اسکنرهای سه بعدی قسمت اول

اسکنرهای سه بعدی قسمت اول

قسمت اول اسکنرهای سه بعدی و مهندس معکوس

خلاصه

اسکن سه بعدی، مانند پرینت سه بعدی، یک واژه گسترده است که بسیاری از فرآیندها و برنامه های مختلف را در بر می گیرد.
فناوری های اسکن سه بعدی اجازه خلق اشیاء سه بعدی را به ما می دهند.
با استفاده از اسکن سه بعدی شما قادر به گرفتن یک کپی دیجیتالی از اجسام فیزیکی دنیای واقعی خواهید بود.


قسمت اول


نشان دادن میزان تاثیرگذاری فناوری اسکن سه بعدی، بازسازی جمجمه یک فرد که به شدت آسیب دیده است را تصور کنید که با استفاده از فناوری سی تی اسکن، تصویر برداری شده و برای قسمت آسیب دیده، یک قطعه طراحی و از جنس تیتانیوم پرینت سه بعدی گرفته شده است.

 یا این واقعیت که ما می توانیم میراث فرهنگی و هنری را دیجیتالی کنیم، و آن را نسبت به زمان و تاثیرات جنگ ایمن نگه داریم.

در آینده، می توان جهان را طوری تصور کرد که در آن اساسا همه چیز دارای یک همتای دیجیتال است.

دنیایی که در آن تفاوتی بین واقعیت فیزیکی و دیجیتالی وجود ندارد، جایی که واقعیت مجازی (VR) درست همانند هر چیز دیگری است. این موارد ممکن است در نگاه اول غیر معقول به نظر برسد.

اهداف اسکن سه بعدی
استخراج ابعاد برای تولید یک فایل CAD و استفاده از آن برای مهندسی معکوس یا نمونه‌سازی سریع برای آنالیز و مستندسازی ابعاد جسم.

آرشیوسازی دیجیتال  
CAI Computer-Aided Inspection

 آنالیزهای مهندسی
  CAE Computer-Aided Engineering

مهندس معکوس چیست ؟

مهندسی معکوس  یکی از روشهای مدرن در صنعت است که به کمک آن محصولی که قبلا تولید شده پس از بررسی های فنی و تغییرات لازم ، طراحی گردیده و قطعه با مد نظر قرارا دادن این تغییرات، بازسازی میگردد.

دستگاه های اسکنر سه بعدی، تجهیزاتی جهت اسکن سه بعدی قطعات و اجرای پروسه های مهندسی معکوس می باشند وبا کمک این تجهیزات شما می توانید از قطعاتی که هیچ گونه اطلاعات فنی ای جهت ساخت یا بازتولید ندارید مشخصات فنی استخراج نموده و زمینه ساخت مجدد آن را با کیفیت بالاتر فراهم نمائید که به این پروسه مهندسی معکوس می گویند

در صورت لزوم با استفاده از نرم افزارهایی چون catia, Geomagic , solidworks و … ، تغییرات لازم را بر روی فایل اسکن ایجاد کرده و در نهایت، از فایل اسکن سه بعدی جهت کار با ماشین آلات صنعتی نظیر دستگاه cnc ،پرینتر سه بعدی و یا لیزر بهره برد.

اسکنر های سه بعدی در زمینه های قالبسازی جهت اسکن و طراحی قالب مورد نظر، دندانسازی جهت اسکن قالب دندان، جواهر سازی جهت اسکن جواهرات مربوطه و … به کار می رود .


ابر نقاط چیست ؟

وسیله ای است که به کمک آن میتوان ابعاد و مختصات اشیای خارجی را به فضای کامپیوتر به صورت دیجیتال وارد کرد به همین خاط اسکنر های سه بعدی را با نام دیجیتایزر های صنعتی نیز میشناسند. به کمک یک دیجیتایزر صنعتی نوری میتوان اسکن سه بعدی از یک قطعه را به صورت ابر نقاط (point cloud) ایجاد نمود که این ابر نقاط میتواند با فرمتهای مختلفی چون stl و igs و g3d و … به کامپیوتر منقل شود


https://t.me/print3d98/23
میزان توصیه این مطلب به هوادارن
10/10
0
تعداد بازدید هفته اخیر