پلی پروپیلن چیست ؟

پلی پروپیلن چیست ؟

3.
Polypropylene-PP

 

خلاصه

پلی پروپیلن با نام تجاری از پرکاربردترین پلاستیک های حوزه های صنعت و وسایل مصرفی در دنیا می باشد. البته پرینت سه بعدی با این متریال اصلا آسان نبوده و تا همین چند وقت پیش نیز تولید آن برای چاپگرهای FDM محال بود.

 

پلی پروپیلن ترکیبی از انعطاف پذیری خوب، مقاومت شیمیایی خوب بوده و وی یک انتخاب عالی برای ظروف مختلف، بسته بندی، درب بطری و … می باشد.

محدوده دمای مناسب چاپ 210 تا 230 درجه سانتی گراد می باشد .

با توجه به این امر، فیلامنت pp در ایران نیز به صورت رسمی تجاری نشده و قابل خرید نیست. با این حال در کشورهای صنعتی، فیلامنت پلی پروپیلن در حال همگانی شدن می باشد.

کاربردهای فیلامنت پلی پروفیلن:

مقاومت شیمیایی بالای متریال pp باعث شده است تا کاربردهای وسیعی برای آن محیا گردد. برای مثال در صنعت پزشکی از ظروف پلی پروپیلنی برای نگهداری مواد شیمیایی بدون خطر آلوده سازی استفاده میشود.

همچنین صنعت خودروسازی از پلی پروفیلن برای ساخت قطعاتی مثل سپر، داشبورد به جهت استقامت و ارزان بودن بهره می برد. ترکیب pp برای صنعت اسباب بازی نیز کاربردی می باشد.

احتمالاتی درباره فیلامنت پلی پروفلین:

آیا متریال PP، تحول چشمگیر دیگری در دنیای چاپگرهای سه بعدی FDM‌ خواهد بود؟

در حال حاضر متریالهای دیگر مثل PLA و PETG پیشتاز هستند.
در حالی که pp به جهت خواص یکتایش به تدریج جای خود را در بازار باز خواهد کرد؛

ویژگیهایی مثل خمش پذیری بالا، استحکام، مقاومت شیمیایی بالا و سطح کار صیقلی. چنین خواصی، متریال پلی پروپیلن را برای کاربران خاص و صنایع یکتا، به گزینه ای بالقوه ای تبدیل می کند.

مزایا :

?مقاومت شیمیایی بالا به اسیدها، آلکالیس و حلالهای ارگانیک

?خمش پذیری بالا

?مقاومت بالا نسبت به دفورمه شدن

?سبک وزن

?نسبت استحکام به وزن بهتر

?سطح صیقلی نهایی

?انعطاف پذیری نسبی در عین مقاومت مکانیکی بالا

?شرایط سخت چاپ

معایب :

?به علت نوظهور بودن، سازگاری کمی با چاپگرهای ارزان قیمت داشته و راهنمای چاپ کاملی ندارند،هنوز در بازار ایران مرسوم نشده اند.

?بر خلاف متریال ABS و PLA که بافتی کاملا بی شکل یا اصطلاحا amorphous دارند،
متریال پلی پروفیلن حالت semi-crystalline (بلوری – شفافی) بوده که شرایط سختی را از نظر سرد شدن و جامدسازی (cooling-soliding) ایجاد میکند. پس استرس خطای چاپ همچون wrapping و غیره شدیدا افزایش می یابد.

PP filament