پرینتر سه بعدی در صنعت تولید کفش

پرینتر سه بعدی در صنعت تولید کفش

آیا تا حالا فکر کردید یک کفش فقط برای شما طراحی و ساخته بشه ؟

خلاصه

یکی از جدیدترین کاربرد های پرینتر سه بعدی در صنعت کفش می باشد. امکان ساخت کفش هایی با طراحی اصلی جهت نمونه  سازی سریع با تکنولوژی پرینت ۳ بعدی فراهم شده است. اخیرا تکنولوژی پرینت ۳ بعدی در حیطه ورزش شروع به تاثیرگذاری به سزایی کرده است، بخصوص زمانی که صحبت از کفش به میان می آید. به طور مثال کفشهای مخصوص دو ماراتن و بیسبال توسط پرینتر سه بعدی ساخته شده اند.

 

shoes001
shoes002
shoes003

مقدمه:

امروزه با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی بسیاری از طراحان مد و لباس از پرینتر های سه بعدی برای لمس طراحی های خود استفاده میکنند و پرینتر های سه بعدی به دلیل اینکه محدودیتی برای چاپ و کار ندارند میتوانند در این عرصه نقش بسیار مهمی را ایفا نمایند.

پرینتر های سه بعدی این امکان را به طراحان کفش میدهند تا ایده های خود را با کمترین هزینه و بدون محدودیت لمس نمایند تا بتوانند نظر مشتریان را به طراحی و تولیدات خود جلب نماییند.

هم اکنون کمپانی های بزرگی همچون نایک و آدیداس  در تولید و طراحی کفش توسط چاپگر سه بعدی  استفاده مینمایند.

در طراحی کفش پرینترهای سه بعدی میتوانند در تولید کفه های پیچیده ی ورزشی نیز مفید باشند این صنعت در حال حاضر در ایران یک صنعت بسیار پر درآمد میباشد .

در ایران پرینت سه بعدی کفه ی کفش هک به صورت مستقیم پرینت سه بعدی میشود و هم اینکه یک نمونه از کفی را تولید کرده و بعد از تایید از آن قالب گرفته و به تولید انبوه تبدیل میکنند .

در حال حاضر در دنیا نیز به غیر از کفه خود کفش را نیز توسط پرینترهای سه بعدی با فیلامنت انعطاف پذیر پرینت مینمایند که این موضوع جهشی اساسی در صنعت high fashion به حساب میآید

همانطور که میدانید صنعت high fashion صنعتی نوپا در fashion میباشد که این صنعت به طور گسترده ای از پرینترهای سه بعدی در طراحی و تولید استفاده میکند

البته در خود فشن نیز از پرینترهای سه بعدی در دنیا استفاده های گوناگونی میشود و فقط در طراحی کفش نیز خلاصه نشده و در طراحی البسه هم بسیار پرکاربرد است.

در حالی که مدل های سنتی کفش نیاز به ۱۲ نفر دارد و ۴ تا ۶ هفته برای تکمیل آن زمان می برد، ولی با استفاده از پرینتر سه بعدی این فرایند در عرض ۱ تا ۲ روز و با استفاده از ۲ نفر انجام می شود.

برای طراحی از نرم افزار Delcam CRISPIN Shoemaker design استفاده میشود.

پاهای شما منحصر به فرد است، کفش هایتان چطور؟

خیلی اوقات شما مجبورید کفش هایتان را که حتی تازه خریداری کرده اید، دور بیندازید.

چون پای شما را می زند یا در آن احساس راحتی نمی کنید. پرینتر سه بعدی کفش های شما را دقیقا مطابق با پاهایتان و مخصوص شما می سازد.
در حال حاضر چندین شرکت معتبر تولید کفش مانند  United Nude، Feetz، Nike  در حال حاضر با پرینترهای سه بعدی برای مشتریان شان کفش تولید می کنند،

حدود بیست سال است که پرینتر سه بعدی با عنوان مدل سازی سریع به تولید محصولات نهایی مشغول است و این فقط شامل تولید کفش نمی شود بلکه جواهرات، لباس ها، داشبورد ماشین ها، قطعه های موشک ها، فک برای انسان ها از جمله مواردی هستند که پرینتر سه بعدی آن ها را تولید می کند
کفش ها کاملا مطابق پا های مشتریان سفارشی سازی می شود. آنچه که نظر مشتریان را به تولید کفش ها با پرینتر سه بعدی جلب می کند اینست که کفش هایی که ساخته می شوند برای هر کس، مخصوص پای اوست.

