فیلامنت PLA

فیلامنت PLA

1.Poly Lactic Acid

 

خلاصه

PLA یک ترموپلاستیک زیست تخریب پذیر است که از منابع تجدیدپذیری مانند آرد ذرت، نیشکر و نشاسته مشتق گرفته می شود.

PLA

? دمای ذوب آن حدود 200 درجه سانتیگراد بوده.

? در انواع متنوع و با جلوه های متفاوت مثل PLA چوب ، PLA با نمای انواع فلزات ، PLA

? وقتی پرینت می شود بسیار سخت و محکم است ولی مقداری شکننده. آستانه ذوب آن در قیاس با ABS پایین تر است برای همین به گرم کردن میز کار پرینتر سه بعدی نیاز نیست ولی اگر گرم شود پرینت، کیفیت بهتری خواهد داشت

? ۴۸ ماه طول می کشد که پلاستیک PLA در آب تجزیه شود.

? از کاربردهای PLA می توان به پزشکی اشاره کرد. برای بخیه زدن و ایمپلنت های جراحی که دارای ویژگی است که میتواند اسید لاکتیک بدون اثر را در بدن تعدیل کند.

? اتصالات ایمپنلت های جراحی مانند پین ها ولوله ها که ظرف شش ماه تا دو سال در بدن انسان تجزیه می شوند.

? در ساخت لوازم یکبار مصرف ( قاشق و چنگال)، لوازم خانگی، مواد بهداشتی و حتی پوشک از PLA استفاده می کنند..

مزایا :

?قابل دسترس به صورت‌های خاص مانند رنگ‌­های درخشان در تاریکی (شب­تاب) و نیمه­ شفافی

?سریع­تر از ABS چاپ می­‌شوند و نیازی به بستر صفحه‌ی ساخت داغ ندارند.

?در سطح آماتور، فیلامنت PLA برای تولید گستره­‌ی کاملی از اقلام مصرفی عالی است.

? ماده ای است که انعطاف آن نسبت به ABS بیشتر بوده

? البته بیشترین مزیت این ماده منشا گیاهی و بوی نیم شیرین آن است. PLA وقتی که به درستی سرد میشود، سرعت بالایی در چاپ، ارتفاع لایه های کمتر و گوشه های چاپ شده تیزتری برای اشیای چاپ شده دارد.

? اگر به طور فعال سرد شود، می توان به راحتی گوشه های تیز را در این حالت چاپ کرد و نگرانی از بابت ترک یا پیچش نداشت. افزایش جریان هم میتواند منجر به اتصال قویتر بین لایه ها و قدرت قطعه چاپ شده شود.

? برای پرینت های پر جزئیات و دارای گوشه های تیز کاربردی است و به خاطر دمای پرینت پایینش پرینت آن راحت می باشد.

? دارای عوارض محیطی کمتر است و با بدن انسان نیز سازگاری بیشتری دارد.

? به دلیل نقطه ذوب پایین و اختلاف دمای کمتر با دمای محیط ، کارکردن با فیلامنت pla در پرینترهای سه بعدی ساده تر می باشد ولی قابلیت پرداخت کاری و سمباده کاری آن بسیار کم است.

? همچنین PLA در بسته بندی مواد غذایی نیز استفاده می شود.

? در رنگ های متنوعی وجود دارد و همچنین نیمه شفاف و کدر که البته مدل نیمه شفاف آن بسیار جالب است مخصوصا وقتی “در شب می درخشد”.

معایب :

?مستعد مسدود ­کردن نازل چاپگر

? در مقایسه با ABS خمیدگی کمتری برای قطعات دارد. به همین دلیل ممکن است با موفقیت بدون بستر گرم چاپ کند و به طور معمول از نوار آبی نقاشان به عنوان سطح چاپ بیشتر استفاده کند. اما از بین بردن کامل بستر گرم می تواند به پلاستیک امکان خمیدگی جزئی در قطعات بزرگ را بدهد

? در دمای بالا و زیر بار به راحتی تغییر شکل می دهد.

? متأسفانه در دمای 50 درجه سانتیگراد نرم می شود البته این مورد می تواند مزیت هم باشد وقتی شما می خواهید قسمت پرینت شده را جوش دهید، خم کنید یا تعمیر کنید. برای این کار می توانید آن را دوباره گرما دهید

های شفاف و نیمه شفاف و… موجود می باشند.

? برای آن هایی که می خواهند با PLA فنجان، بطری آب یا هر لوازم دیگری که با غذا و نوشیدنی در ارتباط است پرینت کنند این نکته قابل ذکر است که یادتان باشد رنگ های فیلامنت های PLA به اندازه خود PLA بی خطر نیست.

? زمان زیادی برای خنک شدن لازم دارد به جای صرف زمان برای سرد شدن از یک خنک کننده یا فن استفاده شود. در هنگام گرما بوی کمی تولید می کند برای همین در محیط کار با آن هود لازم نیست و برای کارکردن در خانه نیز امن است. PLA سمباده زده می شود و با رنگ های آکریلیک رنگی نیز می شود

? چسب زدن PLA مانند ABS به راحتی انجام نمی شود. برخی نیز برای چسب زدن به سراغ سیانوآکریلات (چسب های قوی تر) می روند اما آن مضرات خاص خودش را دارد مانند اینکه باید با دستکش و عینک مخصوص مصرف شود چون شدیدا چسبنده است به دست یا بدن بچسبد جداشدنش راحت نیست.

? PLA های نرم هم وجود دارند برای مصارفی که احتیاج به انعطاف زیادی است اما کار با آنها به شدت سخت است و تهیه آن ها نیز مشکل است.

مانند ABS رطوبت موجود در هوا را جذب می کند و حتی از ABS استعداد بیشتری در این زمینه دارد.

در چنین حالتی PLA بیشتر سفت می شود و پرینت کردن با آن مشکل است همچنین وقتی PLA خیس شود دمای بیشتری برای گرم کردن آن لازم است.

PLA COLOR