کاربرد پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر

کاربرد پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر

( 3D Printing Jewelry Service )

 

خلاصه

طراحی دیجیتال
طلا
استفاده از نرم افزارهای طراحی دیجیتال برای طراحی مدلهای طلا و جواهر، علاوه بر ایجاد ظرافت در طراحی، دقت و سرعت تولید را افزایش خواهد داد. علاوه بر آن با ترکیب طراحی دیجیتال و چاپگر سه بعدی امکان ساخت مدل های سفارشی با سرعت بسیار بالایی امکان پذیر خواهد بود.


مقدمه :

قبل از آنکه در مورد کاربرد پرینتر سه بعدی در این صنعت صحبت کنیم، بیایید کمی به صنعت طلا سازی بپردازیم. صنعت طلا سازی یکی از صنایع بسیار قدیمی بشری است. از همان هنگام که برق درخشش این فلز چشم بشر را گرفت، این صنعت وجود داشته و این طور که پیش می رود ادامه هم خواهد داشت.

طلا سازی تلفیقی از صنعت و هنر است، رشته ای ظریف که جای هیچ گونه خطایی در آن وجود ندارد. قطعه ای هنری که وقتی تولید می شود همواره در راس دید چشم خانم ها قرار دارد، جایی که هر گونه ایراد در آن هر روز دیده خواهد شد و هرگز بخشوده نمی شود. امروزه دیگر طلا سازی تنها یک هنر نیست، بلکه یک صنعت بسیار پیچیده می باشد که استاندارد های بسیار سختی در آن وجود دارد.

مزایا چاپ سه بعدی طلا :

  1. اگر کمی با ساخت جواهرات به روش سنتی آشنا باشید قطعا خواهید توانست تا راحت تر از بقیه اصناف به مزیت های چاپ سه بعدی در این حوزه پی ببرید. برای مثال در ساخت مرسوم و سنتی انگشتر، بلوکی از جنس وکس و در ابعاد انگشتر به دست طراح سپرده می شود. سپس این شخص با ابزار و تجهیزات مخصوص آن را تراشیده و طرح های مورد نظر را با شیار ها و خلل و فرج منحصر به فرد ایجاد می کند، سپس این مدل حاضر قرار گرفتن در قالب گچی بوده و پس از قرار گرفتن در آن ذوب و ریخته گری می شود. حال در اینجا می توان به سه مزیت چشم‌گیر چاپگر های سه بعدی در حوزه ساخت جواهرات پی برد.
  2. قطع به یقین ساخت مدل در طرح های خاص، مدرن، سفارشی و منحصر به فرد، هرگز از طریق مدل سازی دستی امکان پذیر نخواهد بود و هر چه بیشتر به سمت آینده حرکت می کنیم دیگر طرح های قدیمی و پیش پا افتاده جایی در بازار نخواهند داشت. این یعنی به تدریج و با گذشت زمان خواسته ها و سلایق مشتریان بالقوه، با دیدن طرح های جدید و بسیار خاص در بازار جواهر تغییر کرده و دیگر الگوهای قدیمی جوابگوی بازار نخواهد بود. حالا این چاپگر سه بعدیست که به کمک جواهر سازی پیشرفته آمده و با خلق نمونه هایی نایاب و بی همتا در بازار پیشتازی می کند. در حقیقت می توان اطمینان داشت طراح و جواهرسازی که امروزه به سمت سرمایه گذاری در این فناوری حرکت کند، قطعا به نامداران آینده ی این صنعت تبدیل خواهد شد و آن دسته از سازندگانی که گاها به دلیل هزینه های سرمایه گذاری از این میدان فاصله بگیرند، به تدریج بازار سنتی خود را در دنیای کالا های مدرن و منحصر به فرد امروزی از دست خواهند داد.
  3. با افزایش قیمت جهانی طلا، ساخت جواهرات بزرگ و جذاب که اغلب برای خانم ها بسیار قابل توجه است، به کاری دشوار برای سازندگان بدل شده است. اگر سازنده ای بخواهد یک انگشتر بزرگ و چشم نواز با پیچیدگی های فراوان را مدل سازی و ریخته گری کند نه تنها با سختی های زیادی در مدل سازی دستی آن، دست و پنجه نرم خواهد کرد بلکه قیمت نهایی آن انگشتر گاها برای مشتریان سنگین و نامعقول به نظر خواهد آمد. در حقیقت رسیدن به مدلی حجیم و در عین حال ظریف و سبک با مدل سازی دستی کاری بس دشوار است، در حالی که ساخت چنین مدلی وظیفه اصلی چاپگر سه بعدی بوده و آن را به نحو احسن انجام خواهد داد. شما می توانید یک طرح ظریف و در عین حال بزرگ و چشم نواز را با چاپگر سه بعدی چاپ کرده و در نهایت، طلای کمتری را برای ساخت چنین مدلی مصرف کنید. این یعنی ساخت همان انگشتر بزرگ و زیبا اما با قیمتی پایین تر به دلیل ظرافت و سبکی آن!
  4. اصلاح فایل سه بعدی و ایجاد تغییرات در آن، به راحتی هر چه تمام تر در نرم افزار های کامپیوتری صورت می گیرد. با این قابلیت، دیگر جواهرساز نیازی به ساخت تعداد متعددی مدل مختلف به صورت دستی و طاقت فرسا به منظور رسیدن به نتیجه مطلوب نهایی، نخواهد داشت، بلکه وی می تواند فایل سه بعدی طرح مربوطه را در نرم افزار ویرایش کرده و در عرض چند دقیقه و گاها چند ساعت به نتیجه نهایی در کیفیت مطلوب دست یابد..
  5. در پایان می توان گفت که چاپ سه بعدی آمده است تا کار را برای همگان ساده تر کند. اگر شما نیز تجربه خاصی در کار با پرینتر های سه بعدی در این حوزه دارید، آن را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید..

