6/ خوراک اولیه پرینتر سه بعدی چیست ؟

6 خوراک اولیه پرینتر سه بعدی چیست ؟

رزین سرامیکی & ceramic resin

خلاصه

رزین های سرامیکی رزین های ترکیبی هستند که توسط شیشه یا دیگر ذرات سرامیکی پر شده اند ، این رزین ها قطعاتی سفت و سخت ، با سطح کاملا صیقلی تولید می کنند.
پایداری حرارتی و مقاومت حرارتی بالایی دارند. (دمای تغییرشکل این رزین ها در نیروی ۰.۴۵مگاپاسکال حدود ۸۸درجه است.). این رزین ها مدول الاستیسیته بالایی داشته و نسبت به دیگر رزین های SLA بادوام تر هستند.


رزین سرامیکی
60%رزین سرامیکی

برای پرینت سه بعدی قطعاتی با دیواره های نازک(حداقل ضخامت دیواره ۱۰۰میکرون) و جزئیات ریز مناسب است.
پرینتر SLA DLP 

یکی از کاربردهای اصلی این رزین در ساخت طلا و جواهر در تیراژ است. این رزین با مقاومت و دقت بسیار مناسبی که دارد می تواند قطعاتی دقیق و ایده آل برای لاستیک گیری تولید کند. پس از لاستیک گیری از قطعه، می توان پروسه ریخته گری را با قالب به دست آمده انجام داد و محصولات قابل عرضه در بازار از جنس طلا، نقره و یا برنز تولید کرد.   

در حال حاضر بیشتر حجم ساخت طلا و جواهر بازار با استفاده از پرینترهای سه بعدی تولید می شوند. برای ساخت این قالب ها در تعداد از رزین سرامیکی استفاده شده و برای ساخت تکی آنها از رزین ریخته گری مستقیم استفاده می شود.

قوانین طراحی :

رزین سرامیک از نظر وزنی از بقیه رزین ها سنگین تر است و شکننده تر است (به رنگ سبز ) قبل از پخت . از طرفی به ساپورت های بیشتری نیز نیاز دارد.

تمامی قطعات دچار (shrinkage) میشوند به اصطلاح ضریب اب گرفتگی کمتری دارد یعنی از مقدار اصلی خود کمتر میشوند. برای حل این موضوع تمامی قطعات باید قبل از پرینت مقیاس 1.1 داده شود .

مزایا :

  • سختی بالا
  • مناسب برای قطعاتی با جزئیات بالا
  • مقاومت حرارتی نسبتا خوب

معایب :

  • شکننده
  • مقاومت پایین در برابر ضربه

کاربرد :
ایده آل برای: قالب ها و ماشینکاری ، لاستیک گیری و ریخته گری، تجهیزات نوری، محفظه های قطعات الکتریکی و قطعات خودرو