فیلتر زباله های هسته ای

فیلتر زباله های هسته ای

ساخت فیلتر زباله های هسته ای با پرینتر های سه بعدی

شرکت برق Westinghouse اعلام کرده است که دو فیلتر زباله های سوخت هسته ای چاپ شده سه بعدی را در نیروگاه های هسته ای در فنلاند و سوئد نصب کرده است.

تاسیس کمپانی وستینگهاوس

وستینگهاوس توسط جرج وستینگهاوس راه‌ اندازی شد و اولین حوزه کاری آن‌ها صنعت ریلی بود. او در ۲۲ سالگی بدون هیچ‌گونه تحصیلات آکادمیکی یک ترمز بادی برای قطار طراحی کرد که باعث شهرت وی شد.

کمپانی وستینگهاوس

در آن زمان، توماس ادیسون روی جریان برق مستقیم کار می‌کرد و نیکولا تسلا به‌عنوان یکی از همکاران وستینگهاوس در مورد جریان متناوب ایده‌پردازی می‌نمود. کم‌کم دامنه فعالیت وستینگهاوس گسترش پیدا کرد و به تولید لوازم برقی روی آورد و در سال‌های پس از آن، یکی از برندهای لوازم خانگی معروف در آمریکا به حساب می‌آمد.

شرکت وستینگهاوس الکتریک  Westinghouse Electric Corporation  در سال ۱۸۸۶ تأسیس شد و در ساخت تجهیزات برقی، رادارها، نیروگاه‌ها، و موتور هواپیما سابقهٔ طولانی داشت. این شرکت در سال ۱۹۹۵ مجموعه رسانه‌ای سی‌بی‌اس را خریداری کرد و از سال ۱۹۹۷ با نام «شرکت سی‌بی‌اس» به فعالیت ادامه داد.

اغلب بخش‌های غیررسانه‌ای وستینگهاوس به تدریج به شرکت‌های دیگر فروخته شد. در سال ۱۹۹۶ میلادی، بخش سیستم‌های الکترونیکی دفاعی این شرکت به شرکت هوانوردی نورثروپ گرامن فروخته شد که در حال حاضر به عنوان یک شرکت جداگانه با نام سیستم‌های الکترونیکی نورتروپ گرومن فعالیت می‌کند.

در سال ۱۹۹۸ میلادی، بیشتر سهام بخش انرژی هسته‌ ای این شرکت هم فروخته شد. در حال حاضر نیز آن بخش‌های فروخته شده، با نام کمپانی وستینگهاوس الکتریک در اختیار شرکت ژاپنی توشیبا قرار دارد.

نیروگاه های استفاده کننده از فیلتر زباله های هسته ای

فیلتر زباله هسته ای  ، موسوم به ” Strong Hold AM ” در دو واحد راکتور آب جوش نوردیک  (BWR) نصب شده است. اولین مورد از این فیلتر در نیروگاه هسته ای

نیروگاه هسته ای Olkiluoto

نیروگاه هسته ای Olkiluoto

در فنلاند، به ویژه در واحد شماره 2 آن نصب شده است.

 

دومین فیلتر زباله های هسته ای ساخته شده با پرینتر های سه بعدی به نام  StrongHold AM در نیروگاه هسته ای  Oskarshamn سوئد و در واحد شماره 3  این نیروگاه نصب شده است.

فیلتر زباله های هسته ای ، قابلیت اطمینان هر دو نیروگاه هسته ای را بهبود می بخشد. فیلتر زباله را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

"<yoastmark

 

در حالی که نام این فیلتر ممکن است نشان دهد که این محصول فیلتری است که سوخت را فیلتر می کند (مانند فیلتر سوخت خودرو)، اما در واقع این فیلتر برای فیلتر کردن مایع خنک کننده اطراف سوخت است. ساییدگی و پارگی در سیستم راکتور، یا زباله های حاصل از ماشینکاری می تواند وارد سیستم خنک کننده شده و باعث خرابی شود.

 

آندریاس روس، مدیر کارخانه Oskarshamn 3 گفت: “خسارت های سوخت می تواند ما را مجبور به تعلیق موقت عملیات کند، که بر امنیت عرضه انرژی تأثیر می گذارد و هزینه های غیرضروری را به دنبال دارد.”

فیلترهای زباله از ورود زباله ها به مجموعه سوخت و آسیب احتمالی محافظ فلزی جلوگیری می کند که می تواند باعث قطعی های ناخواسته و گران قیمت شود.

نیروگاه هسته ای Oskarshamn

نیروگاه هسته ای Oskarshamn

 

این فیلتر با مشارکت اپراتورهای کارخانه Teollisuuden Voima Oyj (TVO) و OKG طراحی و تولید شده است.

Arttu Knuutila، مدیر تیم تدارکات سوخت TVO، گفت: «اکنون می‌توانیم تجربه عملی مهمی در استفاده از محصولات فلزی پرینت سه‌بعدی کسب کنیم که در آینده به یک راه‌حل عملیاتی مهم‌تر تبدیل خواهد شد.

داشتن یک شبکه قوی از شرکای مانند وستینگهاوس که تولید مواد افزودنی را برای ایجاد قابلیت های پیشرفته به کار می گیرد، مهم است.

فناوری وستینگهاوس اساس تقریباً نیمی از نیروگاه‌های هسته‌ای فعال در جهان است و آنها اولین شرکتی بودند که یک قطعه پرینت سه بعدی به نام (انگشت هسته‌ ای) را در داخل یک نیروگاه هسته‌ای در حال کار نصب کردند.

دکتر Carina Önneby، Westinghouse، گفت: “به عنوان اولین فیلتر زباله های سوخت با چاپ سه بعدی برای قرار دادن در یک نیروگاه هسته ای، StrongHold AM نقطه عطفی بزرگ در تلاش ما برای بهبود بیشتر قابلیت اطمینان سوخت BWR با استفاده از پیشرفت در فناوری تولید است.”

هیچ اطلاعاتی مبنی بر اینکه از چه ماده یا فرآیندی برای ساخت فیلتر زباله استفاده شده است وجود ندارد، اما از رنگ آن ممکن است کمی تیتانیومی به نظر برسد.