مهندسی معکوس قسمت سوم

مهندسی معکوس قسمت سوم

CMM – Coordinate Measuring Machine

خلاصه

در سیستم های CMM که از دقیق ترین تجهیزات اندازه گیری ابعادی کامپیوتری هستند، یک حسگر بسیار دقیق (Probe) بصورت مکانیکی با سطح جسم برخورد می کند و توسط سنسور ها ابعاد دقیق قطعه را اندازه می گیرد. ایسن سیستم بسیار دقیق بوده اما سرعت اندازه گیری آن پایین است.

دستگاه اندازه گیری cmm چیست؟

اساساً اندازه گیری عبارت است از یک فرآیند مقایسه ای یک کمیت بین یک استاندارد تعریف شده و یک مقدار مجهول . ماشین های اندازه گیری مختصات در فرایند اندازه گیری ، یکی از بهترین ابزار می باشند.

 این ماشین ها در صنعت با نام مختصار CMM (Coordinate Measuring Machine) نامیده می شوند در اموری که نیاز به دقت بالا و یا انجام عملیات اندازه گیری خاص (مانند هم محوری دو سوراخ،توازی ، تعامد و …..) و همچنین ایجاب شکل مورد نظر ( مانند بدنه های پیچیده خودروها ، قالبها و …..) چنین است که ابزار آلات و روشهای موجود قادر به انجام عملیات  اندازه گیری نیستند کاربرد دارند.

 یقیناً زمانی که دستگاه های کنترل عددی(NC) برای تولید قطعات پیچیده سه بعدی طراحی وساخته شدند نیاز به این دستگاه ( CMM  ) حس شده است نسل های مختلف این دستگاه از آغاز تا کنون را می توان به صورت زیر معرفی کرد

بدون نمایشگر – ورنیه ای

نمایشگر ساده – نمایشگر مختصات

پردازنده ساده با توانائی محدود

کامپیوتر با نرم افزار ساده – سیستم عامل DOS

پیشرفته

بخش های مختلف یک CMM  

      از یک سازه تشکیل شده که عموماً از آن به عنوان ماشین یاد می شود ولی باید دانست که این فقط یک از بخش از ماشین است.

سازه در سه محور قادر به حرکت خواهد بازوها و یا محورهایی که بر روی سازه قرار گرفته اند مطابق با محورهای دستگاه مختصات کارتزین X,Y,Z نامیده می شوند. بخش دیگر بخش کامپیوتری شده می باشد که رابط بین نرم افزار و سخت افزار دستگاه می باشد نرم افزار یکی از الزامات این دستگاه می باشد که قادر است به دستگاه فرمان های لازم را برای انجام عملیات لازم اندازه گیری ارائه نماید .

میز CMM  از دیگر بخشهای این دستگاه می باشد که صافی سطح بالائی دارد . عموماً میز دستگاه CMM  از جنس گرانیت می باشد ولی امکان دارد با توجه به محیط کاری از موارد دیگر استفاده می شود ولی باید توجه داشت که صافی سطح میز CMM  باید توجه داشت که صافی سطح میز باید بسیار بالا باشد و ضریب انبساط دمایی کمی داشته باشد .

پراب ها یکی از دیگر اجزا تشکیل دهنده CMM  ها می باشند . پراب خود از دو بخش ساقه و نوک کروی شکل تشکیل شده است . البته پراب خود بر روی سیستم پراب گیر بسته می شود و

 این مجموعه خود بر روی یکی از محورها با توجه به نوع طرح سازه بسته می شود.

– سازه مکانیکی 

سازه های مختلفی وجود دارند که این سازه در طول سالیان مختلف بر حسب نیاز و شرایط موجود طراحی و ساخته شده و به مرور بهبود یافته اند این طرح ها با هدف

افزایش دادن سرعت و شتاب CMM  

بهبود  مشخصات اندازه گیری

و بهینه نمودن عملیات اندازه گیری و دسترسی بهتر به قطعه کار ، بنا می شوند .

برخی از این طرح ها  عبارتند از :

پایه دار با میز ثابت Cantilever With Fixed Table  

پل متحرک     Moving Bridge

در وازهای Gantry    

ستونی Column

logo instagram
https://t.me/print3d98/23