یک دیدگاه متفاوت:

DLP
برای ساخت جوهرات از جنس طلا، نقره، برنز، مس و برنج، از چاپ Lost-Wax و ریخته گری استفاده می شود.

این فرآیند مبنای ساخت جواهرات با چاپگر های سه بعدیست که در روش های سنتی نیز به چشم می خورد. این روش تولید، با چاپ سه بعدی مدل از ماده وکس (Wax) آغاز می شود. پرینتر از ماده مصرفی Wax برای چاپ مدل استفاده می کند. سپس شاخه هایی درخت مانند، اصطلاحا (tree)، که از جنس وکس بوده به مدل متصل شده تا فرآیند ریخته گری هر چه دقیق تر انجام شود

حالا مدل وکس را در یک فلاسک گذاشته و آن را با گچ مرغوب پر می کنند. این عمل باعث شده تا قالب مورد نیاز برای انجام عملیات ریخته گری ساخته شود. حالا بلوک ساخته شده را حدود هفت ساعت در کوره داغ حرارت داده تا مدل درون آن کاملا سوخته و بخار شود. در نهایت قالب آماده ی ریخته گری فلز مذاب می گردد. ا

طراحی، شیوه های قدیمی ساخت هر روزه غیر اقتصادی تر و نا کارآمد تز از گذشته می شوند. استفاده از چاپگر های سه بعدی در تولید قطعاتی که مستقیما” باید ریخته گری گردند یا در تولید قطعاتی که طور غیر مستقیم قالب گیری می شوند ، اقتصادی ترین شیوه تولید در صنعت طلا و جواهر در دنیاست.

صرفنظر از موضوع شیوه تولید، طراحی های متفاوت و پیچیده یا بالعکس طرح های ساده اما متفاوت و نو جایگاه ویژه ای در بازار صلا و جواهر دارند . این طرح ها همواره با استقبال چشمگیری در بازار طلا و جواهر روبروی می شوند و روز بروز عرصه را برای استفاده و ساخت طرح های تکراری تنگ می کنند..

تا الان به این فکر کردید که یک انگشتر ، زنجیر در این مدل منحصر به فرد خودتون داشته باشید ؟

شاید شما هم دلتان بخواهد برای حلقه ازدواج تان، یک انگشتر خاص داشته باشید، چیزی شبیه اثر انگشت که آن حلقه را منحصرا به شما مربوط کند، خب اینکار تنها از عهده پرینتر سه بعدی بر می آید. امروزه به راحتی با گرفتن اثر انگشت و قرار دادن آن بر روی طرح و سپس پرینت کردن آن این کار را انجام می دهند، به همین سادگی!

