نازل پرینتر سه بعدی قسمت پنجم

نازل پرینتر سه بعدی قسمت پنجم

امروز راجب معروفترین hot end & extruder ها حرف میزنیم با ما همراه باشید

خلاصه

BONDTECH : یکی از راه های بهبود عملکرد در پرینتر سه بعدی، تعویض قسمت های اصلی اکسترودر و Hot End با مدل های بروز شده موجود در بازار است (البته منظورمان بازارهای کشورهای صنعتی است نه ایران). اینجا منتخبی از Hot End و اکسترودرهای به روز شده موجود را که با تعداد بسیار زیادی از پرینتر های سه بعدی رومیزی سازگار است را برای شما آورده ایم.

Extruder Hot End : BONDTECH

۱- اکسترودر BONDTECH EXTRUDER

extruder 3d printerاین اکسترودر که توسط Bondtech تولید شده اکنون سرآمد اکسترودرها محسوب می شود. این یک سیستم دنده ای است که از دو چرخ دنده استفاده می کند تا فیلامنت را از دو طرف درگیر کند. نتیجه این می شود که می تواند فیلامنت را به خوبی نگه دارد، حتی در صورتی که فیلامنت شکاف بردارد یا موتور نیروی کافی برای رساندن فیلامنت به Pinch Point را از دست بدهد.

BONDTECH BONDTECH

۲- اکسترودر FLEXION

extruder 3d printerاین اکسترودر و Hot End توسط افرادی تهیه شده که در کار تولید فیلامنت محبوب NinjaFlex هستند و طوری مهندسی شده است که با فیلامنت های انعطاف پذیر بدون هیچ مشکلی کار کند. بسیار جمع و جور و سبک وزن است و دارای یک قلم موی تمیز کننده چرخ دنده نیز هست. در حال حاضر برای تعویض اکسترودرهای Mk8 و MK10 که در دستگاه های ارزان قیمتی مانند Prusa-Style 3D به کار رفته مناسب است. پکیج به صورت کامل و همراه با Hot End عرضه می شود.

۳- اکسترودر E3D TITAN AERO

extruder 3d printerبی دلیل نیست که مردم به محصولات E3D توجه ویژه ای دارند. به راحتی می توان گفت کار آنها خوب است. نقطه اتکا مهمشان، مهندسی آن است یعنی ساخت اکسترودر سبک وزن، مطمئن و قدرتمند بدون اینکه حجم اضافی در Print Head وجود داشته باشد و به راحتی با دستورالعمل قابل نصب و تنظیم است. این قطعه بخشی از اکوسیستم مدولار E3D است و با تعداد زیادی از محصولات شرکت های دیگر نیز سازگاری دارد. میبینیم که دلایل زیادی برای محبوبیت آن وجود دارد.

۴- اکسترودر PROMETHEUS V2 HOT END

extruder 3d printerشاید نصب آن بر روی دستگاه به دلیل نبود توضیح گروه طراحی کمی سخت باشد اما این قطعه به عنوان یک انتخاب مطمئن وجود دارد. این قطعه در بخش Hot Sink دارای طراحی خاصی است و در دستگاه محبوب Creality CR-10 دیده می شود.

۵- اکسترودر E3D V6 HOTEND

extruder 3d printerمدل سفارشی شرکت E3D که سازنده اکسترودر Titan است. اکسترودر از یک سیستم دنده های چرخشی بهره می برد به این معنی که می توان از موتور کوچک تر و سبک تر بدون ایجاد اختلال در فشار بر روی فیلامنت استفاده شود. البته در مورد بعضی از مشکلات پلاستیکی در این مدل بحث هایی وجود داشت که شرکت اخیرا با تعویض بخش های موثر و از بین بردن مشکلات برای مدل بعدی اکسترودر Titan و Titan Aero (مدلی که در اکثر عکس های این مقاله از آن استفاده شده) قضیه را حل کرد.

nozzle 3d printer

نکته:
در اکسترودرهای پرینتر سه بعدی معمولا از دو فن استفاده می شود. یکی فن خنک کننده مجرای سرد، و دیگری فن پرینت. فن پرینت به سرد شدن سریع ماده ی ذوب شده پس از خروج از نازل کمک می کند و بدین ترتیب در پل ها (بخش هایی از پرینت که زیر آن خالی است) و در پرینت های سرعت بالا کیفیت را تضمین می کند.