پسوند فایل step یا stp چیست ؟

پسوند فایل step یا stp چیست ؟

بدون شک یکی از پر مصرف ترین فایل های سه بعدی ، فایل های با پسوند STP چیست . چرا !؟

خلاصه

هر کسی که در مدلسازی سه بعدی این روزها فعالیت دارد ، بی شک پسوند STP به گوشش خورده و از آن استفاده نیز کرده . پسوند STP به طور خلاصه راهی برای انتقال فایل های سه بعدی از نرم افزار طراحی به نرم طراحی دیگری است.

STP چیست ؟

فایل مونتاژ سه بعدی حاوی داده های سه بعدی شی است؛ توسط برنامه های متنوع طراحی مکانیکی به صورت فرمت تبادل داده مدل سه بعدی محصول پشتیبانی می شود.
فایل های STP به فرمت متنی ASCII ذخیره می شوند تا با پروتکل های ایزوی برنامه STEP 10303-2xx تطابق داشته باشند.

STEP

نوع استفاده از پسوندنامشخص
اجرا در سیستم عامل ویندوز:اجرا در سیستم عامل ویندوز:IMSI TurboCAD Deluxe 2015
ideaMK STP Viewer
Autodesk Fusion 360
Dassault Systemes CATIA
LKSoft IDA-STEP
STEP Tools STEP File Browser
FreeCAD
CADSoftTools ABViewer
اجرا در سیستم عامل لینوکس:اجرا در سیستم عامل لینوکس:Dassault Systemes CATIA
LKSoft IDA-STEP
FreeCAD
اجرا در سیستم عامل مکینتاش:اجرا در سیستم عامل مکینتاش:IMSI TurboCAD Deluxe v9
FreeCAD
Autodesk Fusion 360

 

STEP

توضیح دقیق تری درباره فایل stp

STEP-File پرکاربردترین شکل تبادل داده از STEP است. ایزو 10303 می تواند اشیاء سه بعدی را در طراحی به کمک رایانه (CAD) و اطلاعات مرتبط نمایان کند. با توجه به ساختار ASCII ، فایل STEP قابل خواندن است و معمولاً در هر خط یک نمونه دارد. قالب یک فایل STEP در ISO 10303-21 رمزگذاری متن پاک ساختار بورس تعریف شده است

ISO 10303-21 مکانیسم رمزگذاری را برای نمایش داده های منطبق با یک طرح خاص در زبان مدل سازی داده EXPRESS که در ISO 10303-11 مشخص شده است ، تعریف می کند. یک فایل STEP-File نیز نامیده می شود p21-File و STEP Fileical File.
پسوندهای پرونده .stp و .step نشان می دهد که این پرونده حاوی داده های مطابق با پروتکل های کاربردی STEP است در حالی که پسوند .p21 باید برای اهداف دیگر استفاده شود.

یکی از بیشتری استفاده های این پسوند در زمینه الکترونیک است چرا ؟

تقریباً تمام ابزارهای نرم افزاری الکترونیکی طراحی شده (ECAD) برای طراحی های طرح مانند Altium Designer ، CircuitStudio ، CircuitMaker ، Cadence – OrCAD / Allegro PCB Editor ، Zuken – CR-8000 ، CR-5000 Model Model Board، CADSTAR، Pulsonix، Mentor Graphics – PADS ، DipTrace و بسیاری از سیستم عامل های دیگر که ما روی آنها متمرکز شده ایم ، می توانند مدلهای سه بعدی ساخته شده با فرمت فایل STEP را وارد کنند.

مورد آخر : سوال که همواره از ما
پرسیده میشود؟ فرق بین step 203 & 214 چیست ؟

AP203 هندسه ، توپولوژی و داده های مدیریت پیکربندی مدل های جامد برای قطعات مکانیکی و مجامع را تعریف می کند. این نوع پرونده Colors and Layers را مدیریت نمی کند.  

AP214 همه چیز را دارد که پرونده AP203 را شامل می شود ، اما رنگ ها ، لایه ها ، ابعاد هندسی و تحمل و اهداف طراحی را اضافه می کند. AP214 پسوند AP203 در نظر گرفته شده است.


OBJ


c++


stl


cgr

logo instagram
https://t.me/print3d98/23
9.1/10
0
تعداد بازدید