کاربرد پرینتر های سه بعدی

کاربرد پرینتر های سه بعدی

کاربرد پرینتر های سه بعدی و نگاهی همه جانبه به این فناوری

در این مقاله می خواهیم شما را با کاربرد پرینتر های سه بعدی آشنا سازیم. در عصر امروز که چاپ سه بعدی به عنوان یک فناوری، جزء توانمندی های به روز محسوب می شود، آگاهی از کاربرد پرینتر های سه بعدی ضروری می باشد. این ابزار به کاربران خود اجازه می دهد تا آزادی بی سابقه ای را در تولید قطعات مورد نیاز خود که در واقع قطعات چاپ شده با پرینتر سه بعدی است، داشته باشند. در نتیجه باعث می شوند تا هزینه تولید قطعات خاص که امکان تولید آن ها با چاپ به وسیله پرینتر های سه بعدی وجود دارد کاهش یابد.

در حال حاضر از تکنولوژی پرینتر های سه بعدی در قسمت های پزشکی، تولیدی، صنعتی، فرهنگی، آموزشی و … استفاده می شود، این موضوع باعث شده این وسیله مفید به عنوان یک فناوری سمت و سویی تجاری به خود بگیرد.

همان طور که می دانید یکی از قسمت های زمان بر در صنعت تولید، مونتاژ می باشد که بخشی از تولید هر قطعه حساس را به خود اختصاص می دهد. شما با استفاده از فناوری پرینتر های سه بعدی در زمینه مونتاژ، دیگر نیاز به صرف زمان ندارید.

پروسه عمل این دستگاه به این صورت است که، در خط تولید قطعات یک سری تصاویر و اندازه های نهایی که در حافظه کامپیوتر و به صورت یک فایل سه بعدی با لینک های ارتباط وجوه است، موجود می باشد که برای عملیات ساخت جسم مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پرینترهای سه بعدی در آشپزخانه

یکی از کاربرد پرینترهای سه بعدی استفاده از قابلیت فشرده سازی آن ها (به صورت لایه به لایه)برای تهیه انواع مختلفی از خوراکی ها و غذاها مانند آبنبات ها، شکلات ها، ماکارونی و پیتزا می باشد که این کار را با کیفیتی قابل توجه انجام می دهند. هر چند در این زمینه هنوز جای پیشرفت بسیار دارند.

چاپ پیتزا با پرینتر سه بعدی

چاپ پیتزا با پرینتر سه بعدی

چاپ غذا با پرینتر سه بعدی

چاپ غذا با پرینتر سه بعدی

کاربرد پرینترهای سه بعدی در طراحی ها، ورود به مد و تولید عینک

با توجه به پیشرفت لحظه ای علم و دانش قطعا بخشی از کاربرد پرینترهای سه بعدی در ورزش و پوشاک می باشد. یکی دیگر از کاربرد پرینترهای سه بعدی استفاده از این فناوری مدرن در صنعت پوشاک و اکسسوری به صورت سفارشی می باشد.

با توجه به ورود جدی فناوری پرینتر سه بعدی به صنعت پوشاک و اکسسوری مردانه و زنانه که سابقه درخشانی در جهان دارند، تیم تولید خود را آماده استفاده از پرینتر سه بعدی نموده اند. این فناوری با ورود خود دگرگونی بسیار شگرفی در نحوه ساخت و تولید لوازم تزئینی ایجاد خواهد کرد. تکنولوژی مذکور در قدم اول دست تولیدکنندگان را برای استفاده و تولید با کیفیت بالا باز خواهد گذاشت و در قدم بعد سرعت تولید را به حداقل زمان خود خواهد رساند.

علاوه بر این، سازندگان معتقدند که تولید پوشاک و اکسسوری مردانه و زنانه با فناوری پرینتر های سه بعدی این امکان را به آن ها می دهد تا نوآوری های جدید و بخصوصی در تولیدات خود به وجود آورند.

