PHP چیست ؟

PHP چیست؟ همه چیز درباره‌ی PHP و کاربرد آن

خلاصه

اگر شما هم با دنیای طراحی وب و برنامه نویسی وب آشنایی داشته باشید، حتما این سوالات برایتان پیش آمده است که PHP چیست؟ PHP چه کاربردی دارد؟ چطور میتوان با PHP کار کرد؟ منظور از اینکه PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است چیست ؟PHP چیست؟ یک معرفی کلی

در اینجا میخواهیم یک معرفی بسیار کلی از پی اچ پیداشته باشیم که بصورت مبتدی متوجه شویم که پی اچ پی چیست؟

 • PHP مخفف پی اچ پیHypertext Preprocessor است که پی اچ پی یک اسم خاص در آن می‌باشد.
 • پی اچ پییک زبان برنامه نویسی یا اسکریپت نویسی اپن سورس (Open Source) است. به این معنا که استفاده از پی اچ پی کاملا رایگان است و شما هیچ هزینه‌ای برای کار با آن پرداخت نمیکنید.
 • کدهای پی اچ پیباید روی یک سرور اجرا شوند. این سرور میتواند یک سرور واقعی باشد و یا سرور موجود در کامپیوتر شما (با استفاده از نرم افزارهایی مثل wamp یا xampp)
 • پی اچ پیدر بسیاری از سایت های بزرگ جهان استفاده شده و کاربردی جهانی دارد.

این مقدماتی بود که نیاز بود درباره‌ی پی اچ پی بدانیم تا بهتر بتوانیم به سوال پی اچ پی چیست؟ پاسخ دهیم. در ادامه میخواهیم بصورت ریز تر و جزئی تر به سوال پی اچ پی چیست؟ پاسخ دهیم.

PHP MYSQL

PHP دقیقا چه کار میکند؟

پی اچ پییک زبان برنامه نویسی است که میتوانیم با استفاده از آن اقدام به ساخت صفحات وب داینامیک (Dynamic) کنیم. درباره‌ی صفحات وب داینامیک در ادامه‌ی این مقاله صحبت خواهیم کرد.

با استفاده از پی اچ پیمیتوانیم سایت و اپلیکیشن های تحت وب قدرتمندی را برنامه نویسی کنیم. اگر بخواهیم ریزتر به سوال پی اچ پیچیست؟ پاسخ دهیم، باید بگوییم که پی اچ پیکارهای پشت صحنه را در صفحات وب انجام میدهد.

به این معنا که شما با استفاده از پی اچ پی نمیتوانید ظاهر سایت را تغییر دهید. پی اچ پییک زبان برنامه نویسی است که تاثیر مستقیمی روی ظاهر سایت ندارد. با استفاده از پی اچ پیشما میتوانید اطلاعات مختلف را از پایگاه داده بگیرید و به کاربر نشان دهید.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، درواقع پی اچ پییک زبان برنامه نویسی است که قدرت اصلی آن زمانی پدیدار میشود که با یک پایگاه داده یا Database ترکیب میشود. پی اچ پی میتواند اطلاعات را وارد دیتابیس کند و همینطور از آن اطلاعات مختلف را بخواند و به کاربر نشان دهد. شما با استفاده از پی اچ پیمیتوانید به یک دیتابیس وصل شوید و اطلاعات موجود در آن پایگاه داده، مثل مطلب، نظرات و… را به کاربرانتان نشان دهید.داینامیک و استاتیک یعنی چی؟

در ادامه‌ی پاسخ به سوال PHP چیست؟ میخواهیم درباره‌ی دو موضوع صفحات وب داینامیک (Dynamic) و استاتیک (Static) صحبت کنیم و خیلی ساده آن‌ها را توضیح دهیم.

فرض کنید که شما در سایت‌تان یک بخشی دارید که میخواهید آخرین اخبار شرکت خودتان را نمایش دهید. برای نمایش این اخبار، از ۲ روش میتوانید استفاده کنید:

روش اول: بصورت دستی وارد کدهای HTML سایت خودتان شوید و اخبار را در کدهای HTML بصورت دستی بنویسید.

روش دوم: اخبار را ابتدا وارد پایگاه داده یا دیتابیس بکنید و سپس با استفاده از یک زبان برنامه نویسی مثل PHP، آن اخبار را از دیتابیس بخوانید و به کاربران نشان دهید.

روش اول، یعنی زمانی که شما بصورت دستی اقدام به نوشتن اخبار در صفحات وب خود میکنید را روش Static میگویند و اصطلاحا میگویند که آن صفحه‌ی شما، یک صفحه‌ی وب استاتیک یا Static Web Page است.

اما وقتی که شما اطلاعات و کلا محتویات صفحه را از یک پایگاه داده میخوانید و به کاربران نشان میدهید، آن صفحه‌ی وب شما به یک صفحه‌ی وب داینامیک یا Dynamic Web Page تبدیل میشود.

اگر بخواهیم بگوییم که PHP چیست؟ میتوانیم بگوییم کار PHP این است که با گرفتن اطلاعات از پایگاه داده، صفحات وب داینامیک تولید کند.


