CDLP & CLIP: Continuous Liquid Interface Production /9

CDLP & CLIP

CDLP & CLIP

 

خلاصه

پرینتر سه بعدی CDLP یا CLIP تکنولوژی پردازش نور مستقیم و مداوم که گاهی از آن به عنوان ساخت مداوم با رابط مایع یا CLIP یاد می شود، قطعات را دقیقا مشابه همان پرینترهای سه بعدی DLP چاپ می کند، با این تفاوت که صفحه حاوی رزین مایع به طور مداوم حرکت می کند که باعث می شود

 

CDLP & CLIP: Continuous Liquid Interface Production

CDLP
حدف شدن
CDLP

تاریخچه :

ثبت اختراعات و علائم تجاری

CLIP ، در زمان ثبت اختراع اولیه ، مخفف چاپ مایع Interphase Continuous Liquid ، که در دو اختراع ثبت شده است ، با عنوان “چاپ interphase مایع مداوم” و “روش و دستگاه برای ساخت سه بعدی با خوراک از طریق حامل” توصیف شده است.
هر دو حق ثبت اختراع در تاریخ 10 فوریه 2014 توسط EiPi Systems ، Inc به عنوان متقاضی با افراد زیر تحت عنوان “مخترعین” ثبت شد: جوزف دی اسیمون ، الكساندر ارموشكین ، نیكیتا ارموشكین و ادوارد تی ساموولسكی.

طبق اطلاعات موجود در پایگاه داده دفتر وزیر امور خارجه كالیفرنیا ، كربن از تاریخ 6 سپتامبر 2014 ذکر شده است.

در 10 سپتامبر یک مارک تجاری برای مارک تجاری “CARBON3D” ثبت شد.

انتشار عمومی
مقاله ژورنالی با عنوان علمی در مورد یافته های گروه ها منتشر شد.
در سخنرانی TED در مارس 2015 ، DeSimone نمونه اولیه چاپگر 3D را با استفاده از فناوری CLIP نشان داد و در کمتر از 10 دقیقه ، 100 برابر سریعتر از سایر تکنیک های چاپ سه بعدی ، یک شیء نسبتاً پیچیده را تولید کرد.

DeSimone صحنه ای را در فیلم 1992 Terminator 2: Judgment ، که در آن ماشین T-1000 خود را از استخر فلزی اصلاح می کند ، عنوان کرد و الهام بخش توسعه این فناوری است.

پرینتر سه بعدی CLIP CDLP

پرینتر سه بعدی CLIP و CDLP با تکنولوژی پردازش نور مستقیم و پیوسته که از آن به عنوان سریع ترین پرینتر سه بعدی جهان یاد می شود، دقیقا مشابه همان پرینترهای سه بعدی DLP عمل کند، با این تفاوت که صفحه ساخت در این فناوری مداوم از پایینش شروع و به بالا حرکت می کند که باعث می شود سرعت ساخت بسیار بسیار بیشتر شود (24 برابر سریع تر از تمام پرینترهای رزینی ) زیرا دیگر لازم نیست که دستگاه بعد از چاپ هر لایه عمل جداسازی طی کند و قطعه را از تانک رزین جدا کند.

این روش پرینت دقت بالایی برای ساخت جزئیات دارد و علاوه بر این سطوح بسیار صاف ایجاد می کند چرا که دقت لایه سازی در راستای محور زد در پرینتر سه بعدی CLIP معادل 10 میکرون است به همین دلیل استفاده های وسیعی در صنایع جواهر سازی، دندان سازی، پزشکی و صنعتی دارد.

کمپانی کربن 3D این تکنولوژی را در انحصار خود دارد کمپانی CARBON 3D از آمریکا یکی از قدرت مند ترین توسعه دهندگان متریال رزین در جهان است.

این پرینتر ها با یک رزین مایع که به نور حساس است کار می­کنند به این صورت که رزین استفاده شده در این دستگاه وقتی در معرض نور فرابنفش قرار میگیرد به جامد تبدیل می­شود ولی وقتی که اکسیژن وجود داشته باشد این اتفاق نخواد افتاد.

در فناوری CLIP اشعه فرابنفش و اکسیژن در واقع گاز و ترمز ما هستند. با تاباندن اشعه به نقاط دلخواهمان رزین سخت می شود ولی اگر رزین در مجاورت اکسیژن قرار بگیرد دیگر جامد نخواهد شد.

CDLP
SLS lom

معایب :

فقط با رزین های شرکت کربن 3D راه اندازی میشود.

مزایا :

سرعت ساخت بسیار بسیار بیشتر است ،(24 برابر سریع تر ) به خاطر حرکت مداوم ، زیرا دیگر لازم نیست که دستگاه بعد از چاپ هر لایه متوقف شود تا قطعه را از صفحه ساخت جدا کند.

این روش پرینت دقت بالایی برای ساخت جزئیات دارد و علاوه بر این سطوح بسیار صاف و یکنواختی ایجاد می کند چرا که دقت لایه سازی در راستای محور زد در تکنولوژی CLIP میکرون 10 است

رزین استاندارد، محکم(تاف)، انعطاف پذیر، شفاف و قابل قالبگیری

استفاده از مواد پلی اورتان در گرید های مهندسی

زمان ساخت بسیار سریعتر از دیگر تکنولوژی های

تولید مدل با سطح کیفیت بالا

انواع متریال و مواد رزین با خواص مکانیکی گسترده

تکنولوژی شرکت کربن به شما اجازه می دهد تا طرح های غیر ممکن، پیچیده و ترکیبی را که توسط فرایندهای ماشینکاری و قالب سازی قابل دستیابی نبود را تولید نمایید.

کاربرد :

به خاطر دقت 10 میکرون در صنایع جواهر سازی، دندان سازی، پزشکی و صنعتی دارد.

از محدودیت های این روش سایز کوچک و استحکام کم قطعات چاپ شده و ناتوانی در تولید مدلهای تمام پر می باشد.

از کمپانی های پیشرو در این تکنولوژی که این تکنولوژی را در انحصار خود دارد کمپانی 3D CARBON از آمریکا است

SLA

SLA

SLA

Binder Jet

BINDER

CLIP

CDLP

DLP

DLP

LOM

LOM

MULTI JET FUSION

mjf

EBM

EBM

POLY JET

POLYJET

SLM

SLM

SLS​

SLS

NPJ

NPJ

FDM

Fused deposition modeling