به راحتی می توان گفت پرینتر های سه بعدی صنعت طلا سازی را دگرگون کرده اند و پیش بینی می شود آینده این صنعت نیز از آن پرینتر های سه بعدی خواهد بود.

با کیفیت بسیار بالا و قابلیت ریخته گری مستقیم طلا

نمونه سازی طلا و جواهر به عنوان یکی از روش های ساخت مدل های جدید مطابق مد روز دنیا با دقت و کیفیت بسیار بالا و قابلیت ریخته گری مستقیم طلا با پدیدا DLP و تحویل 24 ساعته تخصص ماشین های هوشمند است.
پنجه یک نمونه کار عجیب ! دستبند

طلا اصلا چی هست !
طلا با داشتن چگالی بسیار بالا (حتی بالاتر از جیوه و سرب) تقریبا می توان گفت سنگین ترین فلز جدول تناوبی است (با اختلاف ناچیز). این یعنی حتی ظریف ترین مصنوع این فلز، سنگین و گران خواهد بود و در بازاری که قیمت حرف اول و آخر را خواهد زد این مطلب زیاد به جیب خریداران خوشایند نیست. از این رو یک چالش بزرگ برای تولید کنندگان، کاهش وزن مصنوع است. همه می خواهند زیبا ترین و بزرگترین طلا را داشته باشند با کمترین هزینه؛ خب راه حل این موضوع چیست؟ ساده است، پرینتر سه بعدی!
پرینتر سه بعدی این امکان را فراهم می آورد که بتوان ظریف ترین قطعه قابل استفاده را تولید کرد. قطعات پرینت شده نسبت به سایر قطعات تولید شده با روش های قدیمی تر تا چند برابر سبک تر هستند، این در حالی است که عمده قیمت یک مصنوع طلا، به خاطر وزن آن است.
این تنها گوشه ای از توانایی پرینتر در طلا سازی است. کاهش مدت زمان تولید، امکان تولید از یک مدل به تعداد نامحدود به طوری که تمامی نمونه ها دقیقا مثل هم باشند، امکان تولید اشکال پیچیده و هندسه های دلخواه و برتری های بسیاری که تنها با استفاده از پرینتر امکان آن وجود دارد.

طلا چیست

روند کلی پرینتر سه بعدی صنعت طلا و جواهر

به وسیله پرینتر سه بعدی بسیاری از طراحان طلا و جواهر مدل های خود را با پرینتر سه بعدی می سازند

نخست با نرم افزارهای طراحی سه بعدی کامپیوتری مخصوص طلا و جواهر, میتوان طرح اتود زده شده یا حتی ذهنی مورد نظر را سه بعدی و ملموس ساخت و سپس به وسیله پرینتر سه بعدی طرح سه بعدی شده را اجرا و تولید کرد, به طوری که حتی دقت و سرعت تولید را نسبت به روش ساخت سنتی افزایش داد.

با ترکیب طراحی کامپیوتری و پرینتر سه بعدی امکان ساخت مدل های سفارشی در ذهن افراد را میتوان به سرعت عملی کرد.

یکی از بزرگترین مزیت پرینت سه بعدی برای ایده پردازان و طراحان طلا و جواهر این است که دیگر نگران مراحل ساخت و عدم کنترل شخصی خود بر روی نمونه ساخته شده نیستند. بعد از طراحی سه بعدی جواهر با استفاده از نرم افزارهای پرینتر سه بعدی توسط افراد متخصص, هر تغییری که در ذهن ایده پرداز باشد امکان اصلاح آن میباشد و میتوان جزئیات بسیاری را به آن اضافه کرد, قبل از پرینت رزین می توان چک نهایی یا تغییراتی را در فایل سه بعدی اعمال کرد و سپس طرح نهایی از جنس فلز مورد نظر ساخته می شود.

در روش پرینت سه بعدی جواهرات هم از تکنولوژی جدید پرینتر سه بعدی استفاده میشود و هم از روش های سنتی ریخته گری میتوان به طور همزمان استفاده کرد.

به وسیله پرینتر های سه بعدی امکان ساخت رزین ریخته گری مستقیم و رزین قالب گیری میباشد.

