسیاری از برنامه های CAD به عنوان فرمت متنی استاندارد ASCII برای ذخیره و انتقال داده های برداری به کار می رود؛ می تواند مدل های سیمی، نمایش سطح یا شی توپر، نمودارهای مداری و سایر اشیا را نگه دارد.

IGES IGS چیست ؟

پسوند فایل IGS

فرمت گرافیک های برداری دو بعدی/سه بعدی براساس مشخصات تبادل گرافیک ابتدایی (IGES) است؛ توسط بسیاری از برنامه های CAD به عنوان فرمت متنی استاندارد ASCII برای ذخیره و انتقال داده های برداری به کار می رود؛ می تواند مدل های سیمی، نمایش سطح یا شی توپر، نمودارهای مداری و سایر اشیا را نگه دارد.
فرمت IGES در 1979 معرفی شد و به استانداردی برای تبدیل مدل های سه بعدی بین برنامه های CAD تبدیل شد. در سال های اخیر فرمت جدیدتر .STP جایگزین آن شده است.

نام پسوندIGS
نوع استفاده از پسوندمتنی
اجرا در سیستم عامل ویندوز:اجرا در سیستم عامل ویندوز:IMSI TurboCAD Pro 2016
Autodesk AutoCAD with IGES Import plug-in
Autodesk Fusion 360
Nemetschek Vectorworks
ACD Systems Canvas 15
Oracle AutoVue
ideaMK IGSViewer
Dassault Systemes CATIA
Actify SpinFire Professional
Dassault Systemes SolidWorks
Siemens Solid Edge
CADSoftTools ABViewer
اجرا در سیستم عامل لینوکس:اجرا در سیستم عامل لینوکس:FreeCAD
اجرا در سیستم عامل مکینتاش:اجرا در سیستم عامل مکینتاش:IMSI TurboCAD Deluxe v9
Nemetschek Vectorworks
FreeCAD

فرمت IGS یا IGES که مخفف Initial Graphics Exchange Specification است،

یک روش ذخیره فایل های سه بعدی به صورت برداری می باشد و بر اساس یکی از پروژه های تولید یکپارچه به کمک کامپیوتر (Integrated Computer Aided Manufacturing (ICAM که در نیروی هوایی ایالات متحده United States Air Force USAF تعریف شده بود،

توسعه یافت. سپس در سال 1980 میلادی، این پروژه توسط مؤسسه ملی استاندارد ایلات متحده بهینه سازی و بصورت یک فرمت استاندارد بر اساس قوائدی تعریف شده بوجود آمد.

با استفاده از فرمت IGS – IGES واحد های طراحی و تحلیل به راحتی می توانند با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند. تقریبا تمامی نرم افزار های مدلسازی سه بعدی از فرمت IGS – IGES پشتیبانی می کنند.

همچنین نرم افزارهایی مانند آباکوس – Abaqus که مخصوص شبیه سازی و سیمولیشن هستند هم از این فرمت پشتیبانی می کنند.

علاوه بر آن، فرمت ذخیره فایل سه بعدی آی جی ای اس برای استفاده در پروسه ساخت و در واقع ساخت به کمک کامپیوتر (Computer Aided Manufacturing-CAM) نیز کاربرد دارد.

زمانی که صنایع پیشرو در جهان برای بهبود دقت در ساخت تجهیزات به سمت ماشین های کنترل عددی (Numerically Controlled-NC) حرکت کردند و پس از آن برای افزایش سرعت و پر کردن خلاء بین طراحی و تولید، به سمت ماشین های کنترل عددی توسط کامپیوتر (Computer Numerically Controlled-CNC) رفتند،

این فرمت های سه بعدی از لازمه های برقراری ارتباط بین زبان نرم افزار مدلسازی سه بعدی CAD و زبان نرم افزار اپراتوری ماشین های CNC یا CAM بوده است که فرمت IGS – IGES به خوبی این ارتباط را برقرار می کند.

فرمت IGS – IGES از ماتریس هایی از نوع ASCII تشکیل شده است که هر ماتریس مشخصات یک بردار را بیان می کند. این اطلاعات در کنار هم مشخصات سطوح و در مرحله بعد، مشخصات قطعه و حتی یک اسمبلی را تعیین می کنند که این یکی از مزایای بسیار حائز اهمیت فرمت IGS – IGES نسبت به سایر فرمت ها می باشد. برای مثال اگر یک اسمبلی را در سالیدورک – سالیدورکز طراحی کنید و با فرمت IGS – IGES فایل اسمبلی را ذخیره کنید، نه تنها آن مجموعه، که قطعات و اجزاء تشکیل دنده آن نیز در نرم افزار دیگر قابل تفکیک است و بصورت مجزا به نمایش در خواهند آمد.

فرمت IGES یکی از پرکاربرد ترین فرمت های ذخیره سازی فایل های سه بعدی بین نرم افزارهای Solidworks, Catia, Autocad, Fusion , Abaqus, Ansys و سایر نرم افزارهای مهندسی مکانیک می باشد.

مالکیت معنوی: شرکت آراکو(www.araco.ir)

چگونه فایلهای IGS را در کتیا به یک فایل یکپارچه تبدیل کنیم؟
فرمت Iges
پسوند فایل IGS یک فرمت گرافیک های برداری دو بعدی/سه بعدی براساس مشخصات تبادل گرافیک ابتدایی (IGES) است؛ این فرمت توسط بسیاری از برنامه های CAD به عنوان فرمت متنی استاندارد ASCII برای ذخیره و انتقال داده های برداری به کار می رود و می تواند مدل های سیمی، نمایش سطح یا شی توپر، نمودارهای مداری و سایر اشیا را نگه دارد
زمانی که یک فایل با فرمت Iges را در نرم افزار کتیا اجرا می کنید ، فایل مربوطه به شکل سطوحی تفکیک شده به نمایش درخواهد آمد. اما در بعضی مواقع نیز کابران مایل هستند تا فایل Igs بصورت یکپارچه اجرا شود. برای این کار کافیست مطابق تصویر زیر گزینه مربوطه را فعال کنید تا از این پس فایل های اجرا شده تحت فرمت مذکور بصورت یکپارچه اجرا شوند…
OBJ


c++


stl


cgr

logo instagram
https://t.me/print3d98/23
0
تعداد بازدید