,

نگهداری رزین پرینتر سه بعدی

نگهداری رزین پرینتر سه بعدی

چاپگرهای سه بعدی مبتنی بر فیلامنت با فناوری FDM مرسوم ترین نوع پرینتر های سه بعدی برای کاربران خانگی و افراد مبدتی بودند. با این حال، چاپگرهای رزینی از نوع  SLADLP – LCD در چند سال اخیر بسیار رایج شده اند، یکی از چالش های استفاده از پرینتر های رزینی ، استفاده از مواد اولیه آن ها یعنی رزین است. در این مقاله به نکات استفاده از رزین پرینتر سه بعدی میپردازیم و این سؤالات متداول در مورد مسائل مربوط به جابجایی، ذخیره سازی، استفاده مجدد و دفع رزین ها را بررسی میکنیم.

 

نکات جابجایی رزین پرینتر سه بعدی

قبل از اینکه به چاپ رزینی بپردازید، چند مورد مهم از تجهیزات حفاظت فردی وجود دارد که به آنها نیاز خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که رزین چاپ سه بعدی یک ترکیب سمی است و باید دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان نگهداری شود، همچنین این رزین ها بسیار مضر هستند و در صورت بلعیده شدن یا تماس با چشم می توانند باعث آسیب دائمی شوند.

تجهیزات حفاظت فردی در برابر رزین پرینتر سه بعدی

تجهیزات حفاظت فردی در برابر رزین پرینتر سه بعدی

رزین چاپ سه بعدی نیز در صورت تماس با پوست، محرک محسوب می شود. تماس پوستی می تواند باعث ایجاد حساسیت یا آلرژی در صورت عدم کاهش تماس طولانی مدت یا مزمن شود. رزین همچنین به طور طبیعی بخار تولید می کند که می تواند سیستم تنفسی را تحریک کند.

 

با در نظر گرفتن این موارد، هر زمان که با رزین کار می کنید، باید همیشه تجهیزاتی داشته باشید که از چشم ها، دست ها و سیستم تنفسی شما محافظت کند. حداقل استفاده از عینک محافظ و دستکش نیتریل است. حفاظت تنفسی معمولاً ضروری نیست، اما همیشه باید در اتاقی با تهویه خوب کار کنید. حداقل، داشتن دو پنجره باز ایده آل است.

حساسیت پوستی در برابر رزین پرینتر سه بعدی

حساسیت پوستی در برابر رزین پرینتر سه بعدی

رزین فوتوپلیمر تنها زمانی سمی تلقی می شود که عمل آوری نشده باشد. این را در نظر داشته باشید هنگامی که نیاز دارید تا یک چاپ نیمه خشک شده را برای اولین بار با چاپگر سه بعدی خود انجام دهید یا برای زمانی که نیاز به دفع رزین اضافی یا ضایعات آن دارید، دانش استفاده از آن ضروری است.

 

ذخیره رزین پرینتر سه بعدی

اگر مقدار زیادی رزین باقی مانده یا موجود دارید، باید مطمئن شوید که آنها به درستی ذخیره شده اند  و برای استفاده مجدد سدر صورت نیاز آماده هستند. بهتر است برای دستورالعمل های ذخیره سازی مناسب از سازنده ی آن رزین اطلاعاتی را دریافت کنید ، اما قوانین کلی وجود دارد که می توانید از آنها پیروی کنید.

 

بهترین ظروف برای نگهداری رزین آنهایی هستند که رزین در ابتدا در آنها حمل شده است. این ظروف بطری های مات و مقاوم در برابر UV هستند که از واکنش رزین جلوگیری می کنند.

محدوده دمایی ایده آل برای ذخیره سازی بین 5 تا 30 درجه سانتی گراد (41 درجه فارنهایت تا 86 درجه فارنهایت) است. خارج از این دماها، زوال رزین سریع تر خواهد شد.

همچنین تکان دادن بطری های رزین خود هر دو هفته یکبار برای اینکه کاملا مخلوط شوند، عمل خوبی محسوب می شود.

رزین پرینتر سه بعدی

رزین پرینتر سه بعدی

 

توجه داشته باشید که رزین ها ماندگاری محدودی دارند. اگر مقدار زیادی رزین دارید، ابتدا سعی کنید از قدیمی ترین بطری ها استفاده کنید. تاریخ انقضای رزین باید روی هر بطری درج شود. این زمان معمولاً حدود یک سال پس از تولید است، اما ارقام ممکن است بر اساس برند و نوع رزین متفاوت باشد.

 

آیا گذاشتن رزین خشک نشده در مخزن چاپگر سه بعدی خوب است؟

هنگام چاپ با رزین، به ناچار رزین خشک نشده اضافی در مخزن رزین چاپگر خواهید داشت. به همین دلیل، اکثر پرینترهای سه بعدی دارای درب های ضد اشعه ماوراء بنفش هستند که می توانید از رزین باقی مانده در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنید.

 

اگر رزین باقیمانده ای در دستگاه یا تانک رزین خود دارید که قصد دارید بعداً از آن استفاده کنید، کافی است آن را با درب آن بپوشانید و آن را در جایی قرار دهید که در معرض نور خورشید نباشد.

یک اتاق خنک و تاریک برای این منظور ایده آل است. در شرایط ایده آل، رزین پخته نشده را می توان تا 2 ماه بدون خراب شدن در دستگاه و تانک نگهداری کرد.

پرینتر سه بعدی مدل Creality LD002R

نکته : اگر رزین را نتوان دور از نور مستقیم خورشید نگه داشت، می تواند در عرض دو روز غیر قابل استفاده شود.