مرحله لاستیک گیری بنا بر شرایط و سلیقه میتواند با کمی تفاوت انجام شود مثلا ابتدا از رزین قالب نقره گرفته شود سپس از قالب نقره لاستیک گرفته میشود چون به دلیل شکننده بودن رزین یه طور مستقیم از رزین لاستیک گرفته نمیشود و همچنین لاستیک از نقره گرفته شده تمیز تر میشود

سپس در آخرین مرحله قطعه آماده شده بسابکاری و پرداخت میشود این عملیات سبب از بین رفتن مواد زائد مانند ذرات گچی به جا مانده از عملیات ریخته گری و پاک شدن لکه های باقی مانده از روی سطح کار میشود.

حال قطعه آماده ارائه میباشد.

معرفی یک پرینتر بسیار دقیق دسکتاپ GENESIS:

GENESIS ارزان قیمت با طراحی باز، نگهداری آسان و بسیار کاربر پسند برای طیف گسترده ای از برنامه های حرفه ای جواهر سازی و پزشکی طراحی شده

پرینتر سه بعدی GENESIS با وضوح بالا رزولوشن 2560 * 1440 پیکسل و با نور UV صنعتی سفارشی عمل میکند. هنگامی که کار چاپگر شروع میشود اطلاعات از یک کامپیوتر و نرم افزار از طریق اتصال USB و HDMI به دستگاه انتقال می یابد و چاپگر میتواند با اتصال مداوم به کامپیوتر پردازش و پرینت را انجام دهد.

کیفیت سطوح مدل های چاپ شده امکان تولید را بدون هیچ نشانی از پله ها برای مصرف کننده فراهم می کند، بر خلاف استفاده از تکنولوژی های دیگر تطبیق پذیری GENESIS اجازه می دهد که طیف وسیعی از رزین ها مورد استفاده قرار گیرد و این امکان به کاربران اجازه می دهد تا بتوانند از کار های حرفه ای خود را مانند جواهر سازی، دندان پزشکی، ارتودنسی را چاپ سه بعدی انجام دهند.

طراحی سه بعدی طلا و جواهر به وسیله نرم افزار های مختلف مانند متریکس , زیبراش، راینو گلد , تی اس پی لاین و…

از قبیل انگشتر, آویز, دستبند, گوشواره و قطعات تزئینی و ظروف مانند ظروف نقره …

آیا چاپ سه بعدی می تواند خود را تبدیل به صنعت در طلا سازی کند؟

به اعتقاد آقای لینوئل تی دین جواب بله است او با انجام پروژه گرانبها آن را به همگان ثابت کرد.

این پروژه بر اساس همکاری بین هنر و طراحی صنعتی با هدف انقلاب در صنعت پرینتر سه بعدی در انگلستانن شروع شد. در این پروژه ۵ شرکت باهم همکاری می کنند و اولین محصول این شرکت در دانشگاه بیرمنگامم برای طلای ۱۸ عیار رونمایی شد.

دین که خود را شخصی هنرمند و طراح صنعتی سنتی می داند تصمیم به تغییر در صنعت طلا سازی در انگلستان دارد. در حالی که بیشتر سازنده های طلا فقط از پرینتر سه بعدی برای ساخت قالب های ارزان قیمت استفاده میکنند و به صورت مستقیم نمی توانند کار چاپ طلا را انجام دهند در صورتی که تمایل سازنده های طلا و جواهر به چاپ طلا با پرینتر سه بعدی زیاد است و این می تواند فرصتی برای انقلاب در صنعت طلا سازی باشد.

 

 

پرینتر سه بعدی High Resolution برای ساخت مدلهای طلا و جواهر:

این پرینتر سه بعدی با تکنولوژی DLP محصول شرکت بنیان مکاترونیک ایرانیان می باشد. قطعات به کار رفته در سیستم اپتیکی این پرینتر سه بعدی، توسط یکی از بزرگترین و معتبرترین تولید کنندگان پروژکتورهای مبتنی بر DMD Mirror ساخته و در داخل پرینتر نصب شده است.

نرم افزار کنترلی سیستم توسط شرکت بنیان مکاترونیک ایرانیان بومی سازی شده و دقت لایه ای آن تا ۲۵ میکرو متر بهبود پیدا کرده است. نرم افزار دارای محیط کاملا فارسی و بر اساس نیاز های خاص کاربران ایرانی باز طراحی شده است.

