مشکلات چاپ سه بعدی پای فیل

پهن شدن پایین مدل (پای فیل)&
elephant’s foot

 

خلاصه

یکی از رایجترین مشکلات در پرینت سه بعدی FDM پهنتر شدن چند لایه ابتدایی از لایه های بعدی است(پای فیل). علت بروز این مشکل معمولا برای این است که می خواهیم مطمئنا بشویم که لایه اول به درستی به روی پلتفرم می چسبد. در صورتی که لایه اول به کلی له میشود که با انجام این کار پلاستیک به یک خط ضخیمتر از حالت عادی و در نتیجه پایین چاپ کمی مانند پای فیل پهن و برامدگی خواهد داشت.

elephants-foot
❌علت:
?پدیده پای فیل وقتی اتفاق می افتد که وزن قسمت های بالایی لایه های زیرین را تحت فشار قرار دهد و قسمت های پایین را به سمت بیرون فشرده کند. به خصوص اگر مدل برروی سطح داغ پرینت شود.

✅راه حل:
?سرد شدن مدل را متعادل کنید:برای این که قسمت های پایینی مدل بتوانند وزن سازه بالا سری خود را تحمل کنند باید سرد شوند تا استحکام مناسب را داشته باشند از طرفی اگر این سرد شدن بدون کنترل باشد باعث اعوجاج قطعه خواهد شد. در نتیجه باید نقطه بهینه را پیدا کرد. ?میزان کردن صفحه پرینت:کالیبره نبودن صفحه پرینت یکی از عواملی است که باعث مشکلات زیادی می شود. حتما کالبیراسیون صفحه پرینت را چک کنید. با پرینت گرفتن یک مکعب می توانید متوجه بشوید که ایا صفحه شما کالیبره است یا نه.اگر فاصله صفحه و نازل کم باشد نوک نازل به قطعه بر خورد می کند و اگر فاصله زیاد باشد فیلامنت خارج شده از نازل به خوبی برروی لایه قبلی قرار نمی گیرد.?کمی ارتفاع نازل را کم کنید: مراقب باشید که بیش از اندازه این کار را انجام ندهید.?اگر این راه حل ها مشکل را حل نکرد سعی کنید گوشه های پایینی مدل را پخ زنی کنید.
با این روش های میتوان از پدیده پای فیل جلوگیری کرد