نمونه کار پرینتر سه بعدی در مد و پوشاک

نمونه کار پرینتر سه بعدی در مد و پوشاک

نمونه کار پرینتر سه بعدی در مد و پوشاک

نمونه کار پرینتر سه بعدی در مد و پوشاک

پرینترهای سه بعدی در صنعت خودروسازی

اما نوبت می رسد به یکی از پرهیجان ترین صنایع موجود در جهان که طرفداران خاص خود را دارد. چاپگرهای سه بعدی در مورد تولید خودروها اعم از، انواع اتومبیل های سواری، کامیون ها و حتی هواپیماها (نوعی خودرو می باشند) و … به زودی بسیار دخیل خواهد بود.

اما اولین خبر از ورود چاپگرهای سه بعدی در خودروسازی برمی گردد به سال 2014 میلادی، که یک شرکت به نام Koenigsegg بسیاری از اجزای داخلی و نمای بیرون خودرو منحصر به فرد خود را با استفاده از چاپگرهای سه بعدی ساخت. یکی دیگر از پیشرفته ترین کاربردهای پرینتر سه بعدی در ساخت دیفرانسیل جلوی بهینه سازی شده در شرکت بوگاتی از زیر مجموعه های شرکت فولکس واگن می باشد.

این قطعه را تا به امروز یکی از بزرگترین موارد کاربردی تیتانیومی می دانند که با استفاده از نوعی چاپگر سه بعدی به نام SLM ساخته شده است. شرکت ایرباس و جنگنده یوروفایتر که از جنگنده های کشورهای اروپایی است با قطعات ساخته شده به وسیله چاپگرهای سه بعدی حتی به پرواز درآمدند. تا اینجا با کاربرد پرینترهای سه بعدی در صنعت خودروسازی و ساخت هواپیما آشنا شدید.

ساخت خودرو با پرینتر های سه بعدی

ساخت خودرو با پرینتر های سه بعدی

ساخت اسلحه به وسیله پرینترهای سه بعدی

حال نوبت آن رسیده تا با کاربرد پرینترهای سه بعدی در صنعت تولید اسلحه آشنا شویم، چاپگرهای سه بعدی با ورود خود به هر صنعت و وجه از زندگی انسان تاثیر شگرفی بر آن گذاشته اند. یکی از این تغییرات، تولید اسلحه می باشد.

امروزه شرکت ها و افرادی موفق شده اند تا اسلحه هایی نه به کیفیت سلاح های مرسوم بلکه سلاح هایی گران قیمت و البته با امکان کارکرد درست را به وسیله فناوری مذکور تولید و حتی به کار ببرند. این سلاح ها نسبت به سلاح های مذکور همان طور که گفته شد از قیمت بالاتری برخوردار می باشند و بعید است با این پیشرفت اندک به وسیله جنایتکاران مورد استفاده قرار گیرند.

چون می توان گفت این افراد دلیلی برای صرف هزینه بسیار بالا برای سلاح هایی که از کیفیت سلاح های مرسوم نیز برخوردار نمی باشند، ندارند. اما بسیار جای تفکر و بحث دارد که این فناوری با ورود خود به این حوزه و در واقع شروع کاربرد پرینترهای سه بعدی در زمینه مذکور، چه تاثیری بر زندگی انسان ها خواهد گذشت.

تولید اسلحه با پرینتر های سه بعدی

تولید اسلحه با پرینتر های سه بعدی

کاربرد پرینترهای سه بعدی در پزشکی

بررسی ها نشان می دهد در طی دهه 1990 میلادی در جراحی های مربوط به بازسازی استخوانی از چاپگرهای سه بعدی برای ایجاد مدل های تشریحی استفاده شده است. استفاده و ساخت ایمپلنت هایی و در واقع کاربرد پرینترهای سه بعدی که به وسیله افراد متخصص شخصی سازی شده باشند، امروزه بسیار زیاد انجام می گیرد. عمل شخصی سازی ایمپلنت ها و تولید آن توسط پرینتر های سه بعدی به نحوه انجام عمل جراحی توسط تیم جراحی که درک درستی از واقعیت های جراحی به دست می آورند، بسیار کمک کننده است و درصد خطای جراحی را به شدت پایین می آورد. از چاپگرهای سه بعدی برای بازسازی چهره یک موتور سوار که در تصادف چهره خود را از دست داده بود نیز بهره گرفته شده است.

نمونه پروتز مفصل زانو ساخته شده به وسیله پرینتر های سه بعدی

نمونه پروتز مفصل زانو ساخته شده به وسیله پرینتر های سه بعدی