3/ هم راستا نبودن لایه ها

مشکلات چاپ سه بعدی هم راستا نبودن لایه ها

هم راستا نبودن لایه ها & Layer Shifting or Misalignment

 

خلاصه

چاپ نشدن تعدادی از لایه ها
در این حالت تعدادی فضای خالی در مدل ایجاد می شود به این دلیل که پرینتر تعدادی از لایه ها را بدون فیلامنت رها کرده است.

توضیحات کلی :

هم راستا نبودن لایه ها در پرینتر سه بعدی FDM

Layer Shifting

Misalignment

shifting

وقتی پرینتر سه بعدی شروع به کار میکند، مشکل ترازگذاری قابل تشخیص نیست ولی با گذشت مدتی از پرینت سه بعدی، با نگاه به کیفیت پایین مدل در حال چاپ، متوجه میشوید اشکالی در کار وجود دارد. وقتی از فاصله نزدیکتر به پرینت سه بعدی نگاه میکنید، میبینید که لایه ها آنطور که باید با هم ردیف نشده اند.

با بررسی ساپورتهای داخلی پرینت سه بعدی خواهید دید که بافت و ساختار آنها نیز از حالت عادی خارج شده است. وقتی مدل را از بستر ساخت پرینتر سه بعدی جدا میکنید و اطرافش را نگاه میکنید، میفهمید که مشکل در یک سمت قرار ایجاد شده است:

جلو به عقب یا چپ به راست. قسمت انتهایی پرینت سه بعدی در بالا هم خبر از بهم ریختگی لایه های فیلامنت میدهد و فقط قسمتی کوچک، حالت طبیعی لایه گذاری را طی کرده است.

علت این مشکل شبیه دو مقاله انحراف پرینت سه بعدی و بهم ریختگی لایه پرینت سه بعدی است که قبلا توضیح دادیم؛ پرینتر سه بعدی شما پس از مدتی احتیاج به بازبینی دارد: پولیها، بستها، مهره ها باید دوباره تنظیم و سفت شوند.

تا اینجا به بررسی هم راستا نبودن لایه ها پرداختیم.

بررسی میزان کشش تسمه های پرینتر سه بعدی:

با انگشت خود میزان کشش و مقاومت تسمه ها را بسنجید. اگر بدون مقاومت قابل قبولی پایین میروند، شل شدگی شدیدی دارند. در حالت استاندارد باید با فشار انگشت شما کمی پایین بروند ولی پس از آن در مقابل فشار بیشتر مقاومت کنند.

نابرابری میزان سفتی دو سمت تسمه های پرینترسه بعدی:

در یک چاپگر سه بعدی، تسمه حلقه ای کامل است که توسط پولیها به یگدیگر قلاب شده می ماند. گاهی اوقات بر اثر کارکرد زیاد،‌ پولی یک سمت شل میشود. معمولا سمت بالا نسبت به سمت پایین سفتر میماند (البته برعکس آن هم ممکن است). این عدم توازن پولی و تسمه ها مشکلات ترازگذاری نامناسب، جداشدگی و shifting را ایجاد خواهد کرد.

تعویض بست نگهدارنده تسمه های پرینتر سه بعدی:

باز هم به خاطر کارکرد طولانی مدت، نگهدارنده های تسمه در کناره ها و جلوی محورهای چاپگر سه بعدی شل شده یا از جای خود حرکت میکنند. بهتر است تعویض بستهای نگهدارنده تسمه ها همزمان با تنظیمات پولی محورها انجام گردد.

❌علت: هم راستا نبودن لایه ها
? پیچ و مهره دستگاه به درستی بسته نشده اند و در جای خود لق می زنند.?همچنین ممکن است یکی از میله های نگهدارنده در راستای z کج شده باشد.

✅راه حل: هم راستا نبودن لایه ها
در صورتی که پرینتر سه کاره شما با مشکل موازی نبودن لایه ها روبه رو شده است بهتر است راهکار ارائه شده در بخش زیر را امتحان کنید. مهره های دستگاه را چک کنید و آن ها را محکم کنید. مراقب باشید بیش اندازه مهره ها را سفت نکنید.میله های محور z را بررسی نمایید. در بسیاری از پرینترهای چندکاره این احتمال وجود دارد که محور ها کج شده باشند. شایان ذکر است صاف کردن یک محور کج، دقت مناسبی به شما نخواهد داد. از اینرو پیشنهاد می شود به کلی آن را تعویض کنید. اگه موارد بالا انجام شود از پدید هم راستا نبودن لایه ها جلوگیری میشود.

Layer-Shifting