5/ خوراک اولیه پرینتر سه بعدی چیست ؟

5 خوراک اولیه پرینتر سه بعدی چیست ؟

رزین طلا و ریخته گری Gold Resin قسمت پنجم

خلاصه

رزین طلا و ریخته گری : این متریال امکان پرینت سه بعدی قطعات با جزئیات دقیق و سطح کاملا صیقلی را فراهم می کند. ویژگی اصلی این رزین ها تبخیر کامل آنها در دمای کوره است.
رزین ریخته گری دقیق امکان تولید قطعات طلا و نقره را به طور مستقیم از مدل سه بعدی فراهم می کند.


رزین طلا و ریخته گری
50%
رزین طلا و جواهر
ساخت طلا و جواهرآلات با پیچیده ترین جزئیات و دیواره های بسیار نازک با استفاده از رزین طلا و ریخته گری مستقیم امکان پذیر شده است.رزین پخت UV را میتوان انقلابی در صنعت مواد پخت شونده پلیمری دانست.

چاپ طلا جواهر 3dpirnt98

رزین طلا و ریخته گری

قطعه پرینت سه بعدی شده به عنوان قالب ریخته گری مستقیم و یا لاستیک گیری استفاده شده و در پروسه ریخته گری تبخیر می شود و اثری از خود به جای نمی گذارد.

رزین ریخته گری دقیق برای ساخت طلا و جواهر و قطعات ریز با جزئیات بالا یک متریال ایده آل است.

استفاده از این رزین یکی از مراحل بسیار زمان بر طلاسازی  ساخت قالب و لاستیک گیری را حذف می کند و سرعت رسیدن به یک محصول نهایی طلا و جواهر را بالا می برد.

امروزه پخت فیلم های نازک پلیمری از طریق تابش پرتو UV یا فرابنفش در کاربردهای متفاوتی همچون لاک، رنگ، کف پوش‌ها، جوهرهای چاپ، طلاسازی و از همه مهمتر در ساخت قطعات توسط پرینترهای سه بعدی بسیار گسترش یافته است. 

استفاده از پرینتر های سه بعدی در صنعت بسیار رشد فزاینده‌ای داشته است، در این راستا فعالان صنعت طلا و جواهر به علت دقت بالای روش پرینت سه بعدی DLP، توسط این روش می توانند جواهرات سبک و زیبایی را خلق کنند.

ماده مصرفی در این صنعت رزین های پلیمری با قابلیت پخت نوری می باشند. این رزین ها در انواع مختلفی در بازار موجود هستند.

 ویسکوزیته رزین های ریخته گری صنعت جواهرات باید به گونه ای باشد که قطعات ظریف با حداقل وزن حاصل شود.

به همین علت رزین MC800 با حداقل ویسکوزیته جهت پرینت قطعات باکیفیت تهیه شده است.

در رزین‌های MC800 زمان پخت هر لایه با ۳۰  تا ۵۰ درصد کاهش تا ۴ ثانیه کاهش خواهد داشت.

رزین‌های مرسوم در بازار مانند رزین EC500 زمان پخت هر لایه با توجه به نوع دستگاه پرینتر سه بعدی حدود ۶ ثانیه می باشد.

مزایا :

  • رزین های طلاسازی مورد استفاده در پرینتر های سه بعدی فاقد خاکستر بوده به همین علت موجب کیفیت عالی قطعات ریخته گری می‌شوند.
  • با توجه به اهمیت زمان در تولید انگشتر رزینی، هر چه زمان پخت لایه ها کمتر باشد تولید سریعتر و اقتصادی تر خواهد بود.
  • تبخیر کامل در ریخته گری (خاکستر کمتر از ۰.۰۲%)
  • جزئیات بالا و دقیق

معایب :

  • مقاومت پایین در برابر سایش و ضربه
  • نیازمند پولیش و پرداخت پس از کندن ساپورت یا پس از ریخته گری

رزین شفاف ریخته گری Ditax-Wax

رزین شفاف ریخته گری Ditax-Wax  یک فوتو رزین اکونومی و اقتصادی و درعین حال با کیفیت ریخته گری استاندارد برای صنایع ریخته گری دقیق طلا و نقره ، ریخته گری مدلهای Wax-Up  برای فریم های PFM پروتزهای دندانی و ریخته گری دقیق در قطعات صنعت  می باشد.

این رزین توسط گروه Ditax در ایران Batching می شود و دارای پشتیبانی کامل در زمینه نحوه ریخته گری و تنظیمات مناسب برای کار با پرینتر های مختلف DLP و SLA می باشد.

طول موج تحت پوشش این رزین بین 360 الی 410 نانومتر می باشد.

این رزین در رنگ زرد شفاف موجود است.برای بررسی جزئیات قطعه، صافی سطح بهتر و نقطه  شروع تصعید پایین در حدود 250 درجه و در نتیجه صافی سطح بالاتر بعد از ریخته گری باعث شده است تا ریخته گران طلا و فلزات گرانبها از آن به عنوان یکی از محبوت ترین رزین ها برای صنعت طلاسازی استفاده کنند.

بسیاری از ریخته گران دقیق جهت ریخته گریDitax-Wax مانند موم رفتار می کنند که روش غلطی محسوب می شود.Ditax-Wax برای حذف کامل از داخل گچ نیاز به دمای حدودی 830 درجه دارد.همچنین Ditax-Wax برای اینکه کیفیت سطح خوبی در ریخته گری نشان دهد نیاز به Post Cure بعد از خروج از پرینتر با تابش نور فرابنفش بمدت 3 الی 9 ساعت دارد تا سطح آن کاملا یکدست کیور شود.

البته باید همواره پست کیور بعد از شستشوی دقیق مدل در حلال مناسب مانند الکل باشد. دقت کنید هیچگاه از الکل زرد برای شستشوی باقی مانده رزین پرینتر سه بعدی بر روی مدل پرینت شده استفاده نکنید. این الکل موجب تخریب سطح کار خواهد بود. هواره از الکل سفید با خلوص بالا برای شستشو استفاده کنید.

نحوه ریخته گری رزین پرینتر سه بعدی  Ditax-Wax

بسیاری از ریخته گران دقیق جهت ریخته گری   این رزین مانند موم رفتار می کنند که روش نادرستی محسوب می شود. این رزین برای حذف کامل از داخل گچ نیاز به دمای حدودی 830 درجه دارد.به دلیل اینکه بسیاری از کوره های حذف موم داخل ایران معمولا تا دمای 760 درجه ست شده است .بنابراین در دستوالعمل پروسه حذف رزین, سعی شده است با حداکثر در دمای 760 درجه این پروسه تنظیم گردد.همچنین Ditax-Wax برای اینکه کیفیت سطح خوبی در ریخته گری نشان دهد نیاز به Post Cure با تابش نور فرابنفش بمدت 3 الی 9 ساعت  دارد تا سطح آن کاملا یکدست کیور شود.

این رزین  قابلیت کیور شدن با نور طول موج بین 365 الی 410 نانومتر را دارا هست. بنابراین قابلیت استفاده در پرینتر های لامپی مبتنی بر لامپ های UHP در پروژکتورهای تجاری و یا لامپ LED را دارا می باشد.


پرینتر چاپ طلا