8/ خوراک اولیه پرینتر سه بعدی چیست ؟

8 خوراک اولیه پرینتر سه بعدی چیست ؟

رزین پزشکی و دندان پزشکی

خلاصه

رزین دندان پزشکی : هرسال میلیون ها نفر از بزرگسالان و کودکان ایمپلنت های دندانی انجام میدهند. این ایمپلنت ها به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. اغلب مردم با مشکلات دندانی یا به دلایل ارثی یا زیبایی شناختی رو برو بوده و دریافت کننده این گونه ایمپلنت ها هستند.
اکثر دندانپزشکان مدرن به روش گرفتن یک قالب فیزیکی برای ایجاد پروتزهای دندانی یا دندان مصنوعی عمل میکنند. با این حال پرینترهای سه بعدی میتوانند راه سریع تر و کارآمد و مقرون به صرفه برای افرادی باشند که ایمپلنت های دندانی را دریافت میکنند.


رزین دندان پزشکی
80%رزین دندان پزشکی

دندانپزشکان هنگام ساخت ایمپلت های دندانی و قطعات، قالب های خاصی را میسازند. در حالی که این فرآیند کاملا صحیح است. اما اغلب بسیار وقت گیر است. در بسیاری از موارد بیمار باید یک تا دو هفته صبر کند تا ایمپلت دندانی خود را دریافت کند.

پرینترهای سه بعدی دندانسازی و پزشکی می توانند راه عالی برای کاهش هزینه ها، اطمینان از صحت قطعه و راهی برای بهبود تجربه بیمار شوند. یک بیمار میتواند قطعات ایمپلنت دندانی خود را کمتر از چند ساعت دریافت کند.

کدام تکنولوژی های پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی و دندانسازی کاربردی هستند ؟

پرینترهای سه بعدی رزینی : پرینت قطعات دندانی پلیمری در این بخش تکنولوژی های DLP صنعتی و MSLA و SLA و CLIP بسیار کاربردی هستند.

پرینترهای سه بعدی فلزات :  پرینت مستقیم بخش های فلزی در مورد این تکنولوژی ها بیشتر میتوان کاربرد در پزشکی را نام برد. تکنولوژی های SLM و DMLS و EBM در پزشکی بسیار کاربردی هستند.

برای درک بهتر از روش های پرینت و انواع پرینتر سه بعدی می توانید صفحه مرتبط را مطالعه نمایید. اینجا کلیک کنید.

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

دندانپزشکی دیجیتال می تواند به عنوان وسیع تر، یعنی دیگر تکنولوژی های دندان پزشکی و یا دستگاه هایی که دارای اجزای دیجیتالی یا کنترل کامپیوتری هستند تعریف شود. این تعریف وسیع می تواند از قسمت های رایج ترین دندانپزشکی دیجیتال – CAD / CAM (طراحی کامپیوتری / تولید کامپیوتری) باشد.

چالش قالب دندانسازی سنتی !؟

پرینتر سه بعدی میتواند یک قالب دندان را به چالش بکشد در بسیاری از موارد پس از ریختن یک قطعه یک قالب باید به بخش های کوچک تقسیم شود. با یک پرینتر سه بعدی تمام قطعات کامل دندانی به سرعت و آسانی ساخته می شوند، همینطور قبل از چاپ میتوانید مواردی را که باعث بهبود میشود را رعایت کنید پس با استفاده از طراحی کامپیوتری CAD ، یک تکنسین میتواند به سرعت و به آسانی یک قطعه دندانی را بررسی کند تا اطمینان حاصل شود که برای بیمار مناسب باشد.

ارتودنسی نامرئی در دندانپزشکی چیست ؟

یک پرینتر سه بعدی پزشکی میتواند راهی عالی برای ارتودنسی نامرئی باشد. با یک مجموعه از پلاگین های نامرئی یک بیمار فرم های پلاستیکی کوچکی را که برای دندان هایش مناسب است دریافت می کند. پروسه اینگونه است که قطعات دارای تغییرات اندکی هستند و استفاده از انها در بلند مدت، می تواند سبب تغییر موقعیت دندان ها در فرد شود. پس یک چاپکر سه بعدی دندانپزشکی می تواند باعث کاهش هزینه ها و زمان و سبب کسب تجربه بهتر در روند دندان پزشکی باشد.