عده ای از مردم هستند که پاهای خاصی دارند. در بعضی موارد ممکن است پای چپ شخصی مقداری عریض تر از پای راستش باشد. در این مورد یافتن کفشی که دقیقا مطابق با جفت پاهای او باشد به ندرت پیدا می شود.

علاوه بر این کفش ها فقط در سایز های خاصی تولید می شوند و اگر پای شخصی در آن قالب نگنجد، پیدا کردن کفش برایش دشوار خواهد بود. پرینتر سه بعدی این مشکلات را حل می کند.
در تولید کفش ها با پرینتر سه بعدی
به جای اینکه کفش های آماده را، امتحان کنید، تا بهترین را بیابید فقط کافیست از پاهای خود از زوایای مختلف عکس بگیرید. این به کامپیوتر اجازه می دهد تا مدل سه بعدی پای شما را به طور دقیق طراحی کند.

این فایل های سه بعدی به همراه اطلاعات دیگری مانند قد و وزن و نوع فعالیتی که با کفش می خواهید انجام دهید ادغام می شود و یک جفت کفش شخصی سازی شده به شما تحویل داده می شود.

متد کار در شرکت feetz از تولید کفش با پرینتر سه بعدی و تا تحویل در محل مشتری می باشد
برخی شرکت ها مانند Feetz کفش ها را پرینت می کند و درب منازل مشتریان می فرستد. برخی دیگر مانند United Nude  کفش ها در فروشگاه در مقابل چشمان مشتری پرینت می گیرد.
کمی فراتر از یک جفت کفش: کفش های درمانی و ورزشی قرار می گیرد.
حقیقتا این تکنولوژی پرینتر سه بعدی فقط مخصوص تولید آخرین مدل های کفش و فشن نیست. بلکه از جنبه درمانی نیز می توان به کفش ها نگاه کرد.

ساختن کفش هایی که درد بیمار را از ناحیه پا کاهش دهد و با وجود بیماری به او احساس آرامش دهد نیز از اهداف استفاده از پرینتر سه بعدی است.

در این فرآیند عکس های سی تی اسکن از پای بیمار طی فرآیند مدل سازی پزشکی به فایل های سه بعدی تبدیل می شود و سپس تبدیل به کفش های مناسب او می شود.
همچنین برخی شرکت ها کفش های مخصوص ورزشی تولید کرده اند. به طور مثال شرکت Nike  کفش مخصوص ورزشی خود را با نام Vapor Ultimate Cleat  رونمایی کرد که از فناوری پرینت سه بعدی در آن استفاده کرده بود.

به این صورت شما به ورزشکار تجربه بهترین عملکرد را از نظر قدرت، سرعت یا هر دو را می دهید و باعث می شوید هر یک از ورزشکاران با پوشیدن کفش های مخصوص خود بهترین بازده را در زمین ورزش داشته باشند.
با این حجم خلاقیت و نوآوری می توان مطمئن بود که در آینده تولید کنندگان کفش با کمک پرینتر سه بعدی، کفش های با ویژگی های بیشتری را تولید کنند.

سفارشی ساز بهترین مدل چاپ شده کفش برای شما

در حال حاضر اندازه کفش ها دارای استاندارد خاصی میباشد و افراد با توجه به اندازه پای خود کفش ها را خریداری میکنند.اما شاید افرادی وجود داشته باشند که سایز پای آنها مطابق با استاندارد نیست آن ها ناچار هستند تا کفش های بزرگ تر تهیه کنند و با پر کردن فضای خالی و استفاده از کفی آن را مطابق با سایز پای خود کنند .اما با رواج یافتن خرید و فروش پرینتر سه بعدی و ورود پرینتر سه بعدی به بازار کفش این محدودیت ها برداشته میشود و پرینتر سه بعدی این حوزه را دچار تحول کرده است و شرکت های متعددی سعی بر این دارند تا از پرینتر سه بعدی در تولیدات خود استفاده کنند.در وهله اول این کار بسیار دشوار به نظر میرسد .

