5/ سوراخکاری (drilling)

سوراخ کاری (یکی از دیگر از فرایند های ساخت کاهشی)

خلاصه

سوراخکاری (به انگلیسی: Drilling) نوعی فرایند برش است که با استفاده از مته یک سوراخی با مقطع دایره‌ای روی قطعات ایجاد می‌شود. مته نوعی ابزار برش است که از مقاطع مختلف تشکیل شده که با سرعت گردش می‌کند. در اثر پیشروی، لبه‌های مته نیروی زیادی به قطعه وارد کرده و سوراخکاری انجام می گردد.

Drilling

سوراخکاری (به انگلیسی: Drilling) نوعی فرایند برش است که با استفاده از مته یک سوراخی با مقطع دایره‌ای روی قطعات ایجاد می‌شود. مته نوعی ابزار برش است که از مقاطع مختلف تشکیل شده که با سرعت گردش می‌کند. در اثر پیشروی، لبه‌های مته نیروی زیادی به قطعه وارد کرده و سوراخکاری انجام می گردد. حرکت برشی اولیه، چرخش مته است.
در حالیکه پیشروی، حرکت مته در امتداد محور دوران آن به درون قطعه کار می‌باشد.

مته‌های مارپیچ دارای دو لبه برشی است که روی هر کدام از این دامنه‌ها یک لبه قرار دارد. برای فرایند سوراخ کاری نرخ براده برداری به سادگی برابر حاصلضرب مساحت سطح مقطع سوراخ مته کاری شده در نرخ پیشروی مته است.

معمولاً مته‌های مارپیچ برای سوراخ‌هایی با طول کمتر از پنج برابر قطر مناسب است. برای طول‌های بیشتر، برداشتن هم‌زمان براده‌ها باعث بالا رفتن آن‌ها از خیاره می‌شود و رساندن روانکار به پایین قطعه مشکل خواهد بود.
مته‌هایی که مختص سوراخ کاری سوراخ‌های عمیق هستند، غالباً دارای سوراخ‌های داخلی اند که با محور مته هم محور بوده به‌طوری‌که روانکار می‌تواند به لبه‌های برشی پمپ شود.

driling

روش های سوراخ کاری

سوراخ کاری کاملا مستقیم بدون ابزار کمکی کار سختی است و نیاز به تجربه بسیار بالایی دارد. در مطلب امروز سه نکته و راهکار به شما آموزش داده می‌شود تا به کمک آن بدون نیاز به ابزار کمکی سوراخ هایی کاملا راست و مستقیم ایجاد کنید. 

اگر شما همواره در حال تلاش برای ایجاد یک سوراخ کاملا عمود در یک قطعه چوبی هستید و همیشه نتیجه تلاشتان نا ناامیدکننده بوده یکی از راه‌های زیر را امتحان کنید.

یک : سوراخ کاری به روش انعکاس تصویر

 • یک سی دی قدیمی که در اطرافتان افتاده رو بردارید.
 • طوری که سمت لیبل و برچسب آن به روی قطعه شما باشد سی دی را روی صفحه قرار دهید.
 • مرکز آن را با مرکز سوراخی که می‌خواهید ایجاد کنید تنظیم کنید.
 • حال  را در حالی که در اطراف آن سی دی قرار گرفته است روی قطعه بگذارید.
 • همان طور که می‌بینید تصویر مته در سی دی مشخص است.
 • حال فقط کافی است موقعیت مته را در یک خط مستقیم با انعکاس آن نگه دارید.

دو : سوراخ کاری به روش راهنما

 • دو تکه تخته بدون استفاده را برداشته و طوری به هم بچسبانید که زاویه بین آنها ۹۰ درجه باشد.
 • نکته خیلی مهم این است که تمام زوایا در این دو تکه چوب باید ۹۰ درجه باشد در غیر این صورت به کلی وقت خود را به هدر داده اید.
 • موقعیت سوراخ را در گوشه تخته‌ها تنظیم کنید.
 • طوری که مته در گوشه تخته‌ها قرار گرفته اقدام به سوراخ کاری کنید.
 • تخته­ها به عنوان راهنما برای مته عمل کرده و باعث می‌شود سوراخی مستقیم زده شود.

سه : سوراخ کاری به کمک ابزار کمکی

دقیق‌ترین راه برای ایجاد سوراخ کاملا مستقیم، استفاده از ابزارهای کمکی سوراخ کاری است. پیش از این در دو مطلب در مورد ابزارک ­های تبدیل دریل به یک ابزار پیشرفته صحبت کرده بودیم و تعدادی ابزارک را در این مورد به شما معرفی کرده بودیم. به این روش دست شما برای ایجاد سوراخ ­های مستقیم با هر زاویه‌ای نسبت به سطح باز است.

logo instagram
https://t.me/print3d98/23