MySQL چیست و چه ارتباطی با PHP دارد؟

اما در اینجا اگر بخواهیم یک تعریف خیلی کلی از MySQL بدهیم، میتوانیم بگوییم که MySQL یکی از پایگاه های داده‌ای است که PHP  میتواند با آن کار کند.

در واقع شما با استفاده از PHP میتوانید به پایگاه داده MySQL وصل شوید، اطلاعات را وارد آن کنید و همینطور اطلاعات وارد شده در گذشته‌ را از آن بخوانید و درصفحه وب‌تان نمایش دهید.رقیب های PHP

در دنیای برنامه نویسی سمت سرور، پی اچ پی  هیچوقت تنها نبوده است و همیشه رقیب های سرسختی را در کنار خود داشته است. یکی از اصلی ترین رقیب‌های پی اچ پیدر این سال‌ها، زبان برنامه نویسی ASP.NET بوده است و همیشه بین برنامه نویسان پی اچ پیو ASP یک بحث و جدال بزرگ است و هر دوی این گرو‌ها، میخواهند بگویند که زبان برنامه نویسی آن‌ها بهتر و حرفه‌ای تر است.

همینطور اگر بخواهیم به دیگر رقیب های پی اچ پیاشاره کنیم، میتوانیم JSP، ColdFusion, Perl و… را نیز نام ببریم. در آینده در یادیفای بصورت کامل میخواهیم یک بررسی کامل داشته باشیم که پی اچ پیبهتر است یا ASP؟ و آیا اصلا مقایسه‌ی این دو زبان برنامه نویسی کار درستی است یا خیر؟مزایای PHP

در ادامه‌ی پاسخ به سوال پی اچ پیچیست؟ میخواهیم دربا‌ره‌ی مزایای پی اچ پیصحبت کنیم و بگوییم که پی اچ پی به عنوان یک زبان برنامه نویسی سمت سرور، چه امکانات و مزایایی را به ما میدهد:

 • پی اچ پیمیتواند در پلتفرم های مختلفی مثل ویندوز، لینوکس، مکینتاش و… اجرا شود و این عالی است!
 • پی اچ پیبا تمام سرورهایی که امروزه استفاده میشود (مثل Apache و IIS) سازگاری کامل دارد.
 • پی اچ پیمیتواند انواع مختلفی از پایگاه‌های داده و دیتابیس ها ساپورت کند و با آن‌ها کار کند.
 • پی اچ پیکاملا رایگان و Open Source است و میتوانید از سایت رسمی آن به آدرس php.net آن‌را دانلود کنید.
 • کار با پی اچ پیساده است و برای برنامه نویسی با آن تنظیمات ابتدایی خاصی لازم نیست. فقط کافی است که یک سرور یا شبیه‌ساز سرور داشته باشید تا بتوانید با آن کدهای پی اچ پیخودتان را اجرا کنید و از دیدن نتیجه‌ی آن لذت ببرید.PHP چه کارهایی میتواند انجام دهد؟

حالا که داریم به سوال پی اچ پیچیست؟ پاسخ میدهیم، خوب است که کمی هم درباره‌ی کارهایی که پی اچ پیمیتواند انجام دهد صحبت کنیم. شما با استفاده از پی اچ پیمیتوانید انواع مختلفی از صفحات وب و وب اپلیکیشن ها را برنامه نویسی و اجرا کنید.

 • پی اچ پیمیتواند برای شما صفحات داینامیک تولید کند.
 • پی اچ پیمیتواند اطلاعات را به دیتابیس بفرستد، از دیتابیس اطلاعات را بخواند و همینطور اطلاعات موجود در دیتابیس را ویرایش یا حذف کند.
 • پی اچ پیمیتواند با فرم های HTML شما ارتباط برقرار کند و اطلاعات ورودی کاربران در فرم ها را پردازش کند و کارهای مدنظر شما را روی آ‌ن‌ها انجام دهد.
 • پی اچ پیبه شما امکان کار با Cookie ها و Session ها را میدهد.
 • پی اچ پیامکان رمزگذاری کردن اطلاعات حساس را دارد و این امکان نیز در آن تعبیه شده است.
 • با اسفتاده از پی اچ پیشما میتوانید فایل های txt, pdf, jpg و… تولید و ویرایش کنید و این یک امکان فوق العاده است که PHP در اختیار شما قرار میدهد.


برخی از سایت‌هایی که با PHP ساخته شده‌اند

اگر بخواهیم درباره‌ی سوال پی اچ پیچیست؟ بیشتر صحبت کنیم، خوب است که برخی از سایت‌هایی که از پی اچ پیقدرت گرفته‌اند را معرفی کنیم. در زیر لیست برخی از سایت های ایرانی و جهانی را میبینیم که از پی اچ پیاستفاده میکنند.

همانطور که در لیست بالا دیدید، قدرتمندترین وبسایت های ایران و جهان را نیز میشود با استفاده از زبان برنامه نویسی‌ای مثل PHP نیز نوشت و اجرا کرد (بر خلاف نظر بسیاری از برنامه نویسان که PHP را مناسب یک پروژه‌ی بزرگ نمیدانند!)


https://t.me/print3d98/23
میزان توصیه این مطلب به هوادارن
10/10
0
تعداد بازدید هفته اخیر