,

ساخت فیلامنت رنگی رنگی !! به ساده ترین روش

فیلامنت

تا حالا به این فکر کردید یک قطعه چاپ شده با چند رنگ داشته باشید؟

خلاصه

از ابتدا که کار پرینتر رو شروع کردم همیشه به این فکر میکردم که چحوری میتونم یک قطعه چاپ کنم که واقعا منحصر به فرد باشه و هر کسی در دید اول به این فکر کنه : چجوری فیلامنت چند رنگ استفاده کرده !!


اول از همه اگه مطالعه ای روی بخش فیلامنت ها ندارید بهتون توصیه میکنیم که مطالب گذشته مارو مرور کنید تا با بحث جدید اشنا بشید.

اول از همه باید ذکر کنم که شاید رنگ کردن یک قطعه چاپ شده خیلی بهتر از استفاده از فیلامنت چند رنگ باشه حدود 10 12 تا راه برای رنگ امیزی یک قطعه چاپ شده هست که در اینده به توضیح ان میپردازیم.

حالا بریم سراغ ساختن یک فیلامنت چند رنگ :

این یک هشدار است
روش گفته شده فقط روی فیلامنت PLA تست شده است.

وسایل لازم برای داشتن که فیلامنت چند رنگ :

  • فیلامنت ساده در رنگ‌های دلخواه
  • فندک یا شمع وارمر
  • سیم‌چین
  • سوهان
  • هیت بریک – از همان هیت بریک پرینتر سه‌بعدی استفاده کنید.
نوک دو فیلامنت را روی شعله فندک یا شمع بگیرد و همین که آتش گرفتند، رویشان فوت کنید. سپس سر فیلامنت‌ها را بهم فشار بدهید. اگر فیلامنت‌ها را محکم فشار ندهید، خم می‌شوند و اتصال آنها به یکدیگر غیرممکن می‌شود.

سی ثانیه (و حتی بیشتر) فیلامنت‌ها را در همین حالت نگه دارید و سعی کنید فیلامنت‌ها با هم تراز بمانند. همین طور که فیلامنت‌ها را در دست‌تان نگه داشته‌اید، روی محل اتصال فوت کنید تا خنک بشود.
بعد از اینکه دو فیلامنت را بهم وصل کردید، یک حلقه پلاستیکی روی محل اتصال ایجاد می‌شود. با سیم‌چین هرچقدر که می‌توانید از این حلقه را جدا کنید (دقت کنید فیلامنت نازک نشود). اینکار اجرای گام بعدی را ساده‌تر می‌کند.

حالا با یک سوهان محل اتصال فیلامنت‌ها را سنباده بکشید تا کاملا صاف بشود. اگر از درمل و مته سنباده‌کاری هم استفاده کنید، خوب است.

این مرحله کمی دشوار و خیلی مهم است. اگر فیلامنت را خوب سنباده نکشید، ممکن است فیلامنت در هات‌اند و نازل پرینتر سه‌بعدی گیر می‌کند. بنابراین توصیه می‌کنیم محل اتصال را کمی نازک‌تر از قطر فیلامنت‌های اصلی بکنید تا مطمئن شوید گرفتگی ایجاد نمی‌کند.

بعد از سنباده‌کاری، فیلامنت چندرنگ آماده است اما باید آن را تست کنید. با اجرای این تست مطمئن می‌شوید فیلامنت به اندازه کافی نازک است. برای تست فیلامنت چندرنگ سعی کنید آن را از یک هیت بریک رد کنید؛ اگر فیلامنت داخل هیت بریک گیر کند باید آن را کمی نازک‌تر کنید.

حالا می‌توانید فیلامنت چندرنگ را داخل پرینتر قرار بدهید و قطعات مختلف را با آن تست کنید. در تصاویر بالا چند نمونه قطعه پرینت شده با این فیلامنت‎ها را می‌بینید. تجربه خودتان از ساخت فیلامنت چندرنگ را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

میزان توصیه این مطلب به هواداران
9.1/10
0
میزان بازدید هفته اخیر