نکات لازم برای خرید یک پرینتر سه بعدی قسمت اول

نکات لازم برای خرید یک پرینتر سه بعدی قسمت اول

در این مقاله و مقاله های بعدی اشاره ای به موارد مورد نیاز جهت خرید یک پرینتر سه بعدی میکنیم با ما همراه باشید

خلاصه

اگر شما از جمله افرادی هستید که مدتی است فکرتان درگیر خرید پرینتر سه بعدی است پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید.
نوع پلاستیک به کار رفته …


نکات خرید پرینتر سه بعدی
10%

1.  انواع پرینتر سه بعدی

پلاستیک برای نگهداری غذا

از پرینتر های سه بعدی می توان برای ایجاد بسیاری از انواع آیتم های خانگی، از جمله لوازم آشپزخانه استفاده نمود. پلاستیک هر دو ABS و PLA به طور کلی برای نگهداری مواد غذایی سالم می باشند اما اگر مواد افزودنی به غذا اضافه شود در آن صورت سالم نیستند. یکی دیگر از نگرانی های عمده این است که محصولات ایجاد شده با پرینتر سه بعدی که از FDM استفاده می کند، دارای سطوح متخلخلی است که باکتری ها می توانند در آن تجمع پیدا کنند. شما می توانید آن اشیاء را بپوشانید تا برای استفاده ایمن تر شوند، اما بهتر است استفاده از وسایل آشپزخانه ای تولید شده بصورت چاپ سه بعدی را محدود کنید.

سر و کار داشتن با حرارت
مهم ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که شما در حال کار با پلاستیک گرم شده هستید. اگر شما مراقب نباشید، مواد اکسترودر شده، پلاستیک ها و در برخی از چاپگرها، بستر چاپ به خودی خود می تواند بسیار داغ شود و می تواند باعث سوختگی بدی شود. برخی از چاپگرها هیچ محوطه اطراف مخزن چاپ ندارند؛ احتیاط بیشتری برای کار با این پرینترها لازم است.(هرچند این مورد تا بحال هیچ تلفاتی نداشته است)

مراقب دود باشید
نگهداری دستگاه پرینتر سه بعدی در یک اتاق که بخوبی تهویه می شود، مهم می باشد. در طول فرایند چاپ، انتظار می رود دود ساطع شود به خصوص هنگامی که شما از پلاستیک ABS استفاده می کنید. گزارش ها حاکی از آنست که این دودها گیج آور است، اگر چه تحقیقات بسیار نادری حکایت از داشتن تاثیر آنها بر سلامت کلی دارد. با این حال، بهتر است اقدامات احتیاطی انجام گردد، به خصوص اگر شما از پرینتر سه بعدی استفاده زیادی می کنید.

10 مدل معروف چاپ سه بعدی

2. قیمت

یکی از عوامل اصلی که می تواند به پرینتر سه بعدی برای قرار گرفتن در جریان اصلی بازار کمک کند قیمت آن است. قیمت به طور عمده بر کیفیت خروجی از پرینتر بستگی دارد. به طور کلی، خروجی های با کیفیت بالاتر قیمتی بیش از 1000 دلار دارند. پرینترهای حرفه ای حتی می توانند قیمتی بالای 2000 دلار داشته باشند.در ایران در حال حاضر میتوانید با 2 میلیون تومان یک کیت و یا حداقل 3.5 میلیون تومان یک پرینتر سه بعدی سرهم بندی شده تهیه کنید.نکته ای که باید توجه کنید این است که در خصوص پرینتر های FDM ، انقدر که بین مدل خارجی و ساخت داخل ایران اختلاف قیمت وجود دارد، بین کیفیت خروجیشان اختلاف بسیار کمی وجود دارد.پس قدم اول را بر تحلیل و بررسی مدل های ایرانی بگذارید.

با افزایش محبوبیت و رقابت سنگین، قیمت پرینتر تنها زمانی پایین خواهد آمد که کیفیت بهبود یابد. توجه داشته باشید که این چاپگرها با موادی که شما نیاز به چاپ محصولات خود دارید، وجود ندارند. شما باید به طور جداگانه این مواد را تهیه کنید زیرا محصولات مختلف ممکن است مواد مختلف نیاز داشته باشند.

اگر بهتر بودن یک پرینتر را تابعی از قیمت، رزولوشن، دقت، کیفیت ساخت، سرعت و چندین پارامتر دیگر در نظر بگیریم، پاسخ کلی این سوال منفی است. به عنوان نمونه برای یک دفتر معماری که از پرینتر سه بعدی برای مدلسازی سازه‌های معماری استفاده می‌کند، پرینتر سه بعدی FDM می‌تواند بهترین گزینه باشد. به این دلیل که نیازی به رزولوشن بالاتر از ۱۰۰ یا ۲۰۰ میکرومتر ندارد و همین میزان رزولوشن را می‌توان با یک پرینتر سه بعدی FDM به دست آورد. ولی برای یک جواهرساز، داستان اندکی تغییر می‌کند. در جواهرسازی با توجه با قیمت بالای فلزات مورد استفاده، ارزش افزوده‌ی ایجاد شده توسط روش‌های ساخت، نسبت به هزینه‌ی مازاد تحمیل شده به واسطه‌ی آن‌ها، کاملاً توجیح اقتصادی دارد. یک جواهرساز ترجیح  می‌دهد که به جای خرید یک پرینتر سه بعدی FDM با قیمت ۱۲ میلیون تومان و دست‌یابی به رزولوشن ۱۰۰ میکرون، ۳۵ میلیون تومان هزینه کند و یک پرینتر سه بعدی SLA با رزولوشن ۵۰ میکرون تهیه نماید.

cost

3.مواد مورد استفاده برای چاپ

اغلب زیرتکنولوژی‌های پرینت سه بعدی از یک دسته‌ی خاص از مواد استفاده می‌کنند. به طور کلی مواد مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی را می‌توان از دو دیدگاه دسته‌بندی کرد: جنس و فرم! به عنوان مثال جنس مواد مورد استفاده در یک پرینتر سه بعدی FDM، ترموپلاستیک است و فرم آن فیلامنت! تعداد بسیار کمی از زیرتکنولوژی‌های پرینت سه بعدی، همچون SLS، می‌توانند از جنس‌های متنوعی از مواد استفاده کنند.

حال به پاسخ سوال بالا برمی‌گردیم. اگر می‌خواهید قطعاتتان از جنس پلاستیک باشد، تکنولوژی‌های FDM یا SLS می‌توانند بهترین انتخاب باشند. اگر نیاز دارید از رزین‌ها(رزین‌های ریخته‌گری و غیره) برای ساخت قطعاتتان استفاده شود، SLA یا DLP می‌توانند بهترین انتخاب باشند. اگر می‌خواهید به پرینت سه بعدی فلز بپردازید، زیرتکنولوژی‌های SLS، SLM، DMLS می‌توانند انتخاب‌های شما باشند.


PLA


ABS


CARBON


BRONZE

Filament PLA ABS-342x342

مطلب بعدی

سخن اخر :
اگر می‌خواهید به پرینت سه بعدی فلز بپردازید، زیرتکنولوژی‌های SLS، SLM، DMLS می‌توانند انتخاب‌های شما باشند.

logo instagram
https://t.me/print3d98/23
6/10