10 دلیل واقعی برای استفاده از چاپ سه بعدی

10 دلیل واقعی برای استفاده از چاپ سه بعدی

اینجا به 10 موردی از مزایای پرینتر سه بعدی اشاره میکنیم

خلاصه

چاپ سه بعدی تنها یک تکنولوژی چاپ معمولی نیست، این تکنولوژی باعث تولید اجزای سه بعدی شده که هیجان انگیز، سرگرم کننده و البته مفید و پرکاربرد هستند.
روش چاپ سه بعدی در اکثر صنایع کاربرد دارد، این تکنولوژی در صنعت بسته بندی، صنایع مربوط به وسایل نقلیه، خودرو .هواپیما، صنایع بهداشتی، پزشکی، معماری، جواهر سازی و … مفید بوده و به کار می رود.
برای درک بهتر قدرت پرینترهای سه بعدی، در اینجا یک لیست از مزایای پرینترهای سه بعدی ایجاد نموده ایم

10 مزایا چاپ سه بعدی
صرفه اقتصادی
ریسک پایین
تولید سریع
آسان برای ساخت سفارش
ساخت اشکال ساده و پیچیده
تنوع مواد
کیفیت بهتر
صرفه اقتصادی

روش های سنتی نمونه سازی، قالب سازی تزریقی و تولید بسیار گران و پرهزینه می باشند

در صورتی که بهترین چاپگرهای سه بعدی با استفاده از روش تولید افزودنی، قابلیت های بسیار ارزان قیمتی را جهت ایجاد قطعات مختلف ارائه می دهند.

1-1 به عنوان مثال در زمینه پزشکی :

استفاده از مزایای چاپ سه بعدی در ساخت ابزارهای جراحی همچون گیره ها، انبرهای جراحی، تجهیزات جهت بند آوردن جریان خون و چاقوهای جراحی، بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر نسبت به خرید همتای آن از جنس فولاد ضد زنگ و ساخته شده به روش تولید سنتی است.

همچنین پروتزهای تولید شده با چاپگرهای سه بعدی نسبت به روش تولید سنتی هزینه بسیار کمتری دارند.
پروتز برای قسمت های خاصی از بدن مثل دست ها بسیار کاربرد دارد و به دلیل پوشیدن توسط افراد و امکان پاره شدن آنها به مرور، هزینه های تولید آن با روش سنتی به بیشتر از 10000 دلار برسد که رقم بسیار بالایی است.

همچنین برای نوجوانان که هرچند ماه یک بار اندام های آن ها رشد می کند و مجبور به تعویض پروتز هستند، روش سنتی بسیار پرهزینه بوده و عملی نیست، به همین دلیل چاپ سه بعدی با قابلیت سفارشی سازی کم هزینه قطعات بسیار مقرون به صرفه بوده و خرید یک پروتز جدید چاپ شده با این روش تنها به چند صد دلار هزینه نیاز دارد.

ریسک پایین

اگر شما در حال ساخت یک طرح هستید، می توانید قبل از سرمایه گذاری جهت ساخت قالب، یک نمونه اولیه با استفاده از چاپ سه بعدی بگیرید و آزمایش کنید.
به این ترتیب، در صورت لزوم می توانید قالب آن را بار دیگر طراحی کنید و با هزینه کم به اشکالات آن پی ببرید.
چاپ یک نمونه اولیه، اطمینان جهت سرمایه گذاری های بزرگ را به وجود می آورد

تولید سریع

تولید ولید نمونه اولیه سنتی نیاز به ابزار و ماشینکاری دارد، شما نیز باید جهت کار افراد به آن ها هزینه پرداخت کرده و تجهیزات گران قیمت خریداری کنید.

همچنین کل فرآیند ممکن است چند هفته طول بکشد، از همه بدتر نمونه اولیه شما هرگز آخرین چیزی نیست که شما نیاز دارید و مجبورید مجددا طراحی آن را تغییر و پروسه را طی نمایید.

دشوار است که بتوانیم یک کسب و کار خوب با تولید نمونه اولیه به روش سنتی ایجاد نماییم، به دلیل آنکه زمان زیادی به هدر رفته و هر مشتری که یک نمونه اولیه از کار خود بخواهد باید هفته ها منتظر بماند و در نتیجه ناامید می گردد.

با این وجود، چاپ سه بعدی تنها چند ساعت طول کشیده و هنگامی که طراح، ترسیم محصول را انجام می دهد، شما می توانید آن را تبدیل به یک فایل قابل خواندن توسط پرینترتبدیل نموده و چاپ نمایید، همچنین پروسه چاپ سه بعدی نیاز به مداخله ندارد، اگر شما آن را در انتهای روز راه انداختید می توانید فردا در انتظار قطعه آماده باشید.

در نتیجه هیچ کس منتظر نخواهند ماند و محصولات سریع تر وارد بازار می شوند.
همچنین طراحی مجدد نمونه اولیه و تغییرات در طراحی به سرعت انجام می شود و تمامی روند حتی یک هفته هم طول نمی کشد در نتیجه احتمال برگشت سرمایه بسیار بیشتر و پروسه ریسک کمتری خواهد داشت.
پروسه ای که ماه ها زمان نیاز داشت، با چاپ سه بعدی با هزینه کم تنها چند روز طول می کشد ، پس می توان به مزایای پرینترهای سه بعدی اذعان داشت.