این پرینتر بر خلاف ابعاد کوچک پرینت، دارای رزولوشن تصویری) -65micrometer ( 390 dpi
در صفحه X-Y و دقت لایه ای قابل تعریف از ۲۰ میکرو متر و ۱۰۰ میکرو متر می باشد.

ابعاد قابل پرینت ۶۶ میلی متر در ۴۷ میلی متر با ارتفاع ۱۵۰ میلی متر می باشد.

یکی از قابلیت های ویژه این دستگاه استفاده از فتورزین های متنوع در این دستگاه می باشد. دستگاه می تواند از فتورزین های مختلف ایتالیایی، آلمانی، آمریکایی و ایرانی که با طول موج ۳۶۵ الی ۴۰۵ نانو متر می توانند cure شوند، کار کند.

کیفیت فتورزین های ارائه شده توسط این شرکت یکی از بهترین کیفیتهای ریخته گری را ارائه می دهد.

با استفاده از این پرینتر می توانید در هر دو ساعت دو انگشتر متوسط توری شکل را تولید نمایید. ساپورت گذاری در این دستگاه با یکی از بهترین نرم افزارهای دنیا که توسط شرکت بنیان مکاترونیک بصورت نصب شده در لب تاپ ارائه خواهد شد.

طراحی های متفاوت و پیچیده، جواز موفقیت در صنعت طلا و جواهر

در حال حاضر در صنعت طلا و جواهر و فلزات قیمتی طراحی با کیفیت بسیار مهم شده است و سلیقه ی مشتریان به سمت کارهای خلاقانه و پیچیده سوق داده شده است.طراحی های متفاوت و پیچیده، جواز موفقیت در صنعت طلا و جواهر در آینده این صنعت خواهد بود.

در گذشته تمامی این کارها به صورت دستی انجام میشد به شکلی که در ابتدا طرح را با دست درست کرده و بر روی آن پرداخت انجام میدادند و بعد از آن در چندین مرحله قالب میگرفتند تا برای ریخته گری طلا آماده شود و همیشه هم نتیجه ی بدست آمده مطلوب نبود.

امروزه با تکیه به قدرت پرینترهای سه بعدی این کار بسیار راحتتر ، با دقتتر و با کیفیت تر شده است به شکلی که بسیار راحت طرح سه بعدی با بیشترین دقت با مواد مناسب ریخته گری چاپ میشود و در دو مرحله آماده ریخته گری طلا و یا هر فلز دیگری می باشد.

در این صنعت از تکنولوژی پرینتر سه بعدی DLP استفاده میشود زیرا مواد اولیه آن قابل قالب گیری و دقت آن بسیار بالا میباشد و ریزه کاری های صنعت طلا سازی را به خوبی انجام میدهد.

روش ریخته گری پرینت سه بعدی طلا و نقره

روش ریخته گری پرینت سه بعدی طلا و نقره هنگام ریخته گری چاپ های سه بعدی در فلزات چیزهای زیادی هست که باید در نظر گرفت. این یک نقطه عطف فرآیند، از طراحی، چاپ تا ریخته گری است.

دیگر این گونه نیست که طراح جواهرات لزوماً این کار را با دست خود انجام دهد زیرا طراحی طلا و جواهر دیگر نیازمند بررسی یا داشتن دانشی از مواد اولیه آن نیست. در واقع، در عصر جدید طراح جواهرات معمولاً تا حد امکان دور از ساخت فیزیکی جواهرات می نشیند. با این وجود، داشتن درکی از فرآیند پیچیده ای که فایل STL شما را به قطعه ای درخشان از جواهر پرداخت شده تبدیل می کند واقعا کلید اساسی طراحی عالی است. در زیر خلاصه ای از برخی موارد اساسی جهت در نظر گرفتن هنگام طراحی قطعه ای جواهر که می خواهید به صورت سه بعدی ساخته و با فلزات ریخته گری کنید و سپس خلاصه ای کوتاه از خود فرآیند ریخته گری در پی آن می آید. بیایید با بررسی موارد زیر شروع کنیم …

