1/ خوراک اولیه پرینتر های سه بعدی چیست؟

1 خوراک اولیه پرینتر سه بعدی چیست ؟

فیلامنت چیست و انواع آن
قسمت اول

خلاصه

فیلامنت یا Filament به مواد مصرفی پرینتر های سه بعدی FDM گفته می شود که در واقع رشته های پلاستیکی در دو قطر 1.75 و 3.0 میلی متر می باشد. فیلامنتهای ABS و PLA از پرکاربردترین فیلامنت های مورد مصرف در پرینترهای سه بعدی محسوب می شود.


مقدمه :

فیلامنت

متریال یا مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی FDM که از رشته های پلیمری (پلاستیکی) ساخته می شود را به آن فیلامنت یا Filament می گویندو به شکل رولهای( اغلب) نیم و یک کیلو گرمی در بازار موجود است. فیلامنت ها در رنگ، جنس و ضخامت های مختلفی عرضه می شوند. این مواد بسته به دمای ذوب خود تغییر حالت داده و پرینتر سه بعدی از طریق نازل می تواند لایه ها را روی هم قرار دهد تا قطعه ساخته شود.

به لحاظ ضخامت، دو نوع فیلامنت با ضخامت 1.75 و3 میلیمتری وجود دارد. استفاده غالب و رایج فیلامنت در پرینترها با اندازه 1.75 میلیمتر است. اندازه خروجی نازل دستگاه تعیین کننده ضخامت مناسب فیلامنت برای آن دستگاه است.

چگونه فیلامنت مناسب برای پرینتر سه بعدی انتخاب کنیم؟

اولین چیزی که باید برای خرید فیلامنت در نظر داشته باشید، قطر فیلامنت است. معمولا قطر استاندارد مورد استفاده در پرینترها 1.75 میلیمتر است. البته قطرهای 2 و 3 میلیمتری نیز در برخی پرینترها استفاده می شود.اکثر پرینترهای موجود در بازارفقط با یک قطر خاص فیلامنت کار می کنند و این موضوع نوعی محدودیت برای پرینتر سه بعدی محسوب می شود.

پرینترهای بهتری نیز وجود دارند مثل پرینترهای سه بعدی ZBOT ارائه شده توسط شرکت آرکا که طراحی آن ها به گونه ای است که بدون تعویض اجزاء سخت افزاری چاپگر سه بعدی، قادرند فیلامنت 1.75 و 2 میلیمتری را پرینت کنند.

کدام فیلامنت بهتر است؟

متداولترین و بی دردسرترین متریال مصرفی PLA نام دارد که دارای استحکام بسیار زیاد است و در حین چاپ سه بعدی به خوبی به سطح می چسبد و تاب بر نمی دارد. در برابر PLA، ماده دیگری به نام ABS قرار دارد که تنها مزیتش نسبت به PLA، قابلیت سمباده کاری آن است؛ ولی دارای مشکلاتی نظیر تاب برداشتن و ترک خوردن است. دمای نازل برای ABS تقریبا ۲۰ درجه سانتیگراد بیشتر از PLA و حدود ۲۴۰ درجه سانتیگراد است و برای جلوگیری از تاب برداشتن و ترک خوردن قطعه در زمان پرینت باید از هرگونه خنک کاری توسط فن جلوگیری کرد. البته باید درنظر داشت که انواع مرغوب فیلامنت ABS کمتر مستعد این مشکلات است. متریال های خاص دیگری نیز در بازار وجود دارد که کاربردهای خاص دارند؛ مانند فیلامنت های انعطاف پذیر که خاصیت الاستیک یا انعطاف پذیری دارند،

متریال های فلزی که ترکیبی از پودر فلز و انواع پلاستیک است؛ متریال هادی جریان الکتریسته؛ متریال های دارای درصد کمی از گرافین و …

برای ساپورت گذاری قطعات نیز دو فیلامنت شناخته شده وجود دارد. نوع اول فیلامنت PVA است که بسیار انعطاف پذیر است و به راحتی در آب حل می شود؛ نوع دوم متریال HIPS است که بعنوان متریال اصلی نیز بکار می رود و مقاومت زیادی در برابر ضربه دارد. حلال HIPS، ماده ای به نام Lemonin است و مدت زمان زیادی برای حل شدن آن مورد نیاز است.

برای دهه ها، صنعت ساخت و تولید بر روی قالب گیری و تزریق پلاستیک استوار بود اما با ظهور فناوری ساخت افزودنی یا تولید افزایشی همه چیز متحول شد.

اختراع اولین نوع پرینتر سه بعدی با روش رسوبدهی مواد گرمانرم، که به نام FDM معرفی شد به مرور زمان متخصصان به محسنات و سود استفاده از فناوری تولید افزایشی پی بردند و ادامه تحقیقات متخصصان و دانشگاهیان منجر به ارائه آرایه ای بزرگ از مواد اولیه برای انواع پرینتر های سه بعدی گردید.

اما … چه نوع مواد اولیه را باید برای تولید سه بعدی انتخاب کنید؟

همه چیز بستگی به نیاز شما از تولید سه بعدی دارد.

به عنوان مثال : هنگامی که شما می خواهید یک ظرف غذا را توسط پرینتر سه بعدی تولید نمایید و سالم ماندن غذا و همچنین سازگاری مواد اولیه با محیط زیست برایتان مهم است،

بهترین انتخاب مواد اولیه PETG می باشد.

اما اگر می خواهید طراحی سه بعدی محصول خود را برای ارائه و معرفی ، در مقیاسی کوچکتر تولید نمایید بهتر است از مواد پلاستیکی گرمانرمی همچون نایلون Nylon استفاده نمایید البته PLA هم انتخاب خوبیست و حتی ABS ….

در حال حاضر حتی صنعت داروسازی نیز از فناوری تولید افزایشی و طیف وسیعی از مواد اولیه سازگار با محیط زیست استفاده می نماید.

حتی انواع دیگر پرینتر سه بعدی مانند Binder Jetting ، SLA ، SLS و SLM هم با رشد قابل توجهی در طیف مواد اولیه رو به رو هستند و بسیاری از سخت ترین قسمت های ساخت و تولید را که برای قرنها در اختیار صنعت گران و متخصصان ماهر بوده و به صورت دست ساز تولید می شدند را به صورت اتوماتیک انجام داده و با بالاترین دقت و سرعت تولید سه بعدی می نمایند.

https://www.matterhackers.com/store/c/3d-printer-filament

مواد اولیه پرینتر سه بعدی FDM چیست ؟

ABS

PLA

PVA

Nylon

SANDSTONE

HIPS

……..

مواد اولیه پرینتر سه بعدی DLP و SLA چیست ؟

RESINE

شفاف

استاندارد

مهندسی

سرامیکی

طلا و جواهر

…….

مواد اولیه پرینتر سه بعدیPolyjet چیست ؟

(polyjet (resin

vero white resin

vero clear resin

مواد اولیه پرینتر سه بعدی SLS چیست ؟

(NYLON P12 (White

Nylon P11 (Black

Nylon P11 / 12 (Gray

Nylon 3200(Glass

Alumide

Carbonmide

peba

مواد اولیه پرینتر سه بعدیClip چیست ؟

( clip (resin

prototyping acrylate

Elastromeric polyurthane

flexible polyurthane

rigid polyurthane 70

متن سربرگ خود را وارد کنید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

صفحه اصلی

0
تعداد بازدید هفته اخیر
میزان توصیه این مطلب به هوادارن
9.3/10