DLP Digital Light Projector 4

Digital Light Projector

 

خلاصه

تکنولوژی DLP پردازش دیجیتال نور
تکنولوژی DLP یکی از قدیمی ترین تکنولوژی های نمونه سازی سریع می باشد. در این تکنولوژی از نوعی رزین (فتوپلیمر) به عنوان مواد اولیه و از یک منبع نور برای خشک کردن رزین استفاده می شود.

 

DLP

پرینتر سه بعدی DLP
قسمت اول
50%

DLP

تاریخچه :

پردازش دیجیتالی نور (DLP) مجموعه ای از چیپست ها مبتنی بر فناوری نوری میکرومکانیکی نوری است ،که از یک دستگاه میکرومایرال دیجیتال استفاده می کند.

این ابتدا در سال 1987 توسط لری هورنبک از تگزاس سازها ساخته شد.

در حالی که دستگاه تصویربرداری DLP توسط Texas Instruments اختراع شده بود ، اولین پروژکتور مبتنی بر DLP توسط Digital Projection Ltd در سال 1997 معرفی شد.

دیجیتال پروژکتور و تگزاس سازها هر دو جوایز Emmy را در سال 1998 برای فناوری پروژکتور DLP دریافت کردند.

DLP در انواع برنامه های نمایش از نمایشگرهای استاتیک سنتی گرفته تا نمایشگرهای تعاملی و همچنین برنامه های جاسازی شده غیر سنتی از جمله کاربردهای پزشکی ، امنیتی و صنعتی استفاده می شود.

DLP
یک نمونه دستگاه DLP

پرینتر سه بعدی DLP چیست ؟

تکنولوژی DLP پردازش دیجیتال نور

در این تکنولوژی از نوعی رزین (فتوپلیمر) به عنوان مواد اولیه و از یک منبع نور برای خشک کردن رزین استفاده می شود. این فناوری شبیه به پروسه استریولیتوگرافی در پرینت سه‌بعدی است که با فوتوپلیمر کار می‌کند. تفاوت عمده این دو روش در منبع تابش پرتو آنهاست.

در DLP از یک منبع نور معمولی استفاده می‌شود به همراه یک صفحه LCD DMD که تمام سطح مخزن حاوی رزین فوتوپلیمر را در یک لحظه تحت تأثیر قرار می‌دهد و در واقع هر لایه را در یک لحظه می‌سازد و به همین دلیل عموماً از تکنولوژی استریولیتوگرافی سریع‌تر است.

کاربرد :

متریال و مواد اولیه مورد استفاده در این تکنولوژی از جنس مایع و رزین میباشد و از انواع آن میتوان به رزین قالبسازی، رزین صنعتی، رزین دندانسازی، رزین پزشکی و رزین wax اشاره کرد

در صنعت دندانپزشکی پرینتر سه بعدی در پروتزهای دندانی ، ارتودنستی و جراحی فک و دندان استفاده های زیادی دارد

در طلا سازی پرینتر سه بعدی DLP در ساخت طلا قالب گیری پلاستیک و مستقیم طلا استفاده میشود. و برخی از صنایع که از نمونه پرینت شده به عنوان نمونه ای که در قالب گچی یا سرامیکی قرار می گیرد استفاده می شود.

DLP GIF
نمونه کار dlp

Previous
Next
SLS lom

معایب

همانند استریولیتوگرافی فناوری DLP قطعاتی با دقت بالا و رزولوشن بسیار عالی می‌سازد و اما مشکلات مشابه آن را نیز دارد، مانند نیاز به ساختار حمایتی و نیاز به پرداخت بعد از اتمام پرینت.

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی DLP

در حال حاضر در ایران تولید خوبی ندارند یعنی اینکه رزینهایی که در ایران تولید میشوند کیفیت بالایی ندارند

در صورت اینکه کیفیت بالایی داشته باشند از لحاظ قیمت با مشابه خارجی فرق زیادی ندارند

که همین امر باعث میشود که رزینهای پرینتر سه بعدی تولید داخل از استقبال خوبی برخوردار نباشند و رزینهای خارجی بیشتر مورد استقبال واقع شوند

از بهترین شرکتهای تولید کننده ی رزین در دنیا میتوان به شرکت fun to do و شرکت 3d system اشاره کرد و بهترین برند رزین که توسط اکثر شرکتها تولید میشود میتوان به رزین ec500 که مختص قالبگیری میباشد اشاره کرد .

مزایا

دقت بسیار بالا در ساخت (حداکثر 5 میکرومتر )

سرعت بالای تولید نمونه اولیه

استفاده از رزین هایی که قابلیت casting دارند ( مورد استفاده در صنعت ریخته گری دقیق )

صافی سطح بسیار بالا

مواد مصرفی پرینتر های DLP

عمق کمی در مخزن مواد، رزین کستبل مورد نیاز می باسد که این خود باعث تسهیل در روند تولید و به طور کلی پایین آوردن هزینه و کاهش ضایعات تولید است.

نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که تکنولوژی fdm میتواند حداکثر دقت 100 میکرون را در قطعه مورد نظر پیاده سازی کند چون متریال جامدی که در آن استفاده میشود (pla یا abs و یا …) نمیتواند دقت بیشتری را بدهد پس در تکنولوژی DLP که دقت در آن به 5 میکرون میرسد نوع مواد اولیه عوض شده و به مایع تبدیل میشود

مواد اولیه در پرینترهای سه بعدی DLP رزین مایع میباشد که این ماده میتواند قطعات را با دقت بسیار بالا بسته به نوع دستگاه DLP تا 5 میکرون چاپ نماید.

SLA

SLA

Binder Jet

BINDER

CLIP

CDLP

DLP

DLP

LOM

LOM

MULTI JET FUSION

mjf

EBM

EBM

POLY JET

POLYJET

SLM

SLM

SLS​

SLS

NPJ

NPJ

FDM

Fused deposition modeling