آسان برای ساخت سفارش

صنایع از روش تولید انبوه یا همان سری کاری برای ساخت محصولات خود استفاده می کنند، این بدان معنی است که تمام محصولات از یک قالب یکسان ساخته شده و با شکل و طراحی مشابه از خط مونتاژ بیرون می آیند، این موضوع باعث می شود که ساخت یک قطعه منحصر به فرد با این روش بسیار مشکل باشد.

در صورتی که شما با چاپ سه بعدی می توانید هر جسمی را با تغییر جزئی از نمونه اولیه، به صورت سازگار با نیازهایتان بسازید.

ساخت اشکال ساده و پیچیده

روش تولید سنتی به قالب و تکنولوژی برش برای تولید اشکال متکی است. پیش از آن، اضافه کردن سوراخ ها مسیر را تغییر می دهد، در آوردن برآمدگی ها پیچیده یا حفره های داخلی نیز بسیار مشکل است

اما با چاپ سه بعدی رسیدن به تغییرات بسیار آسان است، نازل چاپگر سه بعدی می تواند شکل های بی نهایت و طرح های پیچیده ایجاد نماید، در حقیقت با چاپ سه بعدی امکانات بی پایان است.

تنوع مواد

ترکیب کردن مواد اولیه برای روش های تولید انبوه ایده آل نیست، زیرا ممکن است بسیار پر هزینه باشد، علاوه بر این ترکیب خواص فیزیکی و شیمیایی در روش های سنتی بسیار دشوار است.
با این وجود چاپ سه بعدی در این زمینه در حال پیشرفت است، در حقیقت علاوه بر پلاستیک چاپ سه بعدی قابلیت کار با انواع مختلف مواد از جمله فلزات، شیشه، سرامیک، طلا، نقره، کاغذ، مواد بیولوژیکی و حتی مواد غذایی را دارد.

کیفیت بهتر

اگر شما کیکی را از روی دستور بپزید، به یک کیک بامزه ایده آل خواهید رسید.

در صورتی که شما در آشپزی تازه کار هستید، با استفاده از دستور پختی که استفاده نموده اید کیک شما مزه خوبی خواهد داشت، اما ممکن است دارای حباب های هوا ناخواسته، بافت های متفاوت و ضخامت نامناسبی باشد.

اگر شما بتوانید کیک را لایه به لایه بر روی هم تولید کنید شبیه به فرایندی که چاپگر سه بعدی انجام می دهد کنترل کاملی بر روی آن خواهید داشت
به عبارتی دیگر رهایی یافتن از خطاهای تولید انبوه (سری کاری) باعث تولید محصولات با کیفیت تر می گردد.

تکرار در انعطاف پذیری
آزمون محصول واقعیت
سازگار با محیط زیست
تکرار در انعطاف پذیری

مهم نیست که چه طراحی می کنید، هر چه باشد یقینا محصول بی عیبی برای بار اول در نخواهد آمد.

امتحان کردن محصول، ارزیابی و رفع نواقص آن بهترین راه برای آنست که ببینید کدام طراحی جواب می دهد و کدام خیر. مدل سازی سریع با پرینتر سه‌بعدی قابلیت انعطاف پذیری زیادی به شما می دهد تا چرخه آزمون و خطا را با هزینه کمتر طی کنید.

آزمون محصول واقعیت

قبل از سرمایه گذاری برای تولید انبوه، بدانید که محصول شما دقیقا چه شکلی است و چه طور کار میکند.
با امکان اضافه شدن مواد مصرفی بیشتری به چاپگرهای سه ‌بعدی ماشین های هوشمند هزاره سوم در آینده نزدیک حتی محصول خود را می توانید به همان جنس بسازید، رنگ بندی خود را روی آن پیاده کنید و آن را ببینید.

اضافه بر این، اگر تولید نهایی محصول شما احتیاج به قالب یا الگویی داشته باشد شما می توانید در کمترین زمان آن را خودتان بسازید.

سازگار با محیط زیست

یکی از قابلیت هایی که صنایع مختلف باید در نظر بگیرند عدم آسیب زدن به محیط زیست است، چاپ سه بعدی باعث صرفه جویی در انرژی، و تولید ضایعات کمتر می گردد.

به عنوان مثال سازندگان هواپیما 90 درصد از متریال خام را جهت رسیدن به محصول نهایی حذف می کنند تا به طرح مورد نظرشان برسند.

با تکنولوژی تولید افزودنی به کار رفته در چاپگرهای سه بعدی، اتلاف انرژی، اتلاف مواد و در نتیجه تولید زباله به حداقل می رسد، تولید کمتر زباله باعث کاهش صدمه به محیط زیست می گردد.

همچنین قطعات چاپ شده به روش پرینت سه بعدی بدون از دست دادن خواص مکانیکی و عملکردی می توانند تا ۶۰ درصد سبکتر از محصولات مشابه تولید شده به روش های سنتی باشند و حتی در مواردی خواص فیزیکی و مکانیکی بالاتری از خود نشان می دهند که در صنایع حمل و نقل به ویژه صنایع هوایی این مهم یعنی سبکتر شدن و در نتیجه کمتر شدن مصرف سوخت که مهمترین دغدغه زیست محیطی جهان امروز است.

نرخ رشد پرینتر سه بعدی