نوار چسب پرینتر سه بعدی

نوار چسب پرینتر سه بعدی

راهنمای انتخاب نوار چسب پرینتر سه بعدی

چسبندگی کامل قطعه به بستر چاپ یکی از اصول ایجاد یک محصول توسط پرینتر سه بعدی با کیفیت بالا است. چسبندگی خوب بستر نه تنها باعث می شود که چاپ به میز یا (bed) بچسبد بلکه از مشکلاتی مانند تاب برداشتن و جابجایی لایه ها نیز جلوگیری می کند، یکی از مواد مورد استفاده برای این کار ، نوار چسب ساده است. با این حال، هر نوار چسبی این کار را نمی کند. در این مقاله، بهترین نوار چسب پرینتر سه بعدی و همچنین مزایا و معایب هر گزینه را بررسی خواهیم کرد.

 

چرا از نوار چسب پرینتر سه بعدی استفاده کنیم؟

چندین گزینه مختلف برای افزایش چسبندگی بستر در پرینترهای سه بعدی وجود دارد، اما نوار چسب همچنان یکی از محبوب ‌ترین آنهاست. این را می توان به راحتی به یک ویژگی نسبت داد، زیرا چسب نواری بسیار ارزان است و قابلیت اطمینان بالایی را ارائه می دهد.

حتی اگر از یک رول چسب نواری استفاده کرده باشید که قیمت کمی دارد نیز، می توانید چاپ سه بعدی خود را تا زمانی که از تکنیک های مناسب استفاده کنید، بچسبانید.

 

این نوارچسب همچنین دارای مزیت دیگری است که به راحتی جدا می شود و این اجازه می دهد تا در حین حذف و جداسازی قطعه پرینت سه بعدی نهایی آن را با ملایمت بیشتری جدا سازی کنید.

می‌توانید به سادگی و بدون استفاده از کاردک یا تیغ کاتر آن را از روی دستگاه جدا کنید .

اگر قصد چاپ یک طرح بسیار ظریف را دارید، پس استفاده از نوار چسب بهترین گزینه است .

البته چسباندن نوار  روی صفحه ساخت کمی زمان بر است. نوارهای نوارچسب  باید کاملاً موازی با یکدیگر باشند و لبه های آنها باید منطبق باشند اما روی هم قرار نگیرند.

استفاده از چسب آبی یا Blue painters’ tape

رایج ترین نوع چسب مورد استفاده در پرینت سه بعدی نوار چسب آبی است. توجه داشته باشید که این نام از روی معروفیت روی آن گذاشته شده ولی به طور کلی این نوار چسب رنگ های دیگری دارد و نباید لزوماً آبی باشد.

نوار چسب آبی

نوار چسب آبی

با این حال، شما همچنین می توانید رنگ های مختلفی از این نوار چسب را پیدا کنید که می تواند سفید، زرد یا سبز باشد. رنگ مهم نیست، اما توصیه می کنیم از برندهای معتبر تهیه کنید.

 

ویژگی خاص چسب آبی این است که می توان آن را بدون باقی ماندن هیچ اثری جدا کرد. برداشتن آن کمی ساده تر از چسب نواری است و هیچگونه اثر چسبدنگی از خود باقی نمیگذارد.

این می تواند هم خوب باشد و هم بد، این کار حذف قطعات چاپ شده را آسان‌تر می‌کند، اما همچنین می‌تواند منجر به از بین رفتن آن در اواسط چاپ شود. اگر لایه چسب شما به راحتی برداشته می شود، احتمالاً یک رول با کیفیت پایین است.

 

این نوع نوار چسب بهترین استفاده را برای قطعاتی دارند که نیاز به تخت گرم ندارند یا پرینتر سه بعدی مورد استفاده توسط کاربر فاقد تخت گرم باشد.

چسب آبی عمدتاً با کاغذ ساخته شده است و در برابر حرارت پایدار نیست بنابرین یک گزینه ارزان و آسان برای چاپ با PLA یا TPU  است.

 

نوار کاپتون (نوار پلی آمید)

نوار کاپتون (یا به طور فنی تر، نوار پلی آمید ) معمولاً برای لایه محافظ دور کابل ها و سیم های برق استفاده می شود. جدا از ارائه مقداری عایق الکتریکی، نوار کاپتون بسیار بادوام است و پایداری حرارتی خوبی دارد. همین ویژگی ها است که نوار کاپتون را به گزینه ای عالی برای نوار چسب پرینتر سه بعدی تبدیل می کند.

"<yoastmark

هنگام چاپ روی تخت گرم ، نوار کاپتون یکی از بهترین گزینه ها برای چسبندگی تخت به حساب می آید. پایداری حرارتی آن به این معنی است که چسب آن در دماهای بالا خراب نمی شود و از نوار به بستر چاپ منتقل نمی شود.

 

کپتون نسبت به نوار چسب آبی کمی انعطاف پذیرتر است. این کار استفاده و حذف نوار کاپتون را دشوارتر می کند. نوار کاپتون در هنگام استفاده مستعد حباب های به دام افتاده است، اگرچه می توان با کمی تجربه و صرفاً آهسته از آن جلوگیری کرد.

همچنین برداشتن آن سخت تر است، بنابراین بهتر است آنها را به صورت تکه های جداگانه جدا کنید، زیرا پاره می شوند.

 

یکی دیگر از استراتژی های رایج این است که مقداری اسپری مو را روی لایه ای از نوار کاپتون بزنید. این کار باعث بهبود چسبندگی چاپ به نوار می شود. با توجه به صاف بودن سطح نوار کاپتون، این ممکن است در برخی موارد نیازمند یک اصلاح ضروری باشد.

نوار کاپتون تقریباً دو برابر گران‌ تر از نوارچسب آبی است. با توجه به اینکه کاربرد های آنها با هم مشترک نیست و همپوشانی ندارند، اگر به طور مداوم از پرینتر سه بعدی استفاده می کنید، معمولا بهتر است هر دو نوع چسب را تهیه کنید.

 

نوار پلی استر (نوار PET)

این مورد به اندازه دو گزینه اول رایج نیست،نام آن فیلم پلی استر یا نوار PET است. نقطه قوت اصلی نوار پلی استر این است که در برابر حرارت بسیار پایداراست و آن را بهترین انتخاب برای چاپ روی تخت گرم می کند.

نوار پلی استر (نوار PET)

نوار پلی استر (نوار PET)

این نوار می تواند تا دمای 200 درجه سانتیگراد را بدون آسیب یا به اصطلاح شکستن چسب تحمل کند. برداشتن نوار چسب حتی در صورت قرار گرفتن در معرض این دماها نیز آسان است.

 

ویژگی منحصر به فرد نوار پلی استر این است که می توانید آن را در حالی که هنوز مرطوب است با مخلوط آب و صابون روی صفحه ساخت بمالید. انجام این کار این اجازه می دهد تا نوار برای حذف حباب های هوا تغییر مکان داده و تنظیم شود. قبل از شروع چاپ، باید چند ساعت صبر کنید تا کل صفحه ساخت کاملا خشک شود.

 

نوار پلی استر بسیار قوی است و احتمال پاره نشدن آن پس از یک بار استفاده بیشتر است. اگر دوست ندارید بعد از هر پروژه مجبور به تعویض لایه نوار در صفحه ساخت خود شوید، گزینه خوبی است.

البته این ویژگی نیز تا حدودی قیمت نسبتا بالای نوار پلی استر را توجیه می کند. این نوار کمی گرانتر از نوار کاپتون و به راحتی حدود سه برابر گرانتر از نوار چسب آبی است.

 

نوار پلی استر یا PET هنوز یک انتخاب غیر متعارف برای چاپ سه بعدی است، بیشتر به این دلیل که به راحتی در دسترس نیست. اگر می توانید یکی از آن ها را خریداری کنید ، پیشنهاد می کنیم آن را امتحان کنید. با نتایج خوب، نوار پلی استر ممکن است به طور کامل جایگزین نوار کاپتون در کارگاه شما شود.

 

بهترین روش ها در استفاده از نوار چسب پرینتر سه بعدی

این مورد به همان اندازه که ممکن است ساده به نظر برسند، به تکنیک قابل توجهی برای تخت چاپ شما نیاز دارد . در اینجا چند نکته برای جلوگیری از بروز مشکلات رایج نوار چسب پرینتر سه بعدی را بیان می کنیم

قبل از استفاده تخت bed چاپ را تمیز کنید.

صفحه ساخت اگر به درستی تمیز نشده حتی بهترین نوارچسب هم نمی تواند به صفحه چاپ شما بچسبد.

قبل از چسباندن نوار، مطمئن شوید که تخت چاپ شما عاری از هرگونه آلودگی یا گرد و غبار باشد.

همچنین مراقب باشید که اثرانگشت باقی نماند ( چربی دست و انگشتان شما می تواند باعث شود که نوار به راحتی جدا شود)

 

اگر چاپگر سه بعدی شما یک صفحه ساخت قابل جابجایی دارد، می توانید آن را با مقداری آب و صابون بشویید و با یک پارچه تمیز خشک کنید.

استفاده از مقداری حلال نیز یک گزینه است، به خصوص اگر نیاز به حذف هر گونه باقیمانده چسب دارید.

 

نوار را به صورت مورب بچسبانید

هنگامی که حرکت نازل چاپ موازی با جهت اعمال نوار باشد، نوار ممکن است جدا شود . مشکل این است که نازل چاپ می تواند در چندین جهت حرکت کند. بهترین راه برای خنثی کردن این مشکل، چسباندن نوار ها صورت مورب است . بهتر است این کار را با بیشترین فاصله مورب بین گوشه های صحفه چاپ شروع کنید.

 

هر بار نوارها را کاملاً بچسبانید

کار چسباندن نوار روی تخت چاپ را دست کم نگیرید. بهتر است این کار به آرامی و با دقت انجام شود.

باید از گیر افتادن هرگونه حباب بین تخت چاپ و نوار جلوگیری کنید.

ردیف های نوار نیز باید کاملاً در کنار یکدیگر قرار گیرند. آنها نباید هیچ شکافی داشته باشند و نباید همپوشانی داشته باشند.

 

نتیجه گیری

نوار چسب یکی از اساسی ترین ابزارهایی است که می توانید در پرینت سه بعدی داشته باشید و همچنین یکی از ضروری ترین آنهاست. توصیه ما این است که آنها را از برندهای محبوب یا معتبر خریداری کنید.