چاپ فیبرکربن با پرینتر های 3 بعدی

چاپ فیبرکربن با پرینتر های 3 بعدی

5.
FIBER CARBON & NYLON

 

خلاصه

فیلامنت فیبر کربن
با اضافه کردن میکرو فیبر کربن به نایلون می‌توان به فیلامنتی دست پیدا کرد که قابلیت پرینت قطعاتی با سختی بالا، مقاوت در برابر ضربه بالا و مقاومت بسیار بالا در برابر کشش ساخت

 

فیلامنت فیبر کربنتاریخچه :

مطابق گفته 3Dynamic Systems ، این شرکت جرأت استفاده از فیلامنت های فیبر کربن چاپ سه بعدی را به واسطه ساخت سازه های فضایی در شروع سال 2014 به خود داد ، پیرو این مسأله ، شرکت های پرینتر سه بعدی باید متوجه میشدند که به چه سمتی میروند ، آنها اکنون به سازندگان ، فیلامنت هایی را برای استفاده در پرینترهای سه بعدی FDM خودشان پیشنهاد می کنند .

قطعاتی که با استفاده از این فیلامنت پرینت شده اند با ترکیب فیبرکربن و پلیمر تقویت شده که گفته می شود سختی و استحکام زیادی به آن میبخشد.
این فیلامنت مرکب ، همانطور که شرکت توضیح می دهد ، از پلیمر ساخته شده است که این پلیمر شامل تعدادی فیبر کربن با قطر نازک و طول های متفاوت است .

این نوار های کوتاه ، که به اندازه کافی کوچک هستند ، از طریق نازل از پرینتر سه بعدی FDM بیرون می آیند ، که با افزودن یک لایه دیگر به استحکام ترکیب پلیمر افزوده می شود ، که به اندازه کافی باعث تقویت قسمت های مختلف چاپ سه بعدی می شود، به خصوص وقتی بعد از چاپ، آن را در اتاق سردی قرار دهیم.

دکتر توماس ، کسی که پلیمر های ترکیبی را طراحی کرده است ، میگوید : « ما به دقت فیبر کربن ها را با پلیمر مخصوصی ترکیب کردیم و سپس بهبودش دادیم که بعد از آن ، این ترکیب از یک فیلامنت 1.75 میلی متری خارج شد ، پس از آن در آب سرد قرار داده شد ، خشک و متراکم شد و نتیجه آن برش داده شد.

چسبندگی اجزاء فیلامنت استثنائی است

اگر شما درباره ی اینکه چه چیزهایی را می توانید با استفاده از فیلامنت های ترکیبی و دینامیکی فیبر کربنی تولید کنید ، نگران هستید، باید گفت این فیلامنت همه کاره می تواند در تولید قسمتهای مختلفی از :

چرخ دوچرخه و ابزار مورد نیاز کار و … استفاده شود. این مواد اولیه می تواند برای تولید اجزاء با کیفیت پایین ، قالب تولیدات و همچنین ساخت هر شکلی از اجزاء مختلف استفاده شود.

فعالیت های این شرکت پرینتر سه بعدی آمریکایی با فیلامنت های فیبر کربنی متوقف نمی شود ، آنها برنامه ی استفاده از فیلامنت های بتنی را در سال 2017 دارند ، بدین وسیله ، تولید کنندگان قادر می شوند قسمتها و ساختار هایی را به وسیله این فیلامنت چاپ سه بعدی کنند ، گفته میشود این قسمتها در داخل آب داغ قرار می گیرند، بهبود بخشیده میشوند و سپس مثل یک صخره ی سنگی سخت میشوند.

کارهای سخت نیازمند مواد سخت

نایلون ایکس یک ماده‌ی حرفه‌ای سطح مهندسیست که از مخلوط کردن نایلون با پودر فیبر کربن به دست آمده است (۲۰ درصد فیبر کربن).

از این ماده برای پرینت قطعاتی استفاده می‌شود که هدف فراتر از مدل ‌سازیست و می‌توان از آن برای ساخت قطعاتی استفاده کرد که میتواند به طور مستقیم مورد استفاده قرار گیرد.

با استفاده از فیلامنت فیبر کربن میتوان به قطعاتی با متریال غیرقابل باور دست یافت.

به دلیل دقت بالای فیلامنت فیبر کربن می‌توان آن را جایگزین خوبی برای آلومینیوم در صنعت دانست.

فیلامنت فیبر کربن به راحتی می‌تواند با پرینترهای سه بعدی FDM پرینت شود در مقابل آلومینیوم باید توسط سی ان سی ماشین کاری شود.

نایلون ایکس پاسخ مناسبی برای کسانی است که نیازمند قدرت و کیفیت بالایی هستند.

از پرینت تا تولید

  • دمای پرینت : ۲۵۰ الی ۲۶۵ درجه سانتی گراد + نیازی به میز گرم هم نداشته باشد
  • سرعت پرینت : ۲۵ میلی متر بر ثانیه الی ۳۵ میلی متر بر ثانیه
  • دمای پلتفرم چاپ : ۶۰ الی ۶۵ درجه‌ی سانتی گراد با چسب PVA

مزایا :

با وجود رنگ سیاه قطعه پرینت شده، نایلون ایکس نیاز کمتری به پرداخت پرینت دارد.
به همین خاطر قطعات پرینت شده بدون نیاز به پولیش کاری، سمباده کشی، سند بلاست یا حمام آسیتون میتواند مستقیما در تولید مورد استفاده قرار گیرد.

معایب :

با آزمایش مکانیکی ، این پلیمر ها خواهند شکست به جا اینکه ورقه ورقه بشوند .
چیزی که باید در نظر گرفت این است که هنگامی که شما از فیلامنت های فیبر کربنی استفاده میکنید ، کیفیت نازل پرینت سه بعدی است ، که باید در برابر سایش فیلامنت مقاوم باشد مقاومت نازل ممکن است در هنگام فعالیت فیلامنت پایین بیاید.

black panther
فیلامنت فیبر کربن