کفی کقش یکی از مهمترین فاکتورهای پرینت سه بعدی است

شرکت رانرز سرویس لب Runners Service Lab که یک فروشنده کفش بلزیکی است، جدیدا تمرکزش را بر روی فرایند سفارشی سازی کفی های کفش شرکت فیتس Phits قرار داده است این فرایند سفارشی سازی توسط فناوری تولید افزایشی انجام می پذیرد.

که طیف وسیعی از محصولات کفش هستند که می توان از ظریق پرینتر سه بعدی تولید شوند. این فرآیند با همکاری شرکت اسکنر سه بعدی    RS scanو غول مواد اولیه پرینتر سه بعدی یعنی شرکت متریالایز Materialize  ساخته شده است.
البته دوازده ورزشکار در المپیک ریو کفی کفش شان توسط پرینتر سه بعدی تولید شده بود.

از سال 1980، شرکت کفش بلژیکی رانرز سرویس لب به ورزشکاران حرفه ای و آماتور توصیه کرده است که به منظور به حداکثر رساندن عملکرد و به حداقل رساندن خطر آسیب دیدگی، کفش مناسب را انتخاب کنند

پس از استفاده گسترده از پرینتر سه بعدی، این شرکت در حال حاضر یک محصول جدید را ارائه می دهد: کفی فیتس  Phits Insolesکه طیف وسیعی از کفی های تولید شده با پرینتر سه بعدی و طراحی شده بر اساس پزشکی ارتوپدی که توسط شرکت اسکن RS انجام می پذیرد،
شرکت همکار در زمینه پرینتر سه بعدی برای شرکت کفش بلژیکی رانرز سرویس لب، شرکت بزرگ متریالایز می باشد.

همه می دانند که تقریبا همه برندهای اصلی کفش، بر روی پرینتر سه بعدی و تولید از طریق فناوری تولید افزایشی در حال کار و تجربه هستند مانند Under Armor, Nike, Adidas, New Balance که همگی به نوعی در این زمینه پیشرفت کرده اند، با این حال کارشناسان شرکت رانرز سرویس لب سالهاست که بر روی سفارشی ساختن کفش با پرینتر سه بعدی کار می کنند.

محصولات آنها حتی جوایز سلامت و تناسب اندام را نیز از آن خود کرده است.کفی فیتس که زاییده افکار اسکن RS و متریالایز است، توسط ورزشکارانی مانند دونده ماراتن بریتانیا پائولا رادکلیف Paula Radcliffe استفاده شده است، و به تدریج تبدیل به یک کفش ضروری برای همه ورزشکاران خواهد شد.

اگر چه کفی فیتس از طریق فروشندگان در سراسر جهان قابل دسترس هستند امارانرز سرویس لب، محل اصلی آن می باشد. کوئن ویلسنز Koen Wilssens مدیر عامل شرکت رانرز سرویس لب، معتقد است که فرآیند انجام شحصی سازی کفی کفش مخصوص هر ورزشکار که در شرکت ما انجام می شود

عامل اصلی رضایت ورزشکاران از کفی کفش تولید شده توسط پرینتر سه بعدی می باشد. او می گوید: ما تجزیه و تحلیل راه رفتن یا دویدن را در یک مسیر 30 متری که دارای یک صفحه 2 متری در وسط برای اسکن پا می باشد انجام می دهیم. بر اساس این تحلیل می توانیم اطمینان بدهیم که مردم و ورزشکاران می توانند بدون آسیب دیدگی به ورزش ادامه دهند.

اگرچه طرح شخصی سازی کفی با پرینتر سه بعدی مزایای ذاتی خود را دارند مانند هندسه پیچیده داخلی بر اساس ساختار کف پای هر فرد و سبک وزن بودن.
با اندازه گیری های پیشرفته و تجهیزات اسکن سه بعدی، که ورزشکاران را قادر به استفاده کامل از این فن آوری می سازد. ویلسنز گفت: کار سفارشی سازی، حیاتی است ما قادر به ارائه مشاوره های شخصی هستیم و می توانیم هر فرد را شخصا در راه کامیابی کمک کنیم.”
علاوه بر ارائه یک پیشرفت دربالابردن سطح راحتی برای ورزشکاران، کفی های فیتس همچنین محصولاتی را  متناسب با افراد صدمه دیده تولید کرده است. دامنه محصولات پرینتر سه بعدی ارتوپیدی کفی  های فیتس به گونه ایست به کسانی که مبتلا به شین اسپیلینت shin splints هستند حمایت دقیق و کاملی را ارائه دهد.