ارتودنسی نامرئی به صورت وکیوم یا پرس و غیر مستقیم چیست ؟

قطعه دندانی پرینت شده و در دستگاه وکیوم یا پرس قرار می گیرد سپس از مدل دندانی با استفاده از یک ورق ABS شفاف یک قطعه مناسب ساخته میشود در این روش مدل توسط پرینتر سه بعدی تولید شده است اما قطعه دندانی به روش وکیوم یا پرس تولید شده است.

ارتودنسی نامرئی به صورت مستقیم چیست ؟

قطعات دندانی مناسب برای ارتودنسی بدون (هیچ روش کمکی) به صورت مستقیم به وسیله پرینتر سه بعدی تولید و توسط پزشک به بیمار داده می شوند.

مزایا:

تجهیزات کمتر و پروسه کمتر

تحویل سریع تر موضوع

دقت بالاتر به نسبت روش وکیوم و پرس

پرینت سه بعدی دندان مصنوعی به صورت مسقیم بدون قالب گیری، آیا ممکن است؟!

میتوانید فیلم های درج شده در این بخش را ببینید.

شرکت کربن 3D با استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی DLP و پیوسته میتواند دندان مصنوعی را به صورت مستقیم تولید نماید. رزین های مخصوص برای پرینت سه بعدی مستقیم دندان مصنوعی دارای تایید FDA  هستند. و در ایران نیز نمونه های آلمانی و آمریکایی این رزین موجود است.

قطعات رزینی سفارشی سازی شده ویژه پزشکی (زیست سازگار کلاس ۱) :

رزین های بیوکامپتیبل یا زیست سازگار کلاس می توانند برای ساخت ابزار پزشکی سفارشی مثل راهنماهای جراحی استفاده شوند.(سرجیکال گاید) قطعاتی که با رزین پرینت سه بعدی می شوند می توانند برای استفاده مستقیم در اتاق جراحی با استفاده از بخار استرلیزه شوند.

مثبت

 • دقت بالا
 • سطح صیقلی
 • زیست سازگار کلاس ۱ برای استفاده کوتاه مدت

منفی

 • مقاومت متوسط در برابر سایش و ترک.

کاربرد
ابزارهای کمکی جراحی.

رزین بلند مدت زیست سازگار دندانپزشکی (زیست سازگار کلاس ۲a)

این رزین ها ویژه ساخت ابزار برای استفاده بلندمدت دندانپزشکی ساخته شده اند. رزین های زیست سازگار کلاس IIa می توانند تا یک سال در تماس با بدن انسان باشند.

مقاومت بالای این رزین ها در برابر سایش و ترک خوردگی آنها را به متریال های مناسبی برای تولید اسپلینت و نگهدارنده های سفارشی تبدیل می کند.

مثبت

 • دقت بالا
 • مقاومت بالا در برابر سایش و ترک خوردگی
 • زیست سازگار کلاس II

منفی

 • هزینه بالا

کاربرد
کاربردهای پزشکی بلندمدت، قطعات پزشکی مقاوم در برابر سایش و ترک خوردگی، اسپلینت و نگهدارنده(ریتینر) ها.

زیست سازگاری کلاس یک و کلاس 2A چه تفاوتی دارند؟

 • دستگاه های غیرتهاجمی که در تماس با پوست سالم قرار می گیرند.
 • ابزارهایی برای استفاده موقت یا کوتاه مدت داخل دهان، کانال گوش و یا بینی.
 • ابزارهای جراحی با قابلیت استفاده مجدد.

کاربرد زیست سازگاری کلاس 2A

 • دستگاه هایی که در تماس با ترشحات بدن یا زخم های باز قرار می گیرند.
 • دستگاه هایی که برای مدیریت، حذف و انتقال مواد به بیرون یا درون بدن انسان استفاده می شوند.
 • دستگاه های موقتی تهاجمی، مثل ادوات تهاجمی جراحی.
 • دستگاه های ایمپلنت داخل دندان برای استفاده بلند مدت.