شکل
اندازه
وزن
ضخامت
قلب های به هم پیوسته
شکل

شکل چه قدر پیچیده است؟ آیا شکلی تو پر یا دارد یا تو خالی، آیا کروی شکل است یا مربعی است، یا آیا خطوط پایینی یا فضای خالی یا سطوحی که از فضای اصلی جدا باشند دارد؟ اشیایی که حفره های کوچک یا فضاهای زیادی دارند ممکن است پرداخت و جلادهی سخت تری داشته باشند، بنابراین ممکن است لازم باشد تقسیم مدل ها به دو یا سه بخش و ریخته گری جداگانه آن ها را بررسی کنیم تا به داخل مدل نهایی برای پرداخت و جلادهی آسان تر دسترسی داشته باشیم. برخی طراحی ها شامل شکل هایی است که ساده تر به وسیله جواهر سازی ماهر اضافه می شود؛ میله ها و اشکال سیلندری شکل اشکالی استاندارد هستند که می توان در زمان ریخته گری پسین خرید و جوش داد، و به احتمال بیشتری نسبت به زمانی که پرینت سه بعدی شوند شکل اصلی خود را حفظ خواهند کرد.

اندازه

قطعه جواهر شما چه اندازه ای دارد؟ این را می توان از چند روش اندازه گیری کرد، از طریق حجم، یا طول، عرض و … . اشکالی که خیلی بزرگ هستند معمولاً هنگام ریخته گری نیازمند فلاسک مخصوص خودشان هستند. اشکالی با اندازه و حجم مشابه معمولا با هم به صورت یک مجموعه در یک فلاسک واحد قرار می گیرند تا ریخته گر بتواند سرعت و دمای فلز لازم برای هر فلاسک را کنترل کند. فلاسک های بیشتر مستلزم هزینه بیشتر است و باید پذیرفت هیچ کس پول اضافه ندارد

وزن

در نظر داشتن وزن قطعات نهایی جواهرات هنگام ریخته گری در فلزات اهمیت دارد. این مهم است که وزن را با فلز انتخابی خود با استفاده از یک تبدیل ساده محاسبه کنید، با این وجود، بررسی حجم با این روش هیچگاه کاملاً دقیق نیست، مگر آن که نسبت دقیق وزن به حجم فلز خود را بدانید، اما در داشتن برداشتی از وزن نهایی کمک می کند.

ضخامت

حداکثر و حداقل ضخامت میان قسمتی شیء شما چیست؟ نمی توان چیزی با ضخامت میان قسمتی کمتر از ۱ میلی متر را طراحی کرد زیرا احتمالاً هنگام ریخته گری با مشکل مواجه خواهید شد. مجاز شمردن کمی ضخامت بیشتر احتمال جریان بهتر فلز را افزایش می دهد. تصور کنید که فلز باید از میان این نواحی باریک با سرعت عبور کند در حالی که سرد نیز می شود، درست مانند رگی که خون را در بدن پمپاژ می کند و هر چه رگ پهن تر باشد، خون راحت تر جریان می یابد. فلزات همچنین با سرد شدن منقبض می شود، بنابراین ناحیه ای با ضخامت ۱٫۵ میلیمتر در چاپ سه بعدی شما ممکن است در فلز نهایی ۱ میلی متر از آب در آید، که آن را هنگام استفاده بیش از حد سست می کند.

قلب های به هم پیوسته

طراحی در راهگاه ها معمولاً میله های مومی هستند که به مدل مومی یا چاپ سه بعدی اضافه می شوند و نقش تونلی را دارند که فلز مایع می تواند از آن وارد شود تا به قطعه پرینت سه بعدی برسد. هر ریخته گر چیز متفاوتی از درباره طراحی راهگاه در مدل پیش از چاپ به شما می گوید. نکته مثبت در طراحی آنها درون مدل شما این است که کار کمتری در ساخت خود درخت وجود دارد؛ تنها لازم است که شیء خود را به راهگاه مومی آن ها در یک نقطه وصل کنید و در زمان صرفه جویی کنید.

نکته منفی این است که قرار دهی اشتباه راهگاه می تواند از جریان فلز ممانعت کند و باعث از بین رفتن جزئیات شود، و پرداختگر را مجبور کند جزئیات را در فلز پرداخت شده بازسازی کنند. توانایی نشان دادن تصویری از مدل سه بعدی تان به متخصص ریخته گری می تواند کلید حل این مشکل باشد. وادار کردن رزین برای چسبیدن به راهگاه مومی نیز کاملاً مساله دیگری است، زیرا رزین ها ذوب نمی شوند، بلکه می سوزند.


نمونه کار