جدایی از دور نگه داشتن مخزن از نور خورشید، دمای ایده آل باید حفظ شود. اگر قرار است رزین برای مدت طولانی نگهداری شود، باید هر 2 هفته یکبار تکان داده شود. همچنین ایده خوبی است که مخزن رزین را دقیقاً قبل از استفاده به طور کامل تکان دهید تا از قوام مایع خوب اطمینان حاصل کنید.

 

آیا رزین استفاده نشده را می توان به ظروف آنها برگرداند؟

برخی از افراد ترجیح می دهند رزین خشک نشده را از مخزن های رزین چاپگر سه بعدی در ظروف مربوطه خود بریزند. این کار می‌تواند برای ذخیره‌سازی طولانی‌ مدت یا در صورت نیاز به تغییر به نوع دیگری از رزین بهتر باشد.

 

توصیه مهم برای این کار این است که رزین قدیمی و جدید را در یک ظرف مخلوط نکنید. اگر از رزین خشک نشده نگهداری می کنید، آن را در ظرف جداگانه خود نگهداری کنید تا از آلودگی جلوگیری شود.

برچسب زدن صحیح این ظروف نیز بسیار مهم است، زیرا رزین باقی مانده به طور اجتناب ناپذیری ماندگاری کوتاه تری خواهد داشت. حتی زمانی که در یک ظرف نگهداری می شود، باز هم بهتر است از رزین خشک نشده در عرض دو ماه استفاده کنید.

 

قبل از ذخیره سازی رزین خشک نشده حتما از طریق فیلتر استفاده کنید. با این کار از شر هر قطعه رزینی که ممکن است در طی فرآیند پرینت سه بعدی پخته شده باشد خلاص می شود. می توانید یک کیت صافی مخصوص تهیه کنید که دقیقاً برای این منظور طراحی شده است که از قطعات سیلیکونی و فلزی ساخته شده است.

صافی و فیلتر رزین پرینتر سه بعدی

صافی و فیلتر رزین پرینتر سه بعدی

اگر بطری های رزین یدکی در اطراف ندارید، یک جایگزین خوب یک بطری نوشیدنی ارزان قیمت از آلومینیوم است. اطمینان حاصل کنید که بطری به اندازه کافی هواگیری شده باشد تا از نشت بخار جلوگیری کند .

نکته : استفاده از بطری پلاستیکی توصیه نمی شود، زیرا رزین می تواند با برخی از پلاستیک ها واکنش نشان دهد.

 

تانک رزین پرینتر سه بعدی چگونه باید تمیز شود؟

پس از انتقال رزین خشک نشده به ظرف، کار بعدی تمیز کردن مخزن رزین است. برای انجام این کار به یک لیسه پلاستیکی، دستکش نیتریل، مقداری دستمال کاغذی و ایزوپروپیل الکل نیاز دارید.

 

دستکش های نیتریل را بپوشید، سینی را از چاپگر سه بعدی بردارید و رزین باقیمانده را با دقت از طریق فیلتر و داخل ظرف منتقل کنید.

 

پس از ریختن رزین خشک نشده در ظرف، باید از دستمال کاغذی استفاده کنید تا هر گونه اثری از رزین در مخزن جذب شود. بهترین راه برای این کار این است که حوله ها را روی ظرف بکشید. فیلم FEP در پایین مخزن به شدت مستعد ساییدگی است، حتی اگر آن را فقط با دستمال کاغذی پاک کنید. این کار را هر چند بار که لازم است تکرار کنید تا زمانی که دیگر رزین مایع وجود نداشته باشد.

 

در این مرحله، شما با انبوهی از حوله های کاغذی آغشته به رزین مواجه خواهید شد. مطمئن شوید که اینها را طبق روش های دفع مناسب رزین دور بریزید.

 

در برخی موارد ممکن است لایه ای از رزین سخت شده روی سطح مخزن وجود داشته باشد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید آنها را با انگشتان خود خارج کنید.

همچنین می‌توانید فیلم FEP را به سمت داخل فشار دهید تا لایه‌های سخت شده را جدا کنید. اگر این روش ها جواب نداد، آخرین راه حل استفاده از سوهان پلاستیکی است. هنگام انجام این کار بسیار مراقب باشید تا از باقی ماندن خط و خش روی فیلم FEP جلوگیری کنید.

 

استفاده از ایزوپروپیل الکل یکی دیگر از راه حل ها است که در صورت وجود رزین سخت شده ای که نمی توانید آن را جدا کنید، می توانید از آن استفاده کنید. سعی کنید چند قطره روی رزین سفت شده بریزید تا راحت تر از بین برود.

 

رزین پرینت سه بعدی چگونه باید دفع شود؟

دفع صحیح یکی از اولین چیزهایی است که باید پس از ورود به دنیای پرینتر سه بعدی رزینی یاد بگیرید. همانطور که گفته شد، رزین فوتوپلیمر خشک نشده سمی است و هم برای ارگانیسم ها و هم برای محیط زیست بسیار مضر است.

 

اگر رزین ضایعاتی دارید، کاری که باید انجام دهید این است که قبل از دور ریختن آنها را کاملاً خشک کنید. بهترین و ارزان ترین راه برای انجام این کار این است که رزین را به سادگی در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا زمانی که کاملاً سفت شود. این قانون در مورد بطری‌های رزین، دستکش‌های نیتریل، حوله‌های کاغذی و محلول‌های ایزوپروپیل الکلی که برای تمیز کردن چاپ‌های سبز استفاده می‌شوند نیز صدق می‌کند.