ژیلز Gilles که یک بازیکن فوتبال 14 ساله است، از کفی ارتوپدیک پرینتر سه بعدی فیتس استفاده کرد و در نهایت شین اسپیلینت خود را معالجه کرد و او را قادر ساخت تا برای رسیدن به رویای خود که تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه ای است قعالیت کند.

حتی پائولا رادکلیف دونده انگلیسی که در حال حاضر دارای رکورد جهانی زنان در ماراتن است، زمانی که به دلیل یک آسیب جدی در حال معالجه بود به کفی های فیتس روی آورد.

این رکورد شکن معتقد است که استفاده از این کفی، کلید بهبود او بوده است، و شرکت رانرز سرویس لب امیدوار به ارائه خدمات به عموم مردم می باشد.
پیشنهاد ما فرایند ارتوپدی پرینتر سه بعدی هست چرا که این ما را قادر به ارائه کفی هایی می کند که واقعا بر اساس نیازهای فردی طراحی شده است .

به گفته فیلیپ ورمالن، مشاور ارشد رانرز سرویس لب، ایجاد کفی سفارشی با آن کیفیت بالا بدون پرینتر سه بعدی غیر ممکن است. ورمالن گفت: ” حسن استفاده از فن آوری جدید در کفی فیتس این است که شما واقعا می تواند یک رویکرد کاملا سفارشی داشته باشید

وی اضافه کرد “ما می توانیم با دقت یک دهم میلی متر با پرینتر سه بعدی تولید کنیم. این بدان معناست که همچنین می توانید حرکت شما را در زمان راه رفتن و حتی دویدن تنظیم کنیم. این یک امتیاز بزرگ است که در روش های تولید سنتی وجود نداشته و هرگز قابل انجام نمی باشد.

سال گذشته میلادی آدیداس تنها چند صد دست کفش ورزشی پرینت شده را با قیمت 333 دلار به فروش رساند که هر کدام از آن کفش‌های تولید در هر 10 ساعت پرینت می‌شدند. به علاوه کمپانی آدیداس اعلام کرده تا سه سال دیگر چندین خط تولید برای ربات‌ها و پرینترهای سه بعدی در آلمان و ایالات متحده افتتاح خواهد کرد.

3d_printed_shoes_11
IMG_1445
nike_flyprint_4-720x480
nike-3d-printed-shoe
oct+20+14+b
Shapeways_3D_printing_shoe_1

خب بریم سراغ معرفی چند کمپانی معروف ….
آدیداس ، نایک ، new blanace
و حتی در رشته والبیال

والیبال
والیبال شرکت Peak
آدیداس
New Balance
والیبال

از دیگر کارخانه های تولید کننده های پوشاک ورزشی که از پرینت ۳ بعدی در ساخت محصولات خود استفاده کرده اند می توانNike،  Adidas و New Balance را نام برد. آدیداس برای تولید این کفشها با کمپانی دیگری به نام Carbon که تکنولوژی DLS را اختراع کرده اند، آغاز به همکاری کرد. نتیجه این همکاری تولید کفشهای 4D می باشد که به تعداد محدود در اواخر سال ۲۰۱۷ تولید شده و احتمالا امسال دوباره موجود میگردد. 

والیبال شرکت Peak

کفشهای جدید والیبال شرکت پیک نشان دهنده پتانسیل بالای استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی در تولید کفشهای اسپرت  به منظور ایجاد راه حل های خلاقانه جهت افزایش راحتی و بهبود عملکرد ورزشکاران می باشد. این راه حل ها را می توان با توجه به نیازهای خاص یک ورزشکار مانند نحوه حرکت پاها یا انواع تکیه گاه های مورد نیاز شخصی سازی کرد.
اولین کفش والیبال ساخته شده با پرینتر ۳ بعدی امسال در لیگ والیبال چین توسط مدیر اجرایی شرکت Peak و دینگ شیا یکی از اعضای  تیم والیبال المپیک رونمایی شد. همانطور که همگی می دانیم والیبال ورزشی است که در آن ورزش کاران بیشترین نیاز به توانایی پرش رو به بالا برای گرفتن توپ را دارند که این حرکات باید مرتباً در طول بازی تکرار شود. از این رو تمرکز اصلی در طراحی کفشهای والیبال عملکرد بالای کفش در گرفتن ضربه به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی پاها هنگام فرود پا بر روی زمین و افزایش انعطاف پذیری در هنگام برخاستن پا از زمین می باشد.

آدیداس

معمولا کفش‌های ورزشی سفارشی برای ورزشکاران حرفه‌ای ساخته می‌شود اما اکنون آدیداس در حال برداشتن این محدودیت است تا هرکس بتواند کفش سفارشی خود را داشته باشد. اخیرا این کمپانی از کفش  ورزشی رونمایی کرده که توسط پرینتر سه‌ بعدی چاپ شده است.

آدیداس نمونه اولیه این کفش را با نام«Future Craft»  سه‌ بعدی رونمایی کرده و امیدوار است که این محصول به عرضه عموم برسد تا در آینده الگوی ساخت کفپوش‌هایی با قالب و عملکرد بهتر قرار گیرد.

این در حالی است که برخی از کمپانی‌ها مانند «Sols» در حال ارائه کفی کفش سه‌بعدی با هدف افزایش راحتی برای پوشنده است.ارائه چنین خدماتی از شرکت آدیداس می‌تواند نقطه عطفی در محبوب کردن این تکنولوژی باشد. «FutureCraft»  نمونه‌ای از فرآیند منحصر به فرد ترکیب مواد پرینت سه بعدی است.
این کفش طراحی شده تا راحتی فرد را مطابق با خطوط و نقاط فشار هر پا تامین کند.

بدین ترتیب دیگر خبری از تاول زدن یا ساییدگی پوست پا نیست.

آدیداس این کفش را انعطاف‌پذیر و کپی برابر اصل پای خود ورزشکار توصیف می‌کند.

این کمپانی در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرده است هدف نهایی از این تکنولوژی راحتی و آسایش مشتری و جلوگیری از مشکلاتی است که با پوشیدن کفش نامناسب پیش می‌آید.
بدین ترتیب مشتری وارد یک مغازه می‌شود، مدت کوتاهی را روی تردمیل می‌دود تا اندازه و شکل دقیق پا ثبت شود، سپس فروشگاه را با یک جفت کفش پرینت شده کاملا فیت و مناسب ترک می‌کند.
طراحی «Future Craft»سه‌ بعدی به عنوان بخشی از پروژه مقدماتی کمپانی آدیداس در نظر گرفته شده است.

به گفته آدیداس این پروژه با هدف نوآوری در تمامی بخش‌های تولید از طریق همکاری با منابع آزاد و صنعتگری صورت خواهد گرفت.

گروه طراحی شرکت Peak به منظور جمع آوری اطلاعات کافی در مورد نیازهای خاص والیبالیست ها و چگونگی کمک به آن ها جهت بهبود عملکرد و مهارت های آن ها  در طول بازی، شروع به مصاحبه با تعدادی والیبالیست حرفه ای خانم و آقا کردند.

شرکت Peak با ترکیب این داده ها با داده های قبلی در علم والیبال موفق به تولید کفشهایی با وزن کمتر، انعطاف پذیری بیشتر و ضربه گیری شد.

New Balance

این کفش با تعداد محدود در ماه آوریل در بوستون در دسترس خواهد بود و نیز تعدادی هم برای ماراتن بوستون تهیه خواهد شد.

کمپانی New Balance در سال 2016 چند صد جفت از این کفش ها را به فروش خواهد رساند و در نظر دارد از این پس بخش عظیمی از تولیدات خود را به دیگر کشورها و شهرهای جهان صادر نماید. همچنین طرح های جدید با مدل های جدید در حال شکل گیری است.

با استفاده از روش لیزر SLS و پودر انعطاف پذیر TPU پرینت  ۳ بعدی شده در کف کفش ،شرکت Peak موفق به تولید کفش هایی با عملکرد مناسب در ضربه گیری شد. زیبایی و عملکرد این مجموعه کفش های سه بعدی والیبال نشان از موفقیت شرکت Peak در این زمینه داشته است.