فیلامنت PC

22. فیلامنت Pc پلی کربنات

خلاصه

PC یا پلی کربنات نوعی پلیمر مصنوعی شفاف و بسیار محکم است.

PC 

PC یا پلی کربنات نوعی پلیمر مصنوعی شفاف و بسیار محکم است. این ماده کاربردهای گسترده ای دارد، در ساخت  پنجره های اطاق خلبان موشک های جنگنده گرفته تا مخزن های خنک کننده آب از آن استفاده می شود.این ماده همانند صفحات فلزی(حلبی) حتی پس از سرد شدن نیز قابل انعطاف و شکل پذیری است. سفت و محکم بودن این ماده، آن را مناسب جهت استفاده در پرینت های سه بعدی کرده است.توصیه می شود در مکانی که دارای تهویه مناسب است پرینت شود.دمای ذوب مطلوب در برندهای مختلف، متفاوت است.

فیلامنت های (PC (polycarboante 
فیلامنت های Pc/PC+ یا فیلامنت های پلی کربنات  علاوه بر این که مستحکم ترین فیلامنت معرفی شده در این مقاله می باشد، بسیار بادوام است و مقاومت حرارتی و ضربه پذیری بسیار خوبی دارد. این فیلامنت ها توان مقاومت تا دمای ۱۱۰درجه سانتیگراد را دارند، علاوه بر آن شفاف هستند که علت استفاده تجاری آن در موارد مختلف از جمله شیشه های ضد گلوله، ماسک های شیمیایی و صنعتی و صفحه نمایشگر های الکترونیکی می باشد.
با وجود شباهت های کاربردی این مواد، فیلامنت های Pc/PC+ نباید با اکرلیک ها یا پلکسی گلاس اشتباه گرفته شود ، زیرا که آنها شکسته می شوند و ترک برمی دارند. برخلاف این دو ماده PC نسبتا انعطاف پذیر است(البته نه به اندازه نایلون) تا هنگامی تحمل خمش را تاب می آورد که ناگهان بشکند.
توجه داشته باشید که فیلامنت های PC دارای خاصیت hygroscopic هستند، بنابر این توانایی جذب رطوبت بالایی را از هوا دارند، پس حتما آنهای را در قفسه های خنک و خشک نگهداری کنید تا کیفیت آنها حفظ گردد.

چه زمانی از فیلامنت های Pc/PC+ استفاده کنید؟
با توجه به مشخصات فیزیکی پلی کربنات ها ، فیلامنت های Pc/PC+ یک فیلامنت ایده آل است برای قطعاتی که نیاز به حفظ استحکام و سختی و نیز حفظ شکل ظاهری در محیط های کاری با دمای بالا می باشد. برای مثال در قطعات الکترونیک ، مکانیکی و یا قطعات خودرویی.

همچنین برای بهره گیری از قابلیت شفافیت آن در پروژه های نوری و یا برای نمایشگر های می توان بهره برد.

-استحکام بالا و انعطاف پذیری متوسط و دوام بالا
-سختی پرینت متوسط
-دمای پرینت ۲۷۰-۳۱۰ درجه سانتیگراد
-دمای میزکار ۹۰-۱۱۰درجه سانتیگراد
-انقباض و تابیدگی قابل بررسی و توجه
-غیر حلال
-نا مناسب برای استفاده غذایی به جز تولیدات